MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у квітні 2019 року

01.05.2019   
медіа група ХПГ
Повідомлення СММ ОБСЄ щодо жертв серед цивільного населення та пошкодження у житлових районах у квітні 2019 року

1 квітня
Місія уточнювала повідомлення про чоловіка і жінку, які дістали поранення внаслідок обстрілу в н. п. Пікузи (кол. Комінтернове; непідконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Маріуполя)
у двох місцях, де раніше були зафіксовані свіжі вирви і пошкодження житлових будинків. На вул. Ахматової, 112, спостерігачі бачили жительку (у віці 75 років) з закривавленою пов’язкою і гематомами на правій стороні грудної клітини. Жінка повідомила, що зазнала поранень під час обстрілу рано-вранці 22 березня, коли вона перебувала у своєму будинку. Приблизно за 300 м далі на східно-південний схід, на вул. Ахматової, 92, спостерігачі бачили жителя (у віці 79 років) з подряпиною на правій стороні голови, який повідомив, що зазнав поранень під час обстрілу рано-вранці 22 березня, коли перебував у своєму будинку.

Повідомлення про пошкодження житлових будинків і будівлі школи в н.п. Золоте-2 (Карбоніт; підконтрольний урядові, 62 км на північний захід від Луганська) і н.п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові, 61 км на північний захід від Луганська):
30 березня на північно-східній околиці н. п. Золоте-2 зафіксовано 6 свіжих вирв: дві у полі на західній стороні мосту, що з’єднує Золоте-2 (Карбоніт) і н. п. Гірське (підконтрольний урядові, 63 км на захід від Луганська), три у полі на східній стороні цього моста і ще одну в асфальтованій дорозі на південно-східному краї мосту — усе на відстані 1–30 м від дороги. За оцінкою СММ, ці вирви утворилися внаслідок розривів 120-мм мінометних мін (напрямок вогню встановити не вдалося).
На вул. Молодіжній, 43, на північно-східній околиці Золотого-2 (Карбоніта) зафіксовано 3 розбитих вікна зі східної сторони: два на першому поверсі й одне на п’ятому поверсі 5-поверхового багатоквартирного будинку. На вул. Молодіжній, 44, виявлено розбиту віконну раму зі східної сторони і 5 свіжих пробоїн у п’яти вікнах, що виходять на схід, на першому поверсі 5-поверхового житлового будинку. За оцінкою СММ, пошкодження обох будинків були спричинені влученням осколків. Двоє мешканців (у віці від 30 до 60 років) пошкоджених квартир на першому і п’ятому поверхах повідомили про те, що у другій половині дня 29 березня, приблизно о 17:00, коли стався обстріл, вони разом із родинами перебували вдома. На вулиці Луначарського виявлено 5 свіжих пробоїн (за оцінкою СММ, спричинених влученням осколків) у п’яти вікнах із північної сторони 2-поверхової будівлі функціонуючої школи.
У центрі н. п. Золоте-5 на вул. Поштовій, 6, у супроводі членів збройних формувань команда СММ бачила 20 свіжих пробоїн у стіні та 4 розбиті вікна на північній стороні 1-поверхового будинку, а також осколки скла на землі (за оцінкою, від ураження осколками). Також виявлено понад 100 свіжих пробоїн у металевих воротах і паркані приблизно за 4 м на північ від цього будинку, 20 свіжих пробоїн у північній стіні сараю, а також ще 20 свіжих пробоїн у північній стіні та металевих дверях гаража, розташованого приблизно за 6–8 м на північ від будинку (усе, за оцінкою СММ, внаслідок уражень осколками). Також зафіксовано обірвану лінію електропередачі орієнтовно за 1 м на північ від будинку. Приблизно за 15 м на північ від будинку виявлено 1 свіжу вирву в асфальтному покритті дороги. Визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося. Команда Місії також бачила обірвану лінію електропередачі та свіжі сліди горіння на трав’яному покриві в радіусі 5 м від будинку. Мешканець будинку (у віці від 60 до 70 років) повідомив про те, що він чув вибухи неподалік 29 березня, приблизно о 17:30.
На вул. Поштовій, 8, виявлено 20 свіжих пробоїн і 2 нещодавно розбиті вікна на північній стороні 1-поверхового будинку, а також осколки скла на землі і щонайменше 10 свіжих пробоїн у дерев’яному паркані приблизно за 4 м на північ від цього будинку (усе, за оцінкою СММ, внаслідок уражень осколками). Також зафіксовано пробоїну в наземному газопроводі, яка виникла, за оцінкою СММ, від влучення осколків. Спостерігачі також бачили 1 свіжу вирву в полі приблизно за 10 м на північ від будинку і ще 1 вирву в асфальтованій дорозі приблизно за 10 м дані на північ. Визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося.
На вул. Поштовій, 9, виявлено 1 вирву, в якій біла металева труба (за оцінкою СММ, фрагмент снаряда (ОГ-9 або ОГ-15) поряд зі зруйнованим дерев’яним парканом (уламки якого були на землі)), приблизно за 7 м на північ від 1-поверхового житлового будинку. Також зафіксовано тріщину в північній стіні сараю та розбиті цеглини на землі орієнтовно за 2 м на північ від житлового будинку. Визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося.
На цій вулиці (приблизно за 20 м на північ від попереднього будинку), орієнтовно за 3 м від покинутого 1-поверхового будинку, у лісосмузі виявлено свіжу вирву, в якій були три алюмінієві предмети (за оцінкою, фрагменти боєприпасів ОГ-9 або ОГ-15), а також ще 1 свіжу вирву за 7 м далі на північ. Приблизно за 150 м на схід від покинутого будинку зафіксовано ще 2 вирви поблизу дороги за 15 м на північ від іншого покинутого будинку. Команда СММ відзначила, що всі вікна зі всіх боків будинку розбиті. Визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося.

2 квітня
Повідомлення про свіжі пошкодження на житлових будинках у н.п. Ясинувата (непідконтрольний урядові, 16 км на північний схід від Донецька) та н.п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька):

На вул. Гоголя, 45, у н. п. Ясинувата зафіксовано свіжі осколкові пошкодження (пробоїни та подряпини) з північного та західного боків одноповерхового житлового будинку, а також невеликі осколки на присадибній ділянці, яка прилягала до будинку, та на розташованому поблизу столі. Мешканець будинку повідомив, що ввечері 1 квітня він чув гучний вибух, коли якраз у будинок влучили осколки.

На вул. Радянській, 20, на західній околиці н. п. Докучаєвськ виявлено 2 свіжі пробоїни у подвійному склопакеті вікна, що виходить на західно південний захід (за оцінкою СММ, від влучання кулі). Також зафіксовано 2 свіжі подряпини на внутрішній стіні біля вікна та виявлено кулю (калібру 12,7 мм) на землі на вулиці під розбитим вікном. Власник квартири (55–59 років) розповів, що ввечері 1 квітня він разом із дочкою перебував в іншій кімнаті, коли вони почули звук розбитого скла, а коли зайшли до кімнати, то помітили розбите вікно та кулю на підлозі.

8 квітня
Повідомлення про жінку і чоловіка, які дістали поранення внаслідок спрацювання вибухового пристрою у н.п. Верхньоторецьке (підконтрольний урядові, 23 км на північний схід від Донецька):

У лікарні н. п. Торецьк (підконтрольний уряду, 43 км на північ від Донецька) спостерігачі бачили жінку (54 роки) з пов’язками на обличчі та голові. За словами медичного персоналу, вона потрапила до лікарні 6 квітня з осколковими пораненнями обличчя, ока та щелепи, і їй вже зробили операцію. Вона розповіла, що 6 квітня разом із чоловіком прибирала могили на цвинтарі в н. п. Верхньоторецьке, коли спрацював невідомий вибуховий пристрій і поранив її та чоловіка. У Верхньоторецькому команда СММ поспілкувалася з чоловіком потерпілої (близько 55 років) і відмітила, що він має близько 20 незначних подряпин на руках і обличчі.

Повідомлення про свіжі пошкодження будівлі функціонуючої лікарні в Донецьку:
На північно-західній околиці непідконтрольного урядові Донецька виявлено свіжий кульовий отвір у північно-західному вікні лабораторії Донецької міської клінічної лікарні № 21, розташованої на Кремлівському проспекті, 12а, а також дві свіжі вибоїни на сусідній стіні. Співробітники лікарні розповіли, що вони виявили пошкодження та знайшли на підлозі кулю вранці 6 квітня.

9 квітня
Повідомлення щодо спрацювання вибухового пристрою біля н.п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) внаслідок якого двоє співробітників Державної служби України з надзвичайних ситуацій дістали поранення та один, як повідомлялося, загинув:

На контрольному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) поблизу н. п. Майорськ на автошляху Т0513 спостерігачі бачили дві машини швидкої допомоги та двох чоловіків (віком від 20 до 30 років) у формі співробітників Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які лежали на ношах із пораненнями обличь і верхніх кінцівок. Офіцер Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК) повідомив СММ, що третій сапер помер після спрацювання вибухового пристрою під час робіт із розмінування, які всі троє чоловіків проводили на ділянці між Майорськом та н. п. Шуми (підконтрольний урядові, 41 км на північ від Донецька). У лікарні в н. п. Бахмут (кол. Артемівськ; підконтрольний урядові, 67 км на північ від Донецька) медичний персонал повідомив СММ, що двоє чоловіків (віком від 20 до 30 років) були доправлені до лікарні з пораненнями, отриманими внаслідок вибуху, і що один із них втратив обидва ока та потребував операції на правій руці.

Повідомлення про свіжі пошкодження житлових будинків у н.п. Трьохізбенка (підконтрольний урядові, 32 км на північний захід від Луганська) внаслідок розриву мінометних мін:
8 квітня на західній околиці н. п. Трьохізбенка на вул. Донецькій, 152, зафіксовано 4 розбитих вікна, свіжі подряпини на їх дерев’яних рамах, а також свіжі сліди (оцінені як осколкові пошкодження) на південній стіні сараю, розташованого приблизно за 33 м на північ від одноповерхового будинку та приблизно за 600 м від блокпоста Збройних сил України. Орієнтовно за 1 м далі на північ виявлено вибоїну в даху другого сараю. На вул. Донецькій, 154, приблизно за 55 м на північний схід від іншого одноповерхового будинку, зафіксовано свіжу вирву та сліди горіння в радіусі 15 м від вирви, а також обгорілі гілки дерева, що лежали неподалік на землі. Приблизно за 32 м на північ від того ж будинку виявлено вибоїну (за оцінкою СММ, свіже пошкодження) у західній частині даху сараю. На вул. Донецькій, 156, зафіксовано 10–15 вибоїн на східній та північній стінах одноповерхового будинку (за оцінкою, усі свіжі пошкодження від осколків).
На вул. Донецькій, 166, (орієнтовно за 100 м на захід від попереднього будинку), у полі приблизно за 40 м на північ від залишеного одноповерхового будинку, виявлено свіжу вирву та сліди горіння навколо неї. На вул. Донецькій, 168, виявлено 5 нещодавно розбитих вікон на західній, північній і південній стінах одноповерхового будинку, а також свіжу вирву орієнтовно за 5 м на захід від того ж самого будинку. На вул. Донецькій, 237, (на відстані близько 5 м на північ від попереднього будинку) зафіксовано вибоїну в західній частині даху одноповерхового будинку (за оцінкою, свіже осколкове пошкодження), а також свіжу вирву приблизно за 75 м на західно-південний захід від того ж будинку та за 12 м на південь від дороги місцевого значення.
За оцінкою СММ, всі вирви та пошкодження житлових будинків виникли внаслідок розриву мінометних мін, випущених із південно-південного сходу. Чотири мешканці, які проживають на зазначеній вулиці (три жінки та чоловік віком від 50 до 60 років) порізно розповіли, що вони перебували з сім’ями у своїх домівках, коли увечері 6 квітня стався обстріл.

Повідомлення про спричинені стріляниною свіжі пошкодження житлових будинків у н.п. Пікузи (кол. Комінтернове; непідконтрольний урядові, 92 км на південь від Донецька):
На північно-західній околиці н. п. Пікузи на вул. Ахматової, 26, зафіксовано згорілу внутрішню частину літньої кухні, нещодавно згоріле та розбите вікно, що виходить на захід (з осколками скла на землі), а також згорілий і повалений дах, що поєднував літню кухню з основним одноповерховим будинком. Визначити причину пошкоджень не вдалося. У центрі Пікузів на вул. Перемоги, 7, виявлено вибоїну в металічній покрівлі даху сараю, розташованого приблизно за 5 м на південний схід від будинку, а також розкидані металічні пластини на даху. За оцінкою СММ, пошкодження були спричинені вогнем із великокаліберного кулемета, що вівся з північно-західного напрямку. В обох місцях власники будинків (чоловіки віком від 60 до 70 років) повідомили, що обстріл відбувся 5 квітня в першій половині дня.

10 квітня
Повідомлення про пошкодження житлових будинків у н.п. Первомайськ (непідконтрольний урядові, 58 км на захід від Луганська):

9 квітня на вул. Луговій, 59, на північній околиці н. п. Первомайськ, приблизно за 1 км на південь від південного краю ділянки розведення в районі н. п. Золоте (підконтрольний урядові, 60 км на захід від Луганська), зафіксовано 3 вибитих північних вікна та пробоїну (1 м*0,5 м) з північного боку даху одноповерхового будинку, а також сліди на паркані приблизно за 3 м на північ від будинку. На відстані близько 5 м на схід від будинку, на тому ж подвір’ї, зафіксовано 2 вибитих західних вікна іншого одноповерхового будинку. За оцінкою СММ, всі пошкодження виникли нещодавно та спричинені влученнями боєприпасів ймовірно з 82-мм міномета або автоматичного гранатомета (напрямок вогню визначити не вдалося). Мешканець будинку (70 років) розповів, що вранці 9 квітня він чув обстріл.


11 квітня
Повідомлення про спричинені стріляниною пошкодження на території функціонуючої школи у н.п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові, 58 км на північний захід від Луганська):

10 квітня на території школи № 4 на вул. Миру, 4, що на південно-східній околиці н. п. Золоте-5, приблизно за 1,3 км на схід від ділянки розведення в районі н. п. Золоте (підконтрольний урядові, 60 км на захід від Луганська) виявлено велику (35 на 35 см) пробоїну (за оцінкою, утворилася нещодавно від влучення осколків) в західному вікні одноповерхової будівлі, а також вирву у подвір’ї за 35 м на захід від неї (встановити напрямок вогню і тип застосованого озброєння не вдалося). Спостерігачі також бачили меншу пробоїну (за оцінкою, утворилася нещодавно внаслідок вогню зі стрілецької зброї) в західному вікні на третьому поверсі триповерхової будівлі школи, розташованої за 5–7 м на схід. Співробітниця (45 років) школи повідомила, що вранці 9 квітня в школі йшли заняття, коли вона почула обстріл; школярі та співробітники школи сховалися в шкільному укритті та перебували там до полудня. Станом на момент прибуття спостерігачів 10 квітня заняття в школі вже відновили. Раніше, а саме 17 січня 2019 року, школа вже була пошкоджена внаслідок вогню зі стрілецької зброї


12 квітня
Повідомлення щодо жінки, яка зазнала поранень унаслідок обстрілу у н.п. Старомихайлівка (непідконтрольний урядові, 15 км на захід від Донецька):

11 квітня у травматологічній лікарні н. п. Донецьк (непідконтрольний урядові) команда СММ бачила жінку (віком 80–89 років), яка лежала в лікарняному ліжку. Вона розповіла про те, що уранці 8 квітня вона працювала на присадибній ділянці біля літньої кухні, що на вулиці Артема в н. п. Старомихайлівка — зазначений населений пункт розташований менше ніж за 2 км від лінії зіткнення, — коли почула вибухи. За її словами, вона бігла назад до літньої кухні, щоб укритися, коли відчула, як щось влучило в неї, та побачила, що її праву руку поранено. Співробітники травматологічної лікарні повідомили, що 8 квітня цю жінку перевели до них із лікарні у Старомихайлівці; у неї діагностовано перелом лівої ноги, а також осколкові поранення лівої ноги та лівої руки.

Повідомлення про пошкодження внаслідок обстрілу в н.п. Золоте (підконтрольний урядові, 60 км на захід від Луганська):
12 квітня на вул. Нижньо Дачній, 2, у н. п. Золоте виявлено, що всі шибки вікон із північно-східного та західного боків житлового будинку були розбиті, а друзки скла — розкидані на землі. Зафіксовано осколкові пошкодження дерев’яних віконних рам, а також стін із північного та західного боків. Члени патруля Місії бачили, що 5 вікон (із південного та західного боків) літньої кухні, розташованої за 2 м на північ від будинку, були розбиті, а також зафіксували осколкові пошкодження на південній та західній стінах літньої кухні. Вони також бачили, що пошкоджено верхню частину підземного погребу у східній частині літньої кухні. За спостереженнями СММ, були зруйновані вікна та дах сараю, розташованого західніше будинку. Виявлено щонайменше 15 заглибин у землі (діаметром 5–20 см); більшість із них виявлено на ділянці між будинком і літньою кухнею. Крім того, були зламані гілки з південно-східної сторони дерева, що росте західніше сараю, а також відірвані шматки кори. За оцінкою СММ, усі ці пошкодження виникли нещодавно та були спричинені розривом випущеної з південно-південно-східного напрямку мінометної міни, яка влучила у верхню частину крони дерева. Чоловік і жінка (70–79 років), які відрекомендувалися мешканцями будинку, розповіли, що пошкодження виникли під час обстрілу, який стався уранці 11 квітня; на момент обстрілу вони перебували всередині будинку.

Повідомлення про свіжі вирви в н.п. Орлівка (підконтрольний урядові, 22 км на північний захід від Донецька):
Зафіксовано 5 свіжих вирв у полі неподалік від житлових районів н. п. Орлівка. Одна з вирв виявлена на відстані лише приблизно 40 м від найближчого житлового будинку. За оцінкою СММ, три вирви (в одній виявлено невибухлий снаряд), ймовірно, спричинені розривами артилерійських снарядів, випущених із північно-східного напрямку; ще дві вирви, ймовірно, виникли також у результаті розривів артилерійських снарядів, однак напрямок вогню встановити не вдалося.

14 квітня
Повідомлення щодо чоловіка, який зазнав поранень внаслідок вибуху пошкодженого заряду в н.п. Дмитрівка (підконтрольний урядові, 43 км на північ від Луганська):

13 квітня в лікарні н. п. Новоайдар (підконтрольний урядові, 49 км на північний захід від Луганська) команда СММ зустрілася з 62-річним чоловіком, в якого на лівій руці бракувало підмізинного пальця, а також були глибокі порізи на обличчі й обох долонях. За його словами, 11 квітня пошкоджений заряд, який він знайшов у пункті прийому металобрухту в Дмитрівці, де він працює, вибухнув, коли він намагався розпиляти його за допомогою електропили.

Повідомлення про пошкодження внаслідок вогню з легкого озброєння в житловому районі н.п. Чермалик (підконтрольний урядові, 31 км на північний схід від Маріуполя):
13 квітня у супроводі офіцерів Збройних сил України при Спільному центрі з контролю та координації (СЦКК), команда СММ уточнювала повідомлення про пошкодження гаража і складського приміщення внаслідок вогню з легкого озброєння на східній околиці Чермалика. На вул. Нікітіна, 28, виявлено свіжі сліди горіння на даху гаража з північно-східного боку, приблизно за 8 м на північ від одноповерхового будинку. Спостерігачі не змогли визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню. Приблизно за 10 м на південний захід від будинку виявлено 1 свіжу вирву на задньому дворі, а також подряпини від осколків на північно-східному боці бляшаної поверхні даху складського приміщення за 1 м далі на північний схід. За оцінкою СММ, ці пошкодження утворилися від вогню з безвідкатної гармати (типу СПГ) з північно-східного напрямку. Двоє мешканців будинку (чоловік віком 60–69 років і жінка віком 50–59 років) повідомили про те, що причиною пошкоджень складського приміщення був вогонь з легкого озброєння ввечері 8 квітня, тоді як пошкодження гаража сталося рано-вранці 12 квітня. В обох випадках чоловік і жінка перебували всередині будинку


15 квітня
Повідомлення про пошкодження квартир в багатоповерхових будинках внаслідок стрілянини в н.п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька):

У квартирі на першому поверсі шестиповерхового будинку на вул. Леніна, 78, виявлено пробоїну в рамі вікна, що виходить на північний захід; ще одну пробоїну в металевому корпусі мікрохвильової печі, що стояла навпроти вікна, також пробоїну в стіні за нею. За оцінкою СММ, пошкодження виникли нещодавно внаслідок вогню зі стрілецької зброї. Жінка (60–69 років) і чоловік (40–49 років), які представилися мешканцями цієї квартири, повідомили про те, що куля пробила вікно надвечір 14 квітня.
У квартирі на другому поверсі шестиповерхового будинку на вул. Леніна, 86, виявлено пробоїну в підвіконні вікна, що виходить на північний захід; слід горіння на підвіконні та ще одну пробоїну в бетонній стіні, розташованій перпендикулярно до вікна. За оцінкою СММ, пошкодження виникли нещодавно внаслідок вогню зі стрілецької зброї. За словами жінки (80–89 років), яка представилась мешканкою цієї квартири, надвечір 14 квітня у вікно влучила куля.


16 квітня
Повідомлення про пошкодження будинків і свіжі вирви, що утворилися внаслідок обстрілу в житлових районах н.п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові; 58 км на захід від Луганська):

15 квітня на вул. Лізи Чайкіної, 10, на західній околиці н. п. Золоте-5 спостерігачі, яких супроводжували члени збройних формувань, бачили свіжу вирву у дворі приблизно за 4 м на північ від північного боку двоповерхового будинку. Зафіксовано приблизно 14 розбитих вікон і свіжі осколкові пошкодження (близько 150 пробоїн) на північній стіні будинку. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися в результаті розривів гранат з автоматичного гранатомета (ОГ-9 або ОГ-15), випущених із західно-північно-західного напрямку.
На вул. Лізи Чайкіної, 9, виявлені 4 розбитих вікна та свіжі осколкові пошкодження (близько 30 пробоїн) на південній стіні двоповерхового будинку. За оцінкою СММ, пошкодження утворилися в результаті розривів гранат з автоматичного гранатомета (ОГ-9 або ОГ-15), випущених із західно-північно-західного напрямку. Мешканець будинку повідомив, що обстріл у цьому районі стався 14 квітня, близько 19:20, коли вони з дружиною були у своїй квартирі, розташованій на другому поверсі. Він додав, що мешканці квартири на першому поверсі (пара 30–40 років і дві їхні доньки 5 й 11 років) також були всередині будинку.
На вул. Дундича, 5, приблизно за 200 м на схід від вул. Лізи Чайкіної, зафіксовано свіжу вирву в дворі, орієнтовно за 40 м на захід від західної сторони двоповерхового будинку. За оцінкою СММ, вирва утворилася внаслідок розриву пострілу з реактивного гранатомета (типу ПГ-7), випущеного з західно-північно-західного напрямку.
На вул. Первомайській, 1, що на північно-західній околиці Золотого-5 (Михайлівки), виявлено свіжу вирву у дворі, за 2 м на схід від східного боку нежитлового одноповерхового будинку та на відстані приблизно 6 м на південь від південного боку іншого будинку (житлового), розташованого за тією ж адресою. Зафіксовано 2 розбитих вікна на східній стороні нежитлового будинку, а також ще одну вирву за 25 м на схід від нього. Спостерігачі бачили 2 розбиті вікна та свіжі осколкові пошкодження на південному боці житлового будинку. За їхньою оцінкою, пошкодження утворилися в результаті розривів гранат з автоматичного гранатомета(-ів) (ОГ-9 або ОГ-15), проте напрямок вогню встановити не вдалося. Мешканець будинку (38 років) повідомив про те, що обстріл стався 14 квітня, близько 19:50, коли він перебував у своїй квартирі разом із дружиною та сином.
На вул. Поштовій, 9, орієнтовно за 80 м на схід від будинків на вул. Первомайській, 1, виявлено пробоїну (діаметром близько 40 см) на східному боці даху одноповерхового будинку. Зафіксовано 2 розбитих вікна та свіжі осколкові пошкодження на східному боці будинку. Також виявлено свіжі осколкові пошкодження на західному боці господарської будівлі та на північній дерев’яній стороні гаража, відповідно за 2–3 м на захід і 1 м на південь від будинку. За оцінкою СММ, усі вищезазначені пошкодження утворилися в результаті розривів гранат з автоматичного гранатомета (ОГ-9 або ОГ-15), проте напрямок вогню встановити не вдалося. Мешканець будинку (55 років) повідомив про те, що обстріл у цьому районі стався 14 квітня, близько 19:45, коли він перебував у дворі разом із братом.
На вул. Миру, 4, що на південно-східній околиці Золотого-5 (Михайлівки) виявлено пробоїну в західному вікні другого поверху будівлі функціонуючої школи. Також зафіксовано свіжі пошкодження північного вікна одноповерхової будівлі, розташованої на захід від основної будівлі школи (визначити тип застосованого озброєння та напрямок вогню не вдалося). Співробітниця школи (45 років) повідомила про те, що обстріл стався ввечері 14 квітня і що учнів у той час на території школи не було.


17 квітня
Повідомлення щодо жінки, яка дістала поранення внаслідок обстрілу в н.п.Зайцеве (непідконтрольній урядові частині; 50 км на північний схід від Донецька)

16 квітня н. п. Зайцеве жінка (у віці 37–39 років) повідомила про те, що 8 квітня вона дістала поранення внаслідок вибуху на подвір’ї свого будинку, коли разом зі своїм чоловіком бігла до підвалу, щоб укритися. Співрозмовниця додала, що перш ніж вона дісталася до укриття, поряд пролунав вибух, і вибуховою хвилею її відкинуло до зовнішньої стіни будівлі; крім того, вибухом вибило вікна, і друзки скла залишили порізи на її ногах. Її чоловік і ще 4 сусідів повідомили, що вранці 8 квітня в цьому районі стався обстріл. За словами жінки, її будинок розташований між позиціями збройних формувань і Збройних сил України.

Повідомлення про спричинені обстрілами пошкодження житлових будинків у н.п. Трьохізбенка (підконтрольний урядові, 32 км на північний захід від Луганська) та н.п. Докучаєвськ (непідконтрольний урядові, 30 км на південний захід від Донецька):
На південно-західній околиці н. п. Трьохізбенка на вул. Донецькій, 245, зафіксовано 1 розбите вікно будинку, яке виходить на північ, а також осколкові пошкодження залізної огорожі з північної сторони. Також виявлено 1 вирву приблизно за 35 м на північ від будинку, яка, за оцінкою СММ, з’явилася нещодавно і була спричинена розривом 120-мм мінометної міни, випущеної з південного напрямку. За твердженнями мешканця будинку (у віці 80 років), обстріл стався ввечері 6 квітня, коли він разом із дружиною перебував усередині будинку.
На вул. Донецькій, 241, зафіксовано 1 розбите вікно, яке виходить на захід, а також осколкові пошкодження західної стіни будинку та дерев’яних дверей сараю приблизно за 25 м на південь від будинку. На присадибній ділянці за 30 м на південь від будинку виявлено 1 вирву, яка, за оцінкою СММ, була спричинена розривом 82-мм мінометної міни, випущеної з південно-південно-східного напрямку. Орієнтовно за 200 м на схід від вищезгаданого будинку, на присадибній ділянці приблизно за 25 м на південь від житлового будинку №225 на вул. Донецькій виявлено 1 вирву, за оцінкою СММ, спричинену розривом 82-мм мінометної міни, випущеної з південно-південно-східного напрямку, а також 3 пошкоджені вулики, осколкові пошкодження димоходу і дерев’яної огорожі на східній стороні будинку, а також металеві фрагменти, за оцінкою, 82-мм мінометної міни, яка вибухнула. На вул. Донецькій, 223, зафіксовано 1 розбите вікно, яке виходить на південь, й пошкоджену лінію електропередачі біля воріт будинку з південної сторони (за оцінкою СММ, усі пошкодження були спричинені осколками). Мешканці всіх трьох будинків повідомили про те, що обстріл стався ввечері 16 квітня і що вулиця Донецька залишилася без електроенергії внаслідок пошкоджень

У південній частині н. п. Докучаєвськ на вул. Щорса, 48, приблизно за 2,5 км на північний схід від лінії зіткнення, виявлено 1 пробоїну в стелі ванної кімнати всередині будинку, по 2 пробоїни в південній і північній стінах будинку; за оцінкою СММ, пошкодження виникли внаслідок влучення снаряда невстановленого типу, який пробив стелю і зрикошетив від стін. За твердженнями мешканки будинку (у віці 50 років), вона разом із сім’єю перебувала всередині будинку, коли ввечері 15 квітня ця кімната була пошкоджена.


18 квітня
Повідомлення щодо чоловіка, який дістав поранення внаслідок спрацювання вибухового пристрою у н.п. Федорівка (підконтрольний урядові, 32 км на північний захід від Маріуполя)

18 квітня у лікарні Маріуполя спостерігачі бачили чоловіка (у віці 60–70 років), у якого до зап’ястку була ампутована та перебинтована права рука. Він розповів, що вибух стався пополудні 6 квітня в результаті спрацювання гранати. 8 квітня медичний персонал тієї ж лікарні повідомив членам патруля СММ, що 6 квітня чоловіку зробили операцію з ампутації руки. Представник поліції у Федорівці поінформував Місію, що вибуховим пристроєм, за оцінкою, була граната. 48–річний чоловік, який, за його твердженнями, був свідком інциденту, повідомив, що він знайшов невибухлий пристрій пополудні 6 квітня на покинутій фермі поблизу населеного пункту. За словами співрозмовника, обидва чоловіки вирішили закинути невибухлий пристрій в озеро, однак пристрій не спрацював, і, коли вони витягли його з води, стався вибух.

Довгі черги цивільних осіб на контрольному пункті в’їзду-виїзду у Станиці Луганській:
О 12:35 на блокпості Збройних сил України на північ від мосту у Станиці Луганській (15 км на північний схід від Луганська) спостерігачі бачили приблизно 500 осіб, які очікували в черзі на перехід до підконтрольних урядові районів. О 13:30 на тому ж блокпості члени патруля Місії бачили приблизно 400 осіб, які очікували в черзі на перехід у протилежному напрямку. О 12:30 на блокпості збройних формувань на південь від мосту в Станиці Луганській команда СММ бачила близько 40 осіб у черзі на перехід до підконтрольних урядові районів, а також приблизно 20 осіб у черзі у протилежному напрямку.


19 квітня
Повідомлення про свіжі пошкодження житлових будинків унаслідок обстрілів у Донецьку:

У житловому районі в північно-західній частині Донецька, на вул. Богатирській, 35, зафіксовано свіжі пошкодження на східній стіні двоповерхового будинку. Команда СММ відзначила, що більшість плит на частині стіни вибиті та розбиті, а вибите вікно було закрито фанерою. Також виявлені пошкодження на східній частині даху над пошкодженою стіною, при цьому металевий дах був вигнутий догори, а південно-західне вікно надвірного санвузла було розбите. Приблизно за 0,5 м на схід від будинку зафіксовано свіжу вирву поблизу пошкодженої стіни. Наглядач будинку (жінка у віці 30–40 років) повідомила, що мешканець будинку не перебував усередині будинку під час обстрілу.
Орієнтовно за 15 м на схід від вищевказаного будинку, на вул. Зоологічній, 13, зафіксовано, що 2 вікна двоповерхового будинку, що виходять на захід, розбиті та перекриті полімерною плівкою. Біля будинку виявлено слід від удару на металевій ванні, а також розкидані по подвір’ю осколки. 90-річна мешканка будинку повідомила про те, що увечері 17 квітня вона та її дочка (у віці 50–60 років) перебували в будинку, коли вона почула гучний звук. За оцінкою СММ, пошкодження обох будинків спричинені обстрілом із північного напрямку. Встановити тип використаного озброєння не вдалося.

21 квітня
Повідомлення щодо дівчинки, яка отримала поранення в результаті обстрілу в н.п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові, 58 км на північний захід від Луганська):

20 квітня жінка (у віці від 30 до 39 років) повідомила членам патруля СММ, що 14 квітня, приблизно о 19:30, вона чула гучний вибух біля свого будинку № 9 на вулиці Лізи Чайкіної в н. п. Золоте-5 та що після того, як вона побігла до вітальні й забрала свою 11-річну доньку в безпечне місце, вона побачила, що з вуха дівчинки текла кров. Співрозмовниця сказала, що вона викликала швидку допомогу, яка доправила дівчинку до лікарні в н. п. Первомайськ (непідконтрольний урядові, 58 км на захід від Луганська). За словами жінки, 15 квітня її доньку доправили до лікарні в Луганськ, де було необхідне обладнання для проведення обстеження дівчинки. 15 квітня головний лікар лікарні в Первомайську підтвердив інформацію про те, що 14 квітня до них з пораненням вуха доправили 11-річну дівчинку з Золотого-5 (Михайлівки). 16 квітня чоловік (у віці від 50 до 59 років), який проживає на другому поверсі будинку № 9 на вулиці Лізи Чайкіної, повідомив спостерігачам про те, що 14 квітня дівчинка, яка проживає на першому поверсі, отримала поранення вуха в результаті обстрілу. Команда Місії зафіксувала позиції збройних формувань на відстані 300 м від цього будинку.


22 квітня
Повідомлення про свіжі пошкодження житлових будинків у Донецьку внаслідок обстрілу:

У мікрорайоні Трудівські Петровського району Донецька, на Кантемирівському проспекті, 2, виявлено свіжу вирву приблизно за 17 м на південно-південний захід від одноповерхового будинку. Приблизно за 2,5 метри від вирви були зламані гілки на деревах, а також два осколки снаряда на відстані 7 м від вирви. Також зафіксовано розбите вікно з південно-західного боку, а також пробоїну (діаметром 8 см) в південно-західній стіні під вікном будинку. Більшість пошкоджень зафіксовано на північ, північний захід, північний схід і південний схід від вирви. Усі зазначені вище пошкодження, за оцінкою СММ, утворилися нещодавно внаслідок обстрілу, але визначити тип застосованого озброєння або напрямок вогню не вдалося. Будинки розташовані приблизно за 1 км на південь від блокпоста збройних формувань.
Приблизно за 20 м на південний схід від згаданого вище будинку спостерігачі бачили приблизно 200 вибоїн (діаметром 3–5 см) на асфальтовому покритті під’їзної дороги приблизно за 0,5–10 м від одноповерхового будинку на Кантемирівському проспекті, 2А, а також слід від удару (діаметром 40 см) на бетонній основі паркану приблизно за 3 м від будинку та приблизно за 5 м від вибоїн. За оцінкою, вони утворилися від влучення осколків. Мешканка будинку (віком 30–40 років) повідомила про те, що 21 квітня, о 05:00, вона чула розрив снаряда, коли перебувала у себе вдома. За оцінкою СММ, усі зазначені вище пошкодження утворилися нещодавно внаслідок обстрілу з західного напрямку, але визначити тип застосованого озброєння не вдалося.
Приблизно за 5 м далі на південний схід, на вул. Лейтенанта Ніколенка, 1А, зафіксовано приблизно 150 пробоїн у західній стіні, 2 пробоїни (діаметром 10–15 см) у бетонній стіні біля вікна з північного боку та приблизно 20 пробоїн на бляшаному даху з північного боку одноповерхового будинку. За оцінкою СММ, усі пробоїни утворилися від влучення осколків снаряда. Мешканка будинку (віком 60–70 років) повідомила про те, що 21 квітня, о 05:00, вона чула розрив снаряда, коли перебувала у себе вдома. За оцінкою СММ, усі зазначені вище пошкодження утворилися нещодавно внаслідок обстрілу з західного напрямку, але визначити тип застосованого озброєння не вдалося.

23 квітня
Повідомлення про свіжі пошкодження цивільних об’єктів у н.п. Чермалик (підконтрольний урядові, 31 км на північний схід від Маріуполя) та н.п. Золоте-5 (Михайлівка; непідконтрольний урядові, 58 км на захід від Луганська):

На вул. Набережній, 46, у Чермалику, приблизно за 300 м на захід від лінії зіткнення, зафіксовано кілька свіжих слідів на південно-східній цегляній стіні господарської будівлі, розташованої приблизно за 15 м на південь від житлового одноповерхового будинку. За оцінкою СММ, пошкодження виникли нещодавно внаслідок вогню зі стрілецької зброї або влученням осколків, однак визначити напрямок вогню не вдалося. Поряд із цією будівлею спостерігачі помітили згорілі залишки іншої дерев’яної господарської споруди. Встановити причину пошкоджень не вдалося. Чоловік (50–59 років), який назвався власником, повідомив, що ввечері 22 квітня, перебуваючи вдома, він почув у цьому районі вибухи та постріли зі стрілецької зброї, а затим побачив, що горить дерев’яна споруда.
На вул. Крилова, 25, у Золотому-5 (Михайлівці) команда Місії помітила пробоїну в західному вікні одноповерхового житлового будинку. За оцінкою СММ, пошкодження виникло нещодавно внаслідок влучення кулі (невстановленого калібру).

24 квітня
Труднощі, з якими стикається цивільне населення на блокпостах уздовж лінії зіткнення

На КПВВ у н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) члени патруля Місії бачили накрите ковдрою тіло померлого чоловіка, що лежало на землі за контейнерами. За словами медпрацівників міжнародної організації, чоловікові був 81 рік і він помер унаслідок природних причин, очікуючи на КПВВ. Подружня пара (40–49 років), яка відрекомендувалася сусідами померлого, повідомила, що він мешкав у непідконтрольному урядові районі Донецької області та впав, очікуючи в черзі в напрямку підконтрольних урядові районів, куди прямував, щоб отримати свою пенсію.
На блокпості збройних формувань, розташованому на південь від мосту у Станиці Луганській (15 км на північний схід від Луганська), представник міжнародної організації розповів команді СММ про те, що 35-річний чоловік помер із природніх причин на автобусній зупинці поблизу, перетнувши лінію зіткнення. Ці 18й і 19й випадки смерті цивільних осіб із природних причин на блокпостах уздовж лінії зіткнення, які Місія зафіксувала з початку цього року.
О 12:30 на КПВВ на північ від мосту в Станиці Луганській спостерігачі бачили чергу з приблизно 500 осіб, які очікували на вихід із підконтрольних урядові районів, а також орієнтовно 200 осіб, які очікували перехід у протилежному напрямку. Дві жінки і чоловік (усі приблизно 50 років) повідомили про те, що чекали в черзі вже 3 години, щоб вийти з підконтрольних урядові районів.


25 квітня
Труднощі, з якими стикається цивільне населення на блокпостах поблизу мосту у Станиці Луганській

На блокпості збройних формувань на південь від мосту у Станиці Луганській (15 км на північний схід від Луганська) спостерігачі бачили, як медики заносили чоловіка похилого віку (80–89 років) у карету швидкої допомоги. Бригада швидкої допомоги повідомила про те, що у чоловіка стався серцевий напад, коли той стояв у черзі в напрямку непідконтрольних урядові районів.
О 12:30 на блокпості Збройних сил України на північ від мосту у Станиці Луганській команда Місії бачила близько 400 осіб у черзі на вихід із підконтрольних урядові районів, а орієнтовно 1 200 осіб очікували в черзі у протилежному напрямку. На автостоянці біля блокпосту дві жінки та два чоловіки (усі віком від 45 до 65 років) розповіли СММ про те, що вони витратили від 3 до 4 годин на перехід із непідконтрольних урядові районів у підконтрольні.

28 квітня
Повідомлення щодо чоловіка який отримав поранення в результаті стрілянини у н.п. Чермалик (підконтрольний урядові, 31 км на північний схід від Маріуполя):
28 квітня у лікарні підконтрольного урядові Маріуполя спостерігачі бачили 26-річного чоловіка з пораненою правою ногою, перебинтованою нижче коліна. Чоловік повідомив про те, що вранці 26 квітня, коли він у цивільному одязі йшов по вулиці Миру в Чермалику до загородженого об’єкта Збройних сил України, щоб отримати дозвіл відвідати сусіднє кладовище у цьому населеному пункті, він несподівано відчув, що у нижню частину його правої ноги влучила куля. Медперсонал лікарні повідомив про те, що 26 квітня чоловіка доправили до лікарні з тріщинами та пошкодженнями тканин правої ноги в результаті влучення кулі.

Довгі черги цивільних осіб на блокпостах
Уранці 26 квітня на блокпості збройних формувань поблизу Горлівки команда Місії відзначила, що кількість транспортних засобів, що стояли у черзі (протяжністю 3 км) в напрямку підконтрольних урядові районів, була більшою, ніж зазвичай. У другій половині дня у тому ж місці спостерігачі бачили орієнтовно 130 транспортних засобів у черзі до підконтрольних урядові районів, а також приблизно 120 транспортних засобів та орієнтовно 400 пішоходів, які очікували в черзі на в’їзд/вхід до непідконтрольних урядові районів. Уранці на контрольному пункті в’їзду-виїзду в н. п. Майорськ (підконтрольний урядові, 45 км на північний схід від Донецька) спостерігачі бачили орієнтовно 500 пішоходів, які очікували на вихід із підконтрольних урядові районів. У другій половині дня команда СММ бачила орієнтовно 100 транспортних засобів (зокрема 2 заповнені пасажирами автобуси) та приблизно 100 пішоходів, які очікували в черзі на виїзд/вихід із підконтрольних урядові районів.

 

 Поділитися