MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Крим: «Дії силовиків спрямовані на залякування», – каже адвокатка (ОНОВЛЕНО)

31.05.2019   
ХПГ-інформ
Учора у Криму затримали двох кримськотатарських активісток – координаторку ініціативи «Кримське дитинство» Муміне Салієву та правозахисницю Лутфіє Зудієву, порушивши адміністративну справу за «демонстрацію символіки забороненої організації». Згодом жінок відпустили. Сьогодні – суди. ОНОВЛЕННЯ: // Підконтрольний Кремлю суд оштрафував Муміне Салієву на 1000 рублів за репост у Facebook у 2013 році. Захист оскаржить судову ухвалу. // Захист Лутфіє Зудієвої заявив у судовому засіданні про «грубі порушення» силовиків під час затримання, а також про «нестиковки» в експертному висновку. Захист наголосив, що провадження підлягає закриттю. // На 21:50 суддя перебуває у нарадчій кімнаті вже протягом чотирьох годин – рішення у справі Зудієвої досі немає. // Суд визнав Зудієву винною та оштрафував на 2000 рублів.

Учора, 30 травня, в окупованому Криму російські силовики затримали двох кримськотатарських активісток – у Бахчисараї дружину фігуранта бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір», координаторку ініціативи «Кримське дитинство» Муміне Салієву та у Джанкої правозахисницю і громадську журналістку Лутфіє Зудієву. Про це тоді в першу чергу повідомило громадське об’єднання «Кримська солідарність».

Жінок увезли на допит до Центру протидії екстремізму (так званий Центр «Э») у Сімферополі, певний час до затриманих не допускали адвокатів. Жінок примусили пройти медичне освідування. Згодом жінок відпустили, порушивши адміністративні справи за ст. 20.3 КоАП РФ (демонстрація забороненої символіки) і призначивши судові засідання на сьогодні, 31 травня, на 10:30.

Адміністративне провадження щодо Лутфіє Зудієвої порушено нібито за репост у соціяльній мережі Facebook, датований квітнем 2014 року.

У призначений час судове засідання не відбулося. Як передає сайт проєкту «Крым.Реалии», суд у справі Муміне Салієвої перенесли на 12 годину, у справі Лутфіє Зудієвої – на 14:00.

«Думаю, процес буде стандартним. Ми бачили по вчорашніх затриманнях, що всі методи силовиків спрямовані на те, щоби залякати, викликати страх не лише у серцях жінок, але й у серцях чоловіків за своїх жінок», – прокоментувала перенесення суду адвокатка Ліля Гемеджі.


Як повідомив «Крым.Реалии» 31 травня о 17:01, підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя визнав Муміне Салієву винною в порушенні ст. 20.3 КоАП РФ (демонстрація символіки забороненої організації) та оштрафував її на 1000 рублів – через репост у Facebook у 2013 році.

На цю хвилину інформації про судове рішення у справі Лутфіє Зудієвої немає.

 


ОНОВЛЕННЯ

17:28 – Як повідомив «Крым.Реалии», Лутфіє Зудієва у засіданні підконтрольного московській владі Київського районного суду Сімферополя заявила, що справа проти неї сфабрикована, а адміністративне переслідування з боку російських правоохоронців «мотивовано правозахисною діяльністю». Зудієва відзначила, що протягом п’яти років не бачила в себе у Facebook тих світлин, які лягли в основу адміністративної справи. Більшу частину фото розміщувала не вона, а інший користувач соціяльної мережі, який указав її ім’я в теґах. Адміністративне провадження проти неї – це інструмент тиску на неї та інших активістів з метою примусити їх припинити інформаційну та правозахисну діяльність, – наголосила активістка.

17:50 – Захист Зудієвої заявив у судовому засіданні про «грубі порушення» з боку правоохоронних органів під час її затримання і складання протоколу про адміністративне правопорушення, – повідомив «Крым.Реалии». Адвокат Еміль Курбедінов підкреслив, що 30 травня його не допускали до Зудієвої у будівлі Центру протидії тероризму для надання юридичної допомоги. Також адвокат розповів про протиріччя в експертному висновку кримського історика-політолога Андрія Нікіфорова, який не обізнаний у арабській мові, тому не може судити про зміст написів на символіці, яку назвав екстремістською. До того ж, у дослідчій частині висновку експерта фігурує ім’я Муміне Салієвої, у той час, як правопорушення привинюють Лутфіє Зудієвої. Адвокат Маммет Мамбетов зазначив, що у справі не фігурують потерпілі від правопорушення, яке інкримінують Зудієвій. Адвокат відзначає, що коли правопорушення не несе шкоди суспільству, тоді провадження підлягає закриттю.

18:19 – Захист Муміне Салієвої оскаржить рішення суду, – повідомив «Крым.Реалии». «Наша позиція залишається попередньою, ми готові боротися до кінця. Буде апеляційна скарга. Впевнена на 100 відсотків, що Верховний суд Криму залишить її без задоволення, але важливий сам факт того, що ми боронимо свою позицію в суді», – сказала адвокатка Ліля Гемеджі. Вона зазначила, що затримання її підзахисної проводилося з грубими порушеннями, а справа «шита білими нитками».

21:57 – Суддя Київського районного суду Сімферополя Ольга Гуріна, на думку адвоката Еміля Курбедінова «затягує оголошення в адміністративній справі» Лутфіє Зудієвої, – передає «Крым.Реалии». Зі слів адвоката, станом на 21:50 31 травня Гуріна перебває у нарадчій кімнаті більше ніж чотири години. «Ми перебуваємо в судовому засідання у адміністративній справі Лутфіє Зудієвої з 14:00. Ми тут 8 годин загалом, і вже більше ніж 4 години суддя перебуває в нарадчій кімнаті. Вийшла туди о 17:30, а ми все чекаємо на оголошення. Досі немає рішення», – заявив Курбедінов.

22:51 – Суд визнав Лутфіє Зудієву винною в порушення ст. 20.3 КоАП РФ і оштрафував на 2000 рублів, – повідомив «Крым.Реалии». Зі слів Зудієвої, у матеріялах справи фігурує скріншот публікації іншого користувача соцмережі, в якій той «теґнув» (відмітив – ред.) Зудієву. Отже, активістку оштрафували за чужий пост.


Коротка довідка «Кримської солідарности»

Муміне Салієва – дружина політв’язня Сейрана Салієва, заарештованого в жовтні 2018 року. Має вищу освіту, вчиться в аспірантурі. Мати чотирьох неповнолітніх дітей. Після численних арештів у Криму залишилися діти без батьків, яких позбавили волі. Тоді Муміне Салієва організувала проєкт «Кримське дитинство», мета якого – підтримка цих дітей, і стала його координаторкою. Також вона є активною учасницею «Кримської солідарности», активно відвідує суди, підтримує родини політв’язнів.

Муміне Салієва (фото: Аліна Смутко, RFE/RL)

Лутфіє Зудієва – активістка «Кримської солідарности», громадська захисниця. Має філологічну освіту. До 2014 року керувала дитячим центром «Еліф» у місті Джанкої. Мати чотирьох неповнолітніх дітей. Події у Криму після 2014 року: арешти, закриті суди, різні порушення, пов’язані з несправедливими обвинуваченнями, не могли залишити її байдужою. Луфтіє стала громадською захисницею. 18 жовтня 2018 року захищала двох учасників поодиноких пікетів у Джанкої. Активно відвідувала суди та висвітлювала події, що відбуваються у Криму.

Лутфіє Зудієва (фото: Станіслав Юрченко, RFE/RL)

 Поділитися