Крим: Російська влада не виконує рішення ЄСПЛ щодо Бекирова
Тяжкохворий кримськотатарський активіст Едем Бекиров, якого тиждень тому згідно з Правилом 39 Регламенту Європейського суду з прав людини російська влада мала негайно помістити до цивільної лікарні, досі перебуває у СІЗО. Про це повідомив адвокат Бекирова Олексій Ладін.
Едем Бекиров (фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)
«Аргументи слідства щодо цього такі:
Рішення ЄСПЛ – це не рішення і взагалі, лист, який ви мені послали не завірений належним чином, а офіційними каналами мені ніяких указівок не надходило.
Ще один аргумент від слідчого Івана Романца: ми Бекирова вже вивозили до лікарні і не раз, є висновок лікарів, що він може утримуватися у СІЗО», – написав Ладін у Facebook.
Адвокат пише, що таку ситуацію нескладно було спрогнозувати, тому він 13 й 12 червня «послав ряд скарг і заяв, починаючи від апарата при президенті Росії і закінчуючи медсанчастиною СІЗО з вимогою посприяти в реалізації виконання рішення ЄСПЛ».
Адвокат Олексій Ладін (фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)
Також захист чекає на письмову відмову слідчого на клопотання про переведення Бекирова до лікарні для подальшого оскарження.
«Напрямування його до лікарні це не примха Захисту, а питання життя й смерти!» – написав адвокат.
Нагадаємо, кримськотатарського активіста Едема Бекирова російські силовики затримали вранці 12 грудня 2018 року на в’їзді до Криму. Бекиров, житель селища Новоолексіївки Херсонської области, їхав відвідати 78-річну матір і родичів. 13 грудня підконтрольний московській владі суд Сімферополя заарештував активіста на два місяці. Суд неодноразово продовжував цей запобіжний захід.
Не раз повідомлялося про загрозу життю активіста, який слабує на цукровий діябет і ще низку захворювань, не має однієї ноги – треба постійно робити перев’язування.
Повідомлялося, що адвокати Бекирова отримали «медичний висновок», у якому сказано, що його хвороби не перешкоджають його перебуванню під вартою.
Адвокат Олексій Ладін казав, що через болі в серці, ядуху та судороги Бекиров спить сидячи. Дочка в’язня Елеонра розповідала, що через антисанітарію в СІЗО в її батька з’явилися гнійні рани, ядуха, кашель. Крім того, його вивозили на примусову психіатричну експертизу.
Також повідомлялося, що експертиза, яка приводилися в рамках розслідування справи Бекирова, нібито виявила сліди його ДНК на пакованнях набоїв та вибухівки, які він начебто передав для зберігання людині, що зараз виступає як засекречений свідок на ім’я Карим Меметов. Захист підозрює, що ці зразки ДНК – саме ті, що були отримані на незаконний спосіб у грудні минулого року. Також психіатрична експертиза визнала Бекирова осудним.
28 травня адвокат Веліляєв відвідав Бекирова в СІЗО, після чого повідомив про критичне погіршення стану здоров’я свого підзахисного. Зі слів адвоката, окрім болів у серці, головних болів, проблем із підшлунковою залозою, оніміння ноги, високого тиску та високого рівня цукру у крові, у Бекирова з’явилися напади ядухи та кашлю з кров’ю.
6 червня підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя продовжив Бекирову на два місяці – до 12 серпня – термін тримання під вартою в СІЗО.
11 червня з’явилося повідомлення, що Європейський суд з прав людини зобов’язав владу Російської Федерації негайно помістити Бекирова до лікарні не тюремного типу згідно з Правилом 39 Регламенту ЄСПЛ.
6 лютого цього року Едему Бекирову виповнилося 58 років.