П’ятьох кримських татар засудили у РФ за справою "Хізб ут-Тахрір"
(ФОТО: Крымская солидарность)
Північно-Кавказький окружний військовий суд, який знаходиться у Ростові-на-Дону, виніс вирок у справі Хізб ут-Тахрір, передають «Крим.Реалії». П’ятьох фігурантів справи, членів сімферопольської групи, визнано винними в організації або в участі в діяльності терористичної організації. Усіх було засуджено до тривалого позбавлення волі у колонії суворого режиму. Теймур Абдуллаєв отримав 17 років ув’язнення, Рустем Ісмаїлов – 14, Узеїр Абдуллаєв – 13, , Еміль Джемаденов – 12, Айдер Саледінов – 12.
Особливо жорсткою позиція колегії суду була щодо Рустема Ісмаїлова, Узеїра Абдуллаєва та Еміля Джемаденова. Їх було засуджено до довшого на рік покарання, ніж того вимагала сторона обвинувачення.
Мустафа Джемілєв (ФОТО: "Крим Реалії")
Втім, один із лідерів кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає, що засуджені вийдуть на волю раніше. «Це не новина, вони всім дають такі «драконівські» терміни. Але я думаю, що вони не відсиджуватимуть цей термін: вони переживуть режим Путіна. Вони, як і всі інші, звільняться раніше вироку. А репресивна машина працюватиме далі. У них і іншого виходу немає. У Путіна можуть тільки на терорі і триматися», – цитують Джемілєва "Крим Реалії".
Нагадаємо, що переслідування фігурантів справи триває вже 2,5 роки. 12 жовтня 2016 року на окупованому півострові було проведено обшуки у помешканнях п’ятьох кримськотатарських родин. Після цього було затримано вищеперелічених чоловіків, яким було висунуто обвинувачення в участі у забороненій в РФ організації «Хізб ут-Тахрір». Цікавим є той факт, що Росія є єдиною державою у світі, де дана організація визнається терористичною. У грудні 2018 усіх обвинувачених було етаповано до Ростова-на-Дону.
(ФОТО: Крымская солидарность)
Самі ж засуджені, як й інші члени організації, неодноразово заявляли, що вважають неприйнятними використання терористичних методів задля досягнення своєї місії – об’єднання усіх мусульманських країн в єдиному ісламському халіфаті. Вони скаржаться на масові переслідування, які розпочалися після окупації півострова у 2014 році.
Адвокати засуджених вважають, шо їхніх клієнтів, як і багатьох інших кримчан, переслідують за релігійною, етнічною та політичними ознаками. Вони заявляють, що гонінням на півострові піддаються не тільки кримські татари, а й українці, таджики, азербайджанці та навіть росіяни, чиї переконання не відповідають парадигмі окупантів. Окрім того, захисники наголошують на неправомірності встановлення російського національного правопорядку на окупованій території, посилаючись на норми, передбачені ст. 42 і 43 Гаазької конвенції 1907 року На жаль, враховуючи зневажливе ставлення РФ до норм міжнародного права, така дія була радше відчайдушною, аніж ефективною.
Із прикрістю вимушені констатувати, що гоніння на кримських татар мають тенденцію до поширення. Останнє сталося зовсім нещодавно – 10 червня. Переслідування за справою «Хізб ут-Тахрір» стало вже звичною зручною схемою для «легітимізації» окупантами у власних очах своїх же дій. Правозахисні ж організації неодноразово заявляли про відсутність у справах понад 250 кримських татар жодних ознак складу злочину тероризму та наголошували на абсурдності та фальсифікації доказової бази. Правозахисні організації, зокрема, «Меморіал», визнають фігурантів подібних справ політичними в’язнями.