MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Чи можна заборонити проведення хресних ход у Львові?

19.06.2019   
Денис Волоха
Електронна петиція з вимогою заборонити проведення молитовних/релігійних ход у Львові набрала необхідні 500 підписів. Міська рада має її розглянути, та чи може вона в законний спосіб виконати такі вимоги громадян?

Електронна петиція з вимогою заборонити проведення молитовних/релігійних ход у Львові набрала необхідні 500 підписів. Міська рада має її розглянути, та чи може вона в законний спосіб виконати такі вимоги громадян?

Петиції «Заборонити проведення молитовних/релігійних ход, які потребують перекриття вулиць чи обмеження в русі громадського та приватного транспорту в межах території міста Львова», зареєстрованій 13-го червня львівським тестером програмного забезпечення Сергієм Літневським, знадобилося трохи більше доби, щоби набрати необхідні для розгляду міськрадою 500 підписів.

У тексті петиції автор зазначає, що різноманітні релігійні ходи часто стають причиною обмеження руху транспорту, перелічуючи 5 прикладів таких ситуацій упродовж весни цього року.

«У м. Львів останнім часом почастішали випадки проведення молитовних ход, які зазвичай впливають на рух транспорту в місті. Враховуючи проблематику громадського та приватного транспорту в місті (дотримання графіків руху, кількості маршрутних автобусів, затримки трамваїв через неналежне паркування та ДТП, затори на дорогах в час пік, величезна кількість ям на дорогах), проведення подібних заходів, пов'язаних з перекриттям руху — це обмеження мешканців міста в свободі пересування по місту та створення штучних перешкод для руху транспорту, який й так потерпає від інших проблем».

Сергій говорить, що ідею зареєструвати петицію він висловив у коментарі у Фейсбук-групі під новиною про чергову хресну ходу. Отримавши багато схвальних відгуків, він вирішив діяти.

За одну добу петиція зібрала 440 з 500 необхідних підписів. За словами Сергія, петицію зареєстрували з другої спроби: спершу комісія міськради відмовила через застосування слова «хресна», яке говорить про конкретну релігію. Через це зараз у тексті не використовується поняття «хресна хода» та відсутні згадки конкретних конфесій.

Тепер Міська рада Львова має розглянути петицію на найближчому засіданні.

З точки зору закону

У самій петиції автор посилається на 35-у статтю Конституції та закон «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання». Але Конституція, водночас, гарантує громадянам право на мирні збори (ст. 39). Тобто заборонити будь-які ходи — не можна, бо це означатиме порушення 39-ї статті Конституції. А якщо заборонити лише релігійні чи молитовні ходи — це фактично буде порушенням усе тієї ж ст. 35, бо виходить, що громадян дискримінують за ознакою віросповідання.

Перекривати вулиці для таких дійств — необов’язково. Але враховуючи, що такі ходи у Львові досить популярні (за оцінкою порталу Zaxid.Net, у ході 31-го березня взяли участь приблизно 60 тисяч людей), міській владі доводиться перекривати рух транспорту, щоб забезпечити громадську безпеку.

Відповідно до підпункту 3 пункту «б» частини першої ст. 38 закону «Про місцеве самоврядування», вирішення питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку, — належать до компетенції виконавчих органів місцевих рад.

Отже, виконком Львівської міськради може самостійно приймати рішення про шляхи забезпечення громадського порядку. А компетенцією забороняти/дозволяти проведення мирних заходів в Україні не наділений жоден державний орган, адже такі заходи не потребують дозволу в принципі (у Конституції закріплена лише необхідність завчасно сповіщати органи влади, але вона не є імперативною, докладніше про це можна почитати в матеріалі про випадок із рівненською поліцією).

Звісно, є імовірність, хоча й мізерна (з огляду на те що населення Львова здебільшого є віруючим і схвалює проведення релігійних маніфестацій), що львівські депутати вирішать підтримати петицію та заборонять проведення масових хресних ход, які потребують обмеження руху транспорту. Але перший-ліпший позов проти міськради через таке рішення суд задовільнить, визнавши її дії незаконними.

Подібна ситуація склалася, коли у вересні минулого року Львівська обласна рада прийняла «Мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області», а через чотири місяці Львівський окружний адмінсуд визнав це рішення протиправним. Облрада подала апеляцію, яку місяць тому також програла.

23-го червня у Львові знову будуть перекривати вулиці для проведення чергової хресної ходи. А сайт сатиричних новин UaReview у квітні навіть писав, що в Івано-Франківську відбудеться чемпіонат зі спортивної хресної ходи.

 Поділитися