MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Голодування Станіслава Клиха не відбулося

20.06.2019   
ХПГ-інформ
Адміністрація тюрми попередила українського політв’язня, що коли він оголосить голодування, його переведуть до камери з «недружнім оточенням».

23 травня сього року повідомлялося, що засуджений у Російській Федерації українець Станіслав Клих оголосив голодування. Як стало відомо цими днями, голодування не відбулося, бо адміністрація в’язниці, в якій утримують Клиха, попередила його, що в такім разі його переведуть до камери з «недружнім оточенням». Про це розповіла телефоном російська правозахисниця Тетяна Щур в ефірі телеканалу ZIK.

Станіслав Клих (архівне фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)

«Є новини про стан Станіслава від його адвоката та від консула, який регулярно його відвідує. Голодування не відбулося, тому що, зі слів Станіслава, його попередила адміністрація тюрми, в якій він утримується, що інакше до нього буде вжито заходів, як-от переселення до камери з недружніми засудженими. Наприклад, через стінку в нього тривалий час утримувалися чеченці, а його ж обвинувачують, що він брав участь у Чеченській війні – пропаганда, як ви знаєте, достатньо діє на людей, – сказала Щур.

Зі слів правозахисниці, ставлення до Клиха з боку інших засуджених негативне, але адміністрація ставиться до нього нейтрально. Проте, заяву про голодування, яку написав Клих, адміністрація в нього не прийняла, і він не став наполягати. Станіслав вживає їжу, але обмежено.

«Стан його дуже складний психологічно, адже п’ять років перебувати в одиночній камері після тортур, і періодично його поміщають до психіатричної лікарні, він проходив цілий місяць обстеження у звичайній лікарні тюремній», – розповіла Тетяна Шчур.

Кадр з програми телеканалу ZIK

Нагадаємо, українського громадянина Станіслава Клиха затримали на території РФ у 2014 році за обвинуваченням в участі у бойових діях проти російських сил під час першої чеченської війни зимою 1994–1995 рр., а також у вбивстві російських солдатів. Клих провину відкидає, його родина та друзі наполягають, що він ніколи не був у Чечні.

26 травня 2016 року суд у Чеченській Республіці засудив Клиха до 20 років позбавлення волі, у жовтні 2016 року Верховний суд РФ відхилив апеляцію захисту на вирок.

Клих наголошує, що був захоплений російськими силовиками незаконно, а свідчення й зізнання слідство отримало від нього тортурами. Про проблеми в’язня зі здоров’ям, зокрема, психічним, адвокати й правозахисники казали неодноразово.

У тій самій справі також проходить українець Микола Карпюк.

Правозахисний центр «Меморіал» вважає Станіслава Клиха та Миколу Карпюка політв’язнями.

 Поділитися