MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

На учасників «Київ Прайд» напали молодики в балаклавах

20.06.2019   
Марко Сировой
Ситуація довкола «Прайду» викликає серйозне занепокоєння. Адже вже за 3 дні відбудеться наймасштабніша ЛГБТ-подія року – Марш Рівності. У ньому візьмуть участь щонайменше 10 тисяч активістів як з України, так і з-за кордону.

(ФОТО: Центр інфомації про права людини)

Щороку «Київ Прайд» стає не тільки найбільшим в країні форумом ЛГБТ та лівих активістів, а й, на жаль, мішенню для радикально налаштованої частини населення. Попри запевнення націоналістів, що вони не планують цьогоріч чинити жодного насильства проти учасників івенту, вчора вночі на активістів «Прайду» було здійснено напад.

 

Що трапилося?

 

Інцидент стався одразу після прем’єри у «Прайд Хаусі» (основний майданчик фестивалю) фільму Юрія Двіжона «Не ховай очей-2. Наші в США». За словами однією із організаторок заходу, біля входу до приміщення чатували 4-ро юнаків спортивної статури. Вона підозрює, що це були так звані «скаути», задачею яких було дочекатися моменту, коли учасники заходу почнуть розходитися, та повідомити про це інших «бійців».

По завершенню кіносеансу, на вулиці все відбувалося за вже класичним для подібних нападів сценарієм. Молодики у балаклавах напали не одразу. Вони прослідкували за групою активістів – і атакували їх подалі від «Прайд Хаусу», біля станції метро «Контрактова площа». Чи то вони так боялися відсічі ЛГБТ-активістів чи то так недолуге намагалися замаскувати гомофобні мотиви? Відповіді можна знайти лише у головах агресивних молодиків. На Контрактовій же площі у хід традиційно пішли газові балончики та копняки лежачих опонентів. Відбувалося усе це неподобство, звичайно, під акомпанемент відбірної лайки.

Олег Родіон Шуригін-Грекалов після нападу (ФОТО: Alexandra Krolikowska/Facebook)

Однією із жертв нападу став відомий стиліст та учасник молодіжного реаліті-шоу «Бебісітери президента» - Олег Родіон Шуригін-Грекалов. Як повідомляє у Facebook його подруга Олександра Кроліковська, зараз він знаходиться у важкому стані. Разом із ним постраждали також 2 дівчинки, яких залили сльозоточивим газом. Сам же Олег Родіон у коментарі «Громадському» назвав напад «відверто гомофобським».

Іронічно, що лейтмотивом стрічки, після якої було здійснено напад, є вимушена імміграція ЛГБТ-українців у країни Заходу. Режисер прагнув продемонструвати, як суспільний тиск та неприйняття людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією можуть буквально виселити їх з рідної землі. «Мені дуже школа тих, хто постраждав після показу мого фільму... Сподіваюсь, з ними все у порядку… Саме через напади двоє героїв фільму покинули Україну і за іронією долі, схожі історії продовжуються і далі. Такі новини ще більше підштовхують до боротьби та активізму»,- надав коментар «Громадському» Юрій Двіжон.

Що кажуть організатори «Київ Прайд»?

Одна із організаторок "Київ Прайд 2019" Руслана Панухник (ФОТО: lgbt.org.ua)

Офіційна заява організаторів «Київ Прайд» щодо нічних подій з’явилася сьогодні зранку на офіційній сторінці фестивалю в Instagram. Вони повідомили, що, окрім нападу на Олега Родіона Шуригін-Грекалова та його друзів, відомо ще щонайменше про 3 випадки агресії проти відвідувачів заходу. Серед постраждалих були і неповнолітні особи.

Організатори різко засудили насильство на вулицях столиці. Нападників вони назвали «маргіналізованою групою, проти якої виступає абсолютна більшість суспільства». Окрім того, вони звернулися до:

1. Національної поліції України із вимогою провести належне розслідування усіх випадків агресії, спрямованої проти учасників івенту;

2. Мера Києва Віталія Кличка і президента України Володимира Зеленського. Їх просять надати рішучу відповідь насильству і висловити свої позиції щодо забезпечення безпечного проведення «Маршу Рівності» 23 червня;

3. «Людей доброї волі, незалежно від сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності» організатори закликають вийти 23 червня на Марш Рівності, аби висловити свій рішучий протест проти насильства та закликати уповноважені органи та посадових осіб до належного забезпечення безпеки кожного громадянина.

Відвідувачів же заходу просять бути пильними та небайдужими, слідувати інструкції безпеки, розміщеної на сайті «Киїів Прайд», а також допомагати іншим учасникам акції.

Що кажуть представники праворадикальних рухів?

(ФОТО: Євген Карась/Facebook)

Жодних коментарів щодо ситуації від націоналістів і досі не було зроблено. Тому невідомі нападники у балаклавах так і залишаються невідомими нападникамии у балаклавах.

Нагадаємо, що 16 червня одна із провідних націоналістичних організацій «С14» надала відповідь на звинувачення від журналістів Bellingcat Monitoring Project у підготовці нападів та провокацій проти учасників «Київ Прайд». Радикали заявили, що жодним чином не проявлятимуть до ЛГБТ-активістів агресії, хоча і висловили незгоду з їхніми поглядами. Цікаво, що вже за 2 дні відбувся мітинг праворадикальних сил під Адміністрацією Президента. Хоча основною метою акції і було донесення до вищих посадових осіб вимоги належним чином розслідувати сутички націоналістів із поліцією під час минулорічного «Прайду», організатори мітингу все одне заявили, що таки домагатимуться недопущення проведення Маршу Рівності 23 червня.

Якою є реакція зарубіжних партнерів?

(ФОТО: Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні)

Однозначно, негативною. Проблеми із порушеннями прав ЛГБТ-спільни вже протягом тривалого часу підривають наш міжнародний авторитет. Так, свою позицію декілька годин тому висловили у посольстві США в Україні. «Ми засуджуємо напад на осіб, у тому числі неповнолітніх, після показу фільму в рамках Київ Прайд. Сподіваємося, що правоохоронці, громадянське суспільство та інші члени громади тісно співпрацюватимуть для того, щоб українці могли безпечно і безбоязно відвідувати подібні заходи», – заявили американські дипломати на офіційній Facebook-сторінці установи.

Чи будуть напади відбуватися знов?

На жаль, ми змушені констатувати, що на сьогодні навряд чи хтось зможе гарантувати цілковиту безпеку учасникам «Прайду». Попри усі запевнення столичної поліції та організаторів фестивалю, уникнути сутичок так і не вдалося. Ситуація довкола «Прайду» викликає серйозне занепокоєння. Адже вже за 3 дні відбудеться наймасштабніша ЛГБТ-подія року – Марш Рівності. У ньому візьмуть участь щонайменше 10 тисяч активістів як з України, так і з-за кордону.

 

 Поділитися