MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як дотримують прав бездомних в обласних центрах України

25.06.2019   
Влад Боднар
Коли ми бачимо бездомних людей, ми впевнені, що вони нікому не потрібні і їм немає куди йти. Але це не зовсім так. У кожному обласному центрі України є соціальні центри, громадські організації, де бездомні люди можуть отримати необхідну допомогу. Матеріал підготовлений на основі відповідей на наші інформаційні запити.

Житомир

8 грудня 2016 року між виконавчим комітетом Житомирської міської ради та Житомирською обласною громадською організацією «Милосердя» укладений договір «Про здійснення заходів, спрямованих на соціальний захист бездомних осіб у місті Житомирі», відповідно до якого БО «Комплексний заклад соціального захисту для осіб, що потрапили в складні життєві обставини» здійснюється надання соціальних послуг людям, які перебувають у таких життєвих обставинах. Комплексною програмою соціального захисту населення Житомирської ОТГ на 2016–2020 роки передбачено розділ «Забезпечення фінансування для здійснення заходів, спрямованих на соціальних захист бездомних осіб». Впродовж 2018 року на виконання вищезазначеного заходу здійснено фінансування у розмірі 635 600 гривень. Фінансування на 2019 рік заплановано на рівні минулого року.

Вінниця

Протягом останніх двох років соціальними послугами Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у співпраці із партнерськими організаціями охоплено 174 особи з числа безхатьків (2018 рік – 120 осіб, 2019 рік – 54 особи). Для реалізації проекту «Соціальне патрулювання» у 2018 році з місцевого бюджету виділено 45 365 гривень. Суть проекту полягає у вишукуванні безхатченків через соціальне патрулювання, надання їм соціальних послуг та первинної допомоги: перевдягання та гігієнічні послуги, стрижка, одноразове харчування, з’ясування життєвої ситуації, супровід їх до лікарень тощо. Згідно з підсумковим звітом про реалізацію проекту «Соціальне патрулювання», наданого ГО «Полум’я надії», протягом 2018 року (починаючи з 10 серпня) для 898 осіб з числа безхатченків проведено 692 тематичні заходи та роздано 900 порцій їжі в рамках проведення акції з годування зазначеної категорії осіб.

Працівниками Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в рамках міжвідомчої співпраці з виконавчими органами місцевої влади та благодійниками-волонтерами, безхатькам надається наступна допомога:

• відновлення втрачених документів та сприяння в отриманні групи інвалідності;
• сприяння в отримані бездомними особами необхідного для них комплексу медичних послуг;
• забезпечення проживання осіб вищеназваної категорії під час відновлення документів із забезпеченням гарячого харчування;
• за необхідності сприяння влаштуванню осіб цієї категорії до геріатричних та інших інтернатних закладів Вінницької області.

Запоріжжя

У структурі Запорізького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) діє Центр обліку бездомних осіб, до функцій якого входить ведення обліку бездомних осіб. Станом на 1 червня 2019 року в Центрі перебуває на обліку 642 бездомні особи. У рамках міської комплексної програми соціального захисту населення міста Запоріжжя, яка фінансується коштом бюджету міста, передбачені заходи, направлені на надання соціальної підтримки бездомним особам, зокрема: надання послуг санітарної обробки, організація гарячого харчування в осінньо-зимовий період. Так, у 2018 році на вказані заходи витрачено з бюджету міста 116 368 гривень, у 2019 році заплановано 111 564 гривень. Також програмою передбачено надання екстреної матеріальної допомоги на прожиття або поновлення документів за особистими зверненнями громадян до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради. У 2018 році екстрену допомогу надано бездомним особам на загальну суму 9 030 гривень, з початку 2019 року – 6 600 гривень. У Запоріжжі значну підтримку бездомним особам надають громадські та релігійні організації.

Івано-Франківськ

У 2018 році до будинку нічного перебування звернулося 346 осіб.

Для забезпечення діяльності будинку нічного перебування у 2018 році було виділено з міського бюджету коштів у сумі 1 304 037,87 гривень, а у 2019 році – 1 354 300 гривень.

Будинок нічного перебування у Івано-Франківську функціонує з 16 лютого 2007 року. Закладом постійно надаються наступні соціальні послуги:

• соціально-побутові: ночівля, санпропускник, дезкамера, харчування в благодійному фонді «Карітас», надання гуманітарної допомоги;
• медично-профілактичні: первинний огляд медичною сестрою, видача направлень для проходження медогляду, влаштування на лікування до стаціонару;
• представництво інтересів: видача посвідчень про взяття на облік, виготовлення документів, відновлення втрачених родинних та соціальних зв’язків;
• соціально-інформаційні: надання консультацій клієнтам закладу, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи;
• сприяння у працевлаштуванні.

Будинок нічного перебування постійно налагоджує співпрацю з громадськими, благодійними, релігійними організаціями, приватними підприємцями. Клієнти отримують довідки на безоплатне харчування в «БФ Карітас». Щомісяця Івано-Франківським міським центром зайнятості надається перелік актуальних вакансій для працевлаштування бездомних осіб та налагоджується співпраця з приватними підприємцями, що дає змогу забезпечити роботою осіб, що опинилися в становищі бездомності. Завдяки налагодженій співпраці з поліклінікою № 2 всі бездомні Івано-Франківська, які перебувають на обліку в центрі обліку і користуються послугами будинку нічного перебування, мають змогу проходити медичне обстеження в поліклініці. На базі будинку нічного перебування створено банк одягу та взуття, який постійно оновлюється відповідно до сезону. Клієнти забезпечуються одягом та взуттям, продуктами харчування, хлібом та засобами гігієни. Також отримують безоплатно правову допомогу в місцевому центрі БПД. Представниками релігійних організацій проводяться благодійні обіди на постійній основі та інформаційно-просвітницькі заходи на релігійну тематику. Така співпраця надає можливість клієнтам закладу отримати більш якісні соціальні послуги, що сприяє процесу реінтеграції осіб, які опинилися в становищі бездомності.

Кропивницький

З 1 грудня 2017 року створено та функціонує міський центр обліку та тимчасового перебування бездомних осіб, який розрахований на 30 ліжко-місць для тимчасового перебування бездомних осіб. Граничний термін перебування бездомних громадян у ньому становить 90 діб. Станом на 4 червня 2019 року на обліку в центрі перебувало 657 бездомних. До відкриття центру не велася жодна офіційна статистика щодо безхатченків у місті. З осіб, які перебувають на обліку, 67 % складають чоловіки та 33 % – жінки, серед яких 81 % є працездатні за віком, 53 % – мешканці Кропивницького, 15 % мають вищу освіту.

У Кропивницькому систематично проводяться рейди вулицями міста для виявлення бездомних осіб. Спеціалістами центру у 2018 році проведено 139 рейдів, в 2019 – 59 рейдів. Забезпечено співпрацю з лікарнями міста щодо виявлення та паспортизації бездомних осіб, які перебувають на лікуванні та за станом здоров’я відновити власноруч документи не мають можливості. Налагоджена співпраця з 7 благодійними організаціями, які надають допомогу бездомним особам та особам, звільненим з місць позбавлення волі.

З метою запобігання та недопущення переохолодження та обмороження людей в осінньо-зимовий період 2018–2019 років при значному понижені температури повітря розроблено алгоритм дій виконавчих органів міської ради Кропивницького. У разі значного зниження температури повітря на території міста функціонують 15 стаціонарних пунктів обігріву. Ці пункти забезпечені опаленням, телефонним зв’язком, одноразовим посудом та продуктами харчування. Для надання долікарської допомоги у разі обмороження пункти обігріву укомплектовані медичними аптечками.

У 2019 році надходження та використання коштів по загальному фонду (оплата праці та нарахування на заробітну плату) – 1 414 440 гривень; медикаменти та перев’язувальні матеріали – 10 295 гривень; предмети, матеріали, обладнання та інвентар – 62 065 гривень, оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 465 400 гривень.

Луцьк

На сьогодні в Луцьку обліком даної категорії громадян займається Центр обліку бездомних осіб Волинського обласного благодійного фонду «Переображення», основною метою якого є поступове повернення осіб до самостійного повноцінного життя шляхом надання їм комплексу послуг з урахуванням індивідуальних потреб. Центр надає наступні послуги:

• встановлення особи;
• облік;
• допомога у відновленні документів;
• юридичні та психологічні послуги;
• сприяння в поновленні на пенсійному обліку;
• отримання медичної, соціальної, гуманітарної та інших видів допомоги;
• сприяння в отриманні допомоги по безробіттю, працевлаштуванню.

На обліку в Центру перебуває 693 особи цієї категорії. У зимовий період при Центрі діє відділення нічного перебування, де вказаній категорії громадян, крім вищезазначених послуг, надаються послуги із забезпечення ліжко-місцем, користування душовою кімнатою, збереження речей та документів. У період з грудня 2018 року по березень 2019 року до пункту обігріву територіального центру звернулись сім осіб без постійного місця проживання.

У 2018 році на фінансування діяльності Центру виділено 70 000 гривень, з яких 69 715 гривень витрачено на продукти харчування, надання соціальних і юридичних послуг бездомним особам. Протягом 2018–2019 років працівниками терцентру надано допомогу шести громадянам цієї категорії у відновленні документів та поселенні в інтернатні установи.

Львів

Станом на 1 червня 2019 року в Центрі обліку та нічного перебування бездомних осіб перебуває на обліку 1 679 осіб. У 2018 році на функціонування Центру виділено коштів з бюджету міста в сумі 4 176 500 гривень, а у 2019 році – 3 840 200 гривень.

Миколаїв

З метою соціального захисту бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, на території міста функціонує Миколаївський міський центр реінтеграції бездомних громадян, розрахований на 50 ліжко-місць, підпорядкований департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та є окремою юридичною особою. Центр веде облік бездомних осіб та надає клієнтам:

• тимчасове проживання;
• триразове харчування;
• медичну допомогу;
• комплекс побутових послуг;
• відновлення паспортів;
• реєстрацію за юридичною адресою Центру;
• продовження реєстрації;
• сприяння в отриманні ідентифікаційного номера;
• призначення пенсії та держдопомоги;
• установлення групи інвалідності;
• за необхідності – оформлення в будинки-інтернати.

Так, за 2018 рік виявлено та обліковано 1 479 бездомних осіб, з них:

• 254 особи виявлено соціальним патрулем;
• 209 осіб отримали соціальну послугу у вигляді проживання;
• 1 016 осіб отримали, продовжили реєстрацію за юридичною адресою Центру тощо.

За 5 місяців 2019 року виявлено та обліковано 619 бездомних осіб, з них:

• 133 особи – соціальним патрулем;
• 102 особи тримали соціальну послугу у вигляді проживання;
• 384 особи отримали, продовжили реєстрацію за юридичною адресою Центру тощо.

Витрачено бюджетних коштів на функціонування центру реінтеграції бездомних громадян: 2018 рік – 2 581 200 гривень, 2019 рік – 2 819 115 гривень.

Одеса

За даними комунальної установи «Одеський міський центр обліку бездомних громадян», у місті Одесі зареєстровано 11 231 особа. Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради як головним розпорядників коштів проводиться фінансування на утримання комунальних установ, діяльність яких пов’язана з наданням соціальних послуг особам без визначеного місця проживання, а саме:

• КУ «Одеський міський центр обліку бездомних громадян» – фінансування у 2018 році – 945 800 гривень, бюджетні призначення на 2019 рік – 1 243 900 гривень.
• КУ «Одеський міський центр реінтеграції осіб без визначеного місця проживання» – фінансування у 2018 році – 7 221 700 гривень, бюджетні призначення на 2019 рік – 9 494 000 гривень.

Ужгород

За період роботи сектору обліку та нічного перебування бездомних осіб Ужгородського міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) з березня 2016 по 31 травня 2019 року зареєстровано 178 осіб без постійного місця проживання/перебування, згідно з їхнім особистим зверненням.

• У 2018 році було заплановано та використано бюджетних коштів на функціонування сектору обліку:

– витрати на утримання – 548 537,10 гривень;
– енергоносії – 33 243,39 гривень;
– для клієнтів сектору – 4 798,88 гривень.

• У 2019 році заплановано:

– витрати на утримання – 758 560 гривень;
– енергоносії – 63 790 гривень;
– для клієнтів сектору – 7 100 гривень.

• Видатки станом на 1 червня 2019 року:

– витрати на утримання – 253 266,29 гривень;

– енергоносії – 24 316,13 гривень;

– для клієнтів сектору – 2 176,05 гривень.

У зимовий період у місті діють пункти обігріву для безхатченків. Крім того, громадські організації міста влаштовують безкоштовні гарячі обіди.

Чернігів

За інформацією громадської організації «Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних», станом на 5 червня 2019 року, на обліку у Чернігівському центрі перебуває 1 008 осіб без постійного місця проживання. Відповідно до Програми підтримки громадських організацій міста Чернігова на 2018 рік, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 30.11.2017 року № 25/VII-10, з міського бюджету Чернігова на фінансову підтримку ГО «Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних» було заплановано 1 481 430 гривень.

Відповідно до Програми підтримки громадських організацій міста Чернігова на 2019 рік, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 29 11 2018 року № 36/УІІ-15, з міського бюджету Чернігова на фінансову підтримку ГО «Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних» було заплановано 1 998 960 гривень. Станом на 1 червня 2019 року витрачено 505 200 гривень.

 Поділитися