MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Росії зарізали правозахисну активістку

23.07.2019   
Денис Волоха
Активістку Олену Григор’єву, яка виступала зокрема за звільнення українських політв’язнів, знайшли мертвою в Санкт-Петербурзі.

Фото з Фейсбуку

Активістку Олену Григор’єву, яка виступала зокрема за звільнення українських політв’язнів, знайшли мертвою в Санкт-Петербурзі.

Григор’єву вбили в ніч із 20-го на 21-ше липня — понівечене тіло в кущах неподалік від її помешкання помітив перехожий. За даними поліції, на трупі було виявлено принаймні 8 ножових поранень.

Як написав у Фейсбуці правозахисник Динар Ідрісов, останнім часом Григор’єва отримувала погрози вбивством, проте, правоохоронці не приділяли цьому належної уваги.

«Останнім часом вона ставала жертвою насильства і їй часто погрожували вбивством. (…) Лєна та її адвокат зверталися до правоохоронних органів і за фактом насильства, і за фактом погроз, але помітної реакції не було. Усе в стилі ‘будуть убивати — дзвоніть’; подзвонити не встигла. А телефон Лєни працює й досі, акаунти в соцмережах хтось переводить у онлайн; можливо, це, цинічно, оперативники або слідчий», — пише Ідрісов.

Він також додав, що через погрози Олена просила знайому пригледіти за котом у випадку її смерті.

Олена Григор’єва часто виступала з одиночними демонстраціями на захист прав ЛГБТ, через що потрапила до бази російського гомофобного сайту «Пила», який зокрема пропонував винагороду в обмін на персональні дані ЛГБТ-людей. 16-го липня Ресурсний центр ЛГБТ у Єкатеринбурзі отримав лист за підписом «Пила проти ЛГБТ», у якому від центру вимагали до 1-го серпня закритися та перерахувати особисті кошти співробітників на рахунок благодійного фонду «Подаруй життя», у протилежному випадку погрожуючи надіслати вибуховий пристрій через сервіс доставки їжі. Як писала за кілька днів до вбивства Григор’євої «Російська ЛГБТ-мережа», завдяки скаргам єкатеринбурзького центру сайт «Пила проти ЛГБТ»  вдалося заблокувати. Люди, які його підтримували, залишаються невстановленими.

Григор’єва часто виходила на протести з українським та кримськотатарським націальним прапорами, підтримуючи територіальну цілісність України та засуджуючи політичні переслідування кримських татар. Вона також вимагала від російської влади звільнення Олега Сенцова.

Олена Григор’єва під час протесту. Фото з Фейсбуку

За даними Санкт-Петербурзького видання «Фонтанка», у рідному місті (Великий Новгород) Григор’єву свого часу кілька разів притягували до адміністративної відповідальності нібито за демонстрацію на сторінці в соцмережі нацистської символіки, а також за розповсюдження «екстремістської музики».

Відповідно до інформації від цього ж видання, незадовго до смерті дівчину бачили на вулиці разом із її подругою та ще чотирма чоловіками. Усі вони нібито вживали алкоголь.

Спочатку повідомлялося, що поліцейські вже встановили ймовірного вбивцю, проте згодом у слідчому комітеті заявили, що підозрюваних немає.

Слідчий комітет Санкт-Петербургу розглядає версію вбивства кількома людьми. Російські поліцейські найімовірнішою версією злочину вважають «побутовий мотив». 

 Поділитися