Крим: замість статуї грецької богині Флори в ботсаду встановлять бюст Леніна
Кримський «суд» за позовом комуніста постановив повернути погруддя Леніна на центральну площу Нікітського ботанічного саду, де у 2012-му році замість нього встановили статую богині родючості Флори.
Тепер керівництво ботсаду змушене виконати це рішення, бо демонтований бюст Леніна свого часу «забули» виключити з реєстру пам’яток культурної спадщини.
Бронзову статую Флори, якою вирішили замінити мармурового «Ілліча», подарували з нагоди 200-річчя Нікітського ботанічного саду, — розповідає заступник директора ботсаду Андрій Паштетський.
«Тоді її встановили на честь 200-річчя саду, приїжджали всі керівники України й Автономної Республіки Крим, усі були задоволені. Але вчена рада тоді забула викреслити з реєстру пам’яток культурної спадщини бюст Леніна. А з приходом Росії у 2014-му році, усі дані реєстру передали в тому ж вигляді, і вийшло, що сад самовільно демонтував пам’ятник культурної спадщини. Хоча ми його нікуди не викинули: він стоїть у 200 метрах від скульптури Флори, у будівлі музею саду, поруч із бюстом Молотову, який із 1937-го року займав місце, куди в 1957-му році встановили Леніна», — сказав Паштетський у коментарі для Радіо Свобода Крим.Реалії.
За його словами, учена рада Нікітського ботсаду змушена буде виконати рішення «суду», отже, Леніна повернуть на його «законне» місце.
«Апеляційний суд залишив у силі перше рішення суду, тому ми не можемо не виконувати його вимоги. Зрозуміло, що нам доведеться понести певні витрати — пам’ятник Флорі бронзовий, а бюст Леніна — мармуровий. Важать вони немало, плюс, до постаменту немає під’їзду для будівельної техніки. У скільки нам обійдеться відновлення ‘історичної справедливості’, я поки навіть не можу сказати. Але Флору ми обов’язково встановимо в якомусь мальовничому місці саду», — додав пан Паштетський.
Як повідомляє Радіо Свобода, одним з ініціаторів повернення бюсту Леніна на місце богині був голова ялтинського відділення КПРФ, депутат ялтинської «міськради» Іван Павліченко. Рішення суду про повернення Леніна він сприйняв як перемогу своєї партії.
Після захоплення Криму росіяни перейменували Нікітський ботсад, і тепер його повна назва — «Федеральное государственное бюджетное учреждение науки ‘Ордена Трудового Красного знамени Никитский ботанический сад — Национальный научный центр РАН’».
За даними Міністерства культури України, — повідомляє «Дзеркало тижня», — на державному обліку на території АР Крим знаходяться 8 696 пам'яток, з яких — 5 190 пам'яток археології, 2 582 пам'ятки історії, 260 пам'ятників монументального мистецтва, 661 пам'ятка архітектури та містобудування, 2 пам’ятки садово-паркового мистецтва й одна пам'ятка науки й техніки.
У відомстві наголошують, що не мають доступу до всіх цих об’єктів, тож не можуть контролювати процес збереження експонатів, а також їх цільового використання та переміщення.
Державний реєстр нерухомих пам'яток України загалом налічує 1 143 об'єкти. На території АР Крим — 63.