Крим: Едема Бекирова залишили в СІЗО
Підконтрольний московській владі Верховний суд Криму вчора, 8 серпня, продовжив термін тримання під вартою в СІЗО тяжкохворому кримськотатарському активісту Едему Бекирову до 11 жовтня 2019 року, – повідомляє сайт проєкту «Крым.Реалии».
«Це рішення не тільки незаконне та необґрунтоване, воно не відповідає жодному принципу кримінального процесу: ні гуманности, ні законности, не справедливости. У мене склалося відчуття, що рішення було ухвалене заздалегідь. У постанові судді я не почув жодного аргументу захисту про домовий арешт стосовно Бекирова, які прозвучали в ході засідання», – сказав адвокат Олексій Ладін, коментуючи виданню продовження арешту активісту.
Адвокат припускає розвиток подій за негативним сценарієм, якщо його апеляцію на продовження арешту відхилять.
«Якщо мою апеляцію на продовження арешту відхилять, а справу відправлять до Красноперекопського районного суду, тоді Бекиров розпочне голодування, і все це хутко і трагічно закінчиться», – пояснив О. Ладин.
Адвокат Олексій Ладін (архівне фото: Антон Наумлюк, RFE/RL)
Також «Крым.Реалии» повідомляв, що суддя Михайло Соболюк відмовився викликати швидку Бекирову під час засідання. Адвокат Ладін заявив у суді, що в його підзахисного піднявся тиск і існує ризик, що він може впасти у діябетичну кому.
У судовому засіданні Бекиров розповів про умови утримання в СІЗО. З його слів, у разі різкого погіршення здоров’я він вимушений близько години очікувати на допомогу лікарів. Їжу, яку йому передають родичі, він «розтягує» на місяць, щоби «вижити». Також активіст зазначив, що лікарські обстеження мають формальний характер.
«Усі тут вважають, що я з кимсь воюю, але хіба можна з машиною воювати? Можна з палицею йти на танк? Ні. Я не збираюся цього робити. Прокуратура каже, що я кудись убіжу? Куди? Я два метри не можу пройти. У СІЗО кажуть, ще мене постійно обстежують. Лікар за п’ять хвилин дає відписку в усі інстанції, що мене обстежили, допомогу надали і все в мене добре. Якщо б мені колись-то сказали, що ти у свої шістдесят років будеш сидіти в СІЗО та давати пояснення перед судом, чому ти там не можеш перебувати, я би не повірив. Я двадцять років як інвалід першої групи, я двадцять років борюся за своє існування. Я існую, я не живу. Ми живемо у XXI столітті, а справи шиються як у 34-му році», – сказав Бекиров у суді.
Коротко про справу Бекирова
Кримськотатарського активіста Едема Бекирова російські силовики затримали вранці 12 грудня 2018 року на в’їзді до Криму. Бекиров, житель селища Новоолексіївки Херсонської области, їхав відвідати 78-річну матір і родичів. 13 грудня підконтрольний московській владі суд Сімферополя заарештував активіста на два місяці. Суд неодноразово продовжував цей запобіжний захід.
Не раз повідомлялося про загрозу життю активіста, який слабує на цукровий діябет і ще низку захворювань, не має однієї ноги – треба постійно робити перев’язування.
Повідомлялося, що адвокати Бекирова отримали «медичний висновок», у якому сказано, що його хвороби не перешкоджають його перебуванню під вартою.
Адвокат Олексій Ладін казав, що через болі в серці, ядуху та судороги Бекиров спить сидячи. Дочка в’язня Елеонра розповідала, що через антисанітарію в СІЗО в її батька з’явилися гнійні рани, ядуха, кашель. Крім того, його вивозили на примусову психіатричну експертизу.
Також повідомлялося, що експертиза, яка приводилися в рамках розслідування справи Бекирова, нібито виявила сліди його ДНК на пакованнях набоїв та вибухівки, які він начебто передав для зберігання людині, що зараз виступає як засекречений свідок на ім’я Карим Меметов. Захист підозрює, що ці зразки ДНК – саме ті, що були отримані на незаконний спосіб у грудні минулого року. Також психіатрична експертиза визнала Бекирова осудним.
28 травня адвокат Іслям Веліляєв відвідав Бекирова в СІЗО, після чого повідомив про критичне погіршення стану здоров’я свого підзахисного. Зі слів адвоката, окрім болів у серці, головних болів, проблем із підшлунковою залозою, оніміння ноги, високого тиску та високого рівня цукру у крові, у Бекирова з’явилися напади ядухи та кашлю з кров’ю.
6 червня підконтрольний московській владі Київський районний суд Сімферополя продовжив Бекирову на два місяці – до 12 серпня – термін тримання під вартою в СІЗО.
11 червня з’явилося повідомлення, що Європейський суд з прав людини зобов’язав владу Російської Федерації негайно помістити Бекирова до лікарні не тюремного типу згідно з Правилом 39 Регламенту ЄСПЛ. Проте, старший слідчий кримського управління ФСБ РФ Іван Романець, попри рішення ЄСПЛ, відмовляється госпіталізувати Бекирова. Підконтрольна Кремлю прокуратура підтримала слідчого: «Підстав для вжиття заходів прокурорського реагування не виявлено», – мовиться в письмовій відповіді на звернення захисту.
6 лютого цього року Едему Бекирову виповнилося 58 років.