MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Не можу погодитися’: Зеленський ветував закон про хімічну кастрацію педофілів

05.09.2019   
Денис Волоха

Президент вирішив повернути до Ради прийнятий у липні закон про запровадження примусової хімічної кастрації та публічного реєстру людей, що вчинили сексуальні злочини щодо неповнолітніх.

У пропозиціях Президента до закону 6449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за злочини, вчинені стосовно малолітньої особи, неповнолітньої особи, особи, яка не досягла статевої зрілості» вказується на неприпустимість застосування примусової хімічної кастрації до всіх осіб, що вчинили сексуальні злочини, а також наголошується на відсутності чітко визначеного порядку здійснення процедури хімічної кастрації.

«До всіх осіб, які вчинили такий злочин щодо малолітньої особи, передбачається застосування в обов’язковому порядку примусових заходів медичного характеру як додаткового покарання. (…) Водночас Закон, що надійшов на підпис, не містить чітко визначеного порядку примусового застосування хімічної кастрації. За таких обставин введення антиандрогенних лікарських препаратів усім засудженим, які вчинили згаданий злочин, незалежно від наявності в особи протипоказань до введення таких препаратів, може мати наслідком погіршення стану її здоров’я або стати причиною передчасної смерті. Відтак матиме місце порушення невід’ємного права на життя, закріпленого Конституцією України (частина перша статті 27)», — ідеться в тексті пропозицій Президента.

Глава держави також висловлює застереження щодо публічного реєстру педофілів, адже наслідком його запровадження, на думку Президента, — може бути незаконне втручання в приватне життя.

«Слід зауважити, що Законом України ‘Про захист персональних даних’ забороняється обробка персональних даних, зокрема, про засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричних або генетичних даних особи (частина перша статті 7). Відсутність у Законі, що надійшов на підпис, визначення складу та змісту персональних даних, які підлягатимуть оприлюдненню, може мати наслідком втручання у приватне життя особи, яка відбула покарання, ускладнить її соціальну адаптацію», — зазначено в пропозиціях Президента.

У зв’язку з цим також згадується практика Європейського суду з прав людини (рішення у справах «С. і Марпер проти Сполученого Королівства» та «Z проти Фінляндії»), посилаючись на яку зазначається, що «розголошення інформації може мати руйнівні наслідки для приватного і сімейного життя відповідної особи та для її соціального і професійного становища, виставляючи її на безчестя і наражаючи на небезпеку ізоляції».

«З огляду на наведене не можу погодитися із передбаченим Законом, що надійшов на підпис, підходом щодо запровадження примусової хімічної кастрації та створення публічного реєстру осіб, які були засуджені до позбавлення волі відповідно до статей 152, 153, 155, 156 Кримінального кодексу України, — резюмується в пропозиціях Президента. — Виходячи з викладеного, Закон України ‘Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за злочини, вчинені стосовно малолітньої особи, неповнолітньої особи, особи, яка не досягла статевої зрілості’ не може бути підписаний. Тому повертаю цей Закон для повторного розгляду та пропоную виважено і комплексно підійти до питання застосування хімічної кастрації з урахуванням висловлених зауважень».

Згаданий закон зареєстрував у парламенті Олег Ляшко у 2017-му році, а 11-го липня 2019-го року, у останній день своєї роботи, Верховна Рада його підтримала.

Харківська правозахисна група та ще 14 правозахисних організацій закликали Президента накласти вето на прийнятий закон, зазначаючи, що він є «наругою над принципами права і просто над здоровим глуздом» та проголосований виключно з популістською метою.

Дізнатися, що не так із законом 6449 ви можете також із нашого півторахвилинного відео.


 Поділитися