MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Найвища гора Швеції перестала бути найвищою через глобальне потепління

11.09.2019   
Денис Волоха
Шведський пік Кебнекайсе за останні 60 років втратив 24 метри висоти через танення льодовика.

Шведський пік Кебнекайсе за останні 60 років втратив 24 метри висоти через танення льодовика.

Гора Кебнекайсе, що розташована приблизно на 150 кілометрів північніше від полярного кола, має дві вершини. Одна з них (південна) вкрита кригою, а інша (північна) — ні.

До недавнього часу південний пік Кебнекайсе вважався найвищою точкою Швеції (2106 м). Але точні заміри висоти показали, що внаслідок танення криги вершина стала нижчою, віддавши титул найвищої точки Швеції своїй південній «сестрі», висота якої становить 2097 метрів.

«Це досить символічно, — цитує Ґардіан професорку географії Стокгольмського університету Ґунгільд Росквіст, яка протягом кількох останніх років щорічно здійснювала вимірювання висоти гори Кебнекайсе. — Це геть неприхований та очевидний сигнал для кожної людини в Швеції про те, що все змінюється».

Третього вересня, після здійснення вимірів, — з’ясувалося, що північна вершина на 1.2 метра вище за південну. З моменту першого вимірювання висоти гори в 1880-му році й до останнього часу — було навпаки.

За словами Ґунгільд Росквіст, за останні два десятиліття вершина втрачала приблизно метр висоти щорічно. Від 1960-го року вона втратила 24 метри.

Імовірно, що південний пік став нижчим за північний ще минулого року, проте тоді виміри висоти були недостатньо точнимим. «Зараз же ми можемо сказати з упевненістю: похибка вимірюється кількома сантиметрами», — говорить професор Росквіст.

Водночас, за словами професорки, взимку товща криги збільшується, тому ймовірно, що південний пік тимчасово відновить свої позиції: «Якийсь час це ще буде змінюватися, проте наразі тенденція твердо визначена й геть зрозуміла». 

Пані Росквіст пояснює таке стрімке танення невеликих гірських льодовиків надто теплими літами останніх років, коли до того вони були достатньо холодними. Травень та липень 2018-го року виявилися найспекотнішими в історії Швеції: середньомісячна температура перевищувала звичайну на понад 10℃.

«Льодовик на південній вершині Кебнекайсе був символом усіх шведських льодовиків. Але знаєте, нам більше не потрібні символи. Нам більше не потрібно збирати докази. Ми бачимо зміни клімату просто перед нашими очима, і нам потрібно щось із цим робити», — підсумовує професорка Ґунгільд Росквіст.

 Поділитися