MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правозахисники закликають не екстрадувати до Росії Амхада Ілаєва

24.09.2019   
Ірина Скачко

Трьох його братів було вбито в Чечні. Десять років тому, щоб вижити, він виїхав до України. Тепер йому загрожує екстрадиція за запитом російських правоохоронних органів.

Амхад Ілаєв (Фото - АТН)

Про історію Амхада Ілаєва йшлося сьогодні на пресконференції в інформаційній агенції «Інтерфакс-Україна». Останні десять років Амхад мешкав в Україні, під Харковом. Тут у нього дружина, двоє дітей. Росія звинувачує його в тяжкому кримінальному злочині, убивстві. Але скоїти його він не міг: на той час уже жив у нашій країні, до Росії не виїжджав. Переслідування Амхада на батьківщині має політичний характер, вважають правозахисники.

Зараз Ілаєв перебуває в харківському СІЗО під екстрадиційним арештом. Генпрокуратура України проводить екстрадиційну перевірку на підставі запита правоохоронних органів Росії, повідомив його адвокат Іван Ангелін

– Ми опитали жителів села, в якому живе Амхад. В тому місяці (серпні 2009, коли було скоєно злочин, в якому обвинувачують Ілаєва - ред.) він був у когось на весіллі, комусь допомагав по господарству. Він активний член громади. І під час злочину, що йому інкримінують, точно перебував в Україні. 

Готовий про це свідчити і голова благодійно-правозахисної асоціації VAYFOND (Швеція) Мансур Садулаев, який узяв участь у конференції через Скайп. За його словами, родина Амхада підтримувала незалежну Ічкерію, за що і зазнала переслідувань. Пан Садулаєв наголошує: Амхад Ілаєв точно не був у Чечні влітку 2009 року.

 Досі незрозуміло, на якій підставі Росія вимагає видачі Ілаєва. 

– Ми подавали запити і до центрального бюро Інтерполу, і до Генпрокуратури, і до МВС... І жодна з цих інстанцій не надала нам інформації щодо розшуку Ілаєва. Тобто ні на момент затримання, ні нині він не перебуває у розшуку,   – розповів адвокат Ілаєва.

– На Північному Кавказі відбувається справжній геноцид мусульман-салафітів,   – розповів координатор програм Харківської правозахисної групи Борис Захаров. – Під час воєнних дій була справжня гуманітарна катастрофа на території Ічкерії. Після того силовики та ескадрони смерті постійно здійснювали зачистки, насильницькі зникнення, вбивства, катування. Таким чином вони змусили дуже багатьох людей з Північного Кавказу покинути територію Російської Федерації. Після цього через деякий час вони почали порушувати справи щодо цих осіб за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі, а також в участі в так званих незаконних збройних формуваннях на території іншої держави, що суперечить інтересам Російської Федерації. Також вони фабрикують обвинувачення у вбивствах та інших кримінальних злочинах, шахрайстві. Мета у них – здирництво та нищення по всьому світу своїх політичних опонентів.

Україні  слід переглянути міграційну політику, вважають правозахисники. Тим більше, коли йдеться про Росію.

– Наша Служба безпеки України чомусь зацікавлена у видачі інакодумців на територію Росії, – вважає Борис Захаров. – Саме СБУ інспірує ці справи і тисне на представників інших органів (Прокуратури, Державної міграційної служби, Державної прикордонної служби) з метою видачі політичних біженців на територію Росії. Під час екстрадиційної перевірки, а також перевірки державною міграційною службою абсолютно не враховуються факти переслідувань, загрози життю і здоров’ю, загрози катувань, зникнення, вбивства, а також факт самого політичного мотиву переслідувань.

Амхад Ілаєв подав документи на отримання статусу політичного біженця, але відповіді наразі немає. У Росії скоріше за все, його буде позбавлено права на захист.  

 Поділитися