Як Харківська поліція протидіє торгівлі людьми
В рамках громадського моніторингу ситуації з протидії торгівлі людьми на Харківщині міська організація Міжнародної організації «Жіноча громада» звернулася з запитом до Головного управління Національної поліції в Харківській області
У відповідь була отримана інформація про роботу органів і підрозділів ГУНП в Харківській області з протидії торгівлі людьми упродовж 2017 – ½ 2019 років, якою ми й ділимося з читачами «Прав людини в Україні»:
1. Кількість кримінальних проваджень за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 149 КК України:
2017 рік – 20;
2018 рік – 26;
½ 2019 року – 18.
При цьому, як у 2017-му, так і в 2018-му та ½ 2019 років за цією статтею було винесено по 3 судові вироки (всі вони вже вступили в законну силу).
2. Середній термін ведення кримінальних справ за торгівлю людьми складає 3 місяці.
3. Кількість виявлених потерпілих за ст. 149 ККУ:
2017 рік – 16 (всі – жінки);
2018 рік – 23 (22 жінки, 1 чоловік);
½ 2019 року – 17 (всі – жінки).
4. Кількість осіб, яким пред’явлені підозри у скоєнні злочинів за ознаками ст. 149 КК України:
2017 рік – 11 (2 жінки, 9 чоловіків);
2018 рік – 8 (всі – чоловіки);
½ 2019 року – 8 (3 жінки, 5 чоловіків).
5. Співпраця ГУНП в Харківській області з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування у сфері протидії торгівлі людьми:
Управління боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУНП в Харківській області (далі – УБЗПТЛ) постійно проводиться робота по взаємодії з іншими державними органами та громадськими організаціями: поліцейські УБЗПТЛ беруть участь у засіданнях Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми, де визначаються основні проблеми з питань протидії торгівлі людьми та шляхи їх вирішення.
Відбуваються семінари, тренінги, «круглі столи» за участі представників органів державної влади для вирішення питань щодо спільної боротьби з торгівлею людьми на регіональному та державному рівні.
Для забезпечення захисту та відновлення прав постраждалих від торгівлі людьми до ГУДМС у Харківській області направлено листа з проханням, у разі виявлення потенційних жертв торгівлі людьми серед шукачів притулку та нелегальних мігрантів, та до Головного управління Держпраці у Харківській області, у разі виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, – повідомляти УБЗПТЛ.
Крім цього, УБЗПТЛ постійно проводить обмін інформацією з Департаментом соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації стосовно осіб, які потерпіли від торгівлі людьми, з метою моніторингу та аналізу ситуації щодо торгівлі людьми та організації надання допомоги виявленим особам, які постраждали від торгівлі людьми.
Коментар «ПЛ»:
Стаття 149 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за торгівлю людьми та визначає її як «торгівля людиною, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію».
Торгівля людьми має різні види, серед яких примусова праця, рабство, звичаї, подібні до рабства, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини.
Як показує вітчизняна практика, українські правоохоронці доволі ефективно навчилися протистояти торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації. І дані, наведені ГУНП в Харківській області, побічно можуть свідчити про те, що значна частина кримінальних проваджень на Харківщині за ст. 149 ККУ, вочевидь, пов’язана саме з цим видом торгівлі людьми.
Однак на сьогоднішній день чимало випадків торгівлі людьми пов’язано з трудовою експлуатацією. А жертвами такого виду сучасного рабства часто стають чоловіки (яких серед виявлених поліцією потерпілих за останні роки на Харківщині майже немає – лише 1).
Так, дані, наведені поліцією, свідчать про збільшення динаміки кримінальних проваджень за ст. 149 ККУ в Харківській області. Однак вони показують лише верхівку айсбергу щодо поширення цього ганебного злочину.
І без активного включення в роботу з протидії торгівлі людьми органів державної влади й місцевого самоврядування та формування дієвих політик у цій сфері на місцевому рівні кардинально змінити ситуацію на краще не вдасться.
Фото – МВС України