Адвокат рятує життя
Деякий час назад до Харківської правозахисної групи звернувся чоловік, назвемо його Володимир. На момент звернення до приймальні нашої громадської організації, Володимир утримувався в Харківському слідчому ізоляторі, де очікував на вирішення своєї кримінальної справи у Жовтневому районному суді. Однак чоловіка більше непокоїв власний стан здоров’я аніж доля кримінальної справи. Протягом довгих років Володимир страждав на складне захворювання хребта, яке викликало нестерпні болі та обмежувало в рухах. До затримання він отримував медичне лікування, однак з початком кримінального провадження опинився в слідчому ізоляторі, де необхідних спеціалістів просто не було. Відсутність лікування для Володимира може стати фатальною та призвести або до інвалідизації, або навіть до смерті.
Володимир двічі звертався до Жовтневого районного суду м. Харкова із клопотаннями про забезпечення його якісною медичною допомогою. У свою чергу, суд зобов’язував Харківський слідчий ізолятор вивезти Володимира до лікарні для надання йому медичної допомоги, оскільки медична частина установи не має обладнання та спеціалістів для надання медичної допомоги. Втім, адміністрація Харківського слідчого ізолятору ухвали суду ігнорувала, навіть незважаючи на те, що в Україні існує кримінальна відповідальність за умисне невиконання судових рішень.
Тоді Володимир написав скаргу до того самого Жовтневого районного суду про невиконання попередніх ухвал щодо надання йому медичної допомоги. Однак тепер суд вже відмовив, пояснивши, що це начебто не його компетенція – а бездіяльність посадових осіб має оскаржуватися в адміністративному порядку. Втім, перспектива звернення до адміністративного суду не була райдужна – розгляд справи у адміністративному суді міг затягнутися на довгі роки. А медична допомога була потрібна невідкладно. Опинившись у безнадійному становищі, Володимир звернувся до Харківської правозахисної групи.
Наша адвокат, Таміла Беспала, взялася за справу у жовтні 2019 року. Спершу вона подала запит до медичної частини Харківського слідчого ізолятору аби отримати медичну документацію Володимира, а після цього звернулася до Жовтневого районного суду із клопотанням в порядку ст.. 206 КПК України. Згадана стаття представляє собою механізм екстреного реагування на кричущі порушення прав людини. Адвокат підкреслювала, що таке питання має розглядатися саме у порядку кримінального судочинства, а не в адміністративному процесі, як суддя вказував раніше. І вчора, 29 жовтня 2019 року, Жовтневий районний суд м. Харкова зобов’язав Харківський слідчий ізолятор забезпечити надання медичної допомоги Володимиру. Вітаємо нашого адвоката з перемогою! Та маємо великі сподівання, що Володимиру нарешті нададуть медичну допомогу.
Проект ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»