MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ВІЛ-позитивним людям можна всиновлювати дітей

06.11.2019   
ХПГ-інформ
Суд визнав незаконним та нечинним наказ МОЗ про те, що ВІЛ-позитивні люди не можуть бути опікунами чи усиновлювати дітей, повідомляє пацієнтська організація «100% життя».

Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним і нечинним пункт наказу  №479 Міністерства охорони здоров’я, згідно з яким ВІЛ-позитивні люди не мають права всиновлювати дітей, повідомляє пацієнтська організація «100% життя». Справу вели одеські адвокати Олег Белов та Віталій Матвєєв. 

Справа перебувала на розгляді суду більше року. Ще у червні 2018 року  в інтересах клієнта, що є інвалідом 2-ї групи, Віталій Матвєєв подав до Окружного адмінсуду Києва позов до МОЗ з вимогою визнати незаконним пункт 3 «Переліку захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем». Цей документ було затверджено у 2008 році, і весь цей час правозахисники критикували його як дискримінаційний.

У лютому 2017 року Міністерство охорони здоров’я розробило проект наказу про внесення змін до цього переліку. Проект було оприлюднено на офіційному веб-сайті для громадського обговорення, але його так і не підписали «з огляду на неоднозначне відношення громадськості». 

«Ми розуміли, що це буде нелегкий процес, а тому почали готуватися до суду протягом місяця, кожного дня вивчали практику міжнародних колег, адже розуміли, що процес буде слухатися на національному рівні,  позов до Міністерства охорони здоров‘я України, – розказує адвокат Віталій Матвєєв. – Бюрократичний принцип і в даній справі наздогнав нас, провадження затягували аж доти, поки ми не подали скаргу на суддю у Вищу Раду Правосуддя».

Окружний адміністративний суд Києва визнав, що пункт про заборону всиновлення дітей ВІЛ-інфікованими носить дискримінаційний характер: «Держава гарантує надання всім людям, які живуть з ВІЛ, та особам, які належать до груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ, рівних з іншими громадянами можливостей для реалізації їхніх прав, зокрема в частині можливості адміністративного та судового захисту своїх прав (ч.2). Дискримінація особи на підставі наявності в неї ВІЛ-інфекції, а також належності людини до груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ забороняється». 

«Майже п’ять років ми активно бились над зміною законодавчої бази. Разом з МОЗ ми розробили проект змін до нормативних документів, але через різні причини ці зміни гальмувались, – розповів директор з політики та адвокації Мережі «100% життя» Сергій Дмітрієв. – Ми раді, що з’явився цей прецедент, який запускає довгоочікувані зміни. Ми зробимо усе можливе, щоб апеляції не було і через тридцять днів ми будемо жити у новій реальності, коли кожен ВІЛ-позитивний українець зможе усиновити дитину».

 Поділитися