MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

У Польщі тисячі людей вийшли на мітинги підтримки суддів

02.12.2019   
Денис Волоха

У польських містах відбулися акції протесту проти тиску на суддів з боку правлячої партії. Раніше Суд ЄС визнав, що польський закон про зменшення максимального віку для суддів суперечить законам Європейського Союзу.

Як стверджує BBC, посилаючись на організаторів мітингів, масові акції відбулися в понад ста польських містах. Наймасовіша акція відбулася перед будівлею Міністерства юстиції у Варшаві.

Мітингарі вимагали поновити суддю Верховного суду Польщі Павела Ющишина, якого звільнили минулого тижня через його спробу поставити під сумнів призначення іншого судді президентом Дудою.

Суддя Ющишин також виступив перед протестувальниками.

«Я звертаюся до моїх колег-суддів: не дайте себе залякати, будьте незалежними та сміливими», — заявив Павел Ющишин перед натовпом.

Багато учасників акцій тримали в руках прапори Європейського Союзу та плакати з написами «солідарні з суддями». 

У 2017-му році польська правляча партія «Право і справедливість» вирішила знизити верхній віковий бар’єр для суддів, у такий спосіб, як стверджується, борючись із корупцією та позбуваючись суддів комуністичної епохи.

Закон передбачав зниження максимального віку для польських суддів, який до того становив 67-ми років. До того ж, згідно з реформою, нове вікове обмеження мало бути різним для жінок та чоловіків: 60 та 65 років відповідно. Приблизно 100 суддів були змушені піти у відставку.

Європейська комісія розкритикувала польську судову реформу, звинувативши уряд у спробі зробити судову гілку лояльною до влади. У жовтні 2018-го року Європейський суд справедливості в Люксембурзі (найвища судова інстанція ЄС) виніс рішення, яким зобов’язав негайно поновити на посадах суддів Верховного суду Польщі, яких було звільнено в рамках реформи.

5-го листопада цього року люксембурзький суд у своєму рішенні визнав, що польська судова реформа протирічить законам Європейського Союзу, яких має дотримуватися Польща.

Суд визнав порушення як у самому зниженні максимального віку для суддів, так і в тому, що він був різним для чоловіків та жінок.

Окрім цього, закон дозволяв Міністерству юстиції Польщі самостійно визначати строк, протягом якого судді, яких новий закон поставив за віковими обмеженнями, мають піти у відставку. Суд, хоч і не знайшовши достатніх підстав вважати це порушенням принципу незалежності судової гілки влади, вирішив, що такий стан речей «сіє розумний сумнів» як у тому, що на рішення польського мін’юсту не впливають зовнішні чинники, так і в тому, що ці рішення є нейтральними.

 Поділитися