Верховна Рада ухвалила зміни до закону про ДБР
Тепер слідчі, які вели справи Майдану в ГПУ, зможуть поза конкурсом перейти до Державного бюро розслідувань. А Романа Трубу, схоже, мають звільнити.
Як повідомляє сайт Верховної Ради, депутати ухвалили закон «Про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань», який змінює правовий статус ДБР. Тепер це не «центральний орган виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність», а «державний правоохоронний орган, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції». Крім того, директора ДБР відтепер призначатиме президент за поданням комісії з проведення конкурсу. Своїх заступників голова бюро зможе призначати сам, а звітуватиме перед Верховною Радою. Якщо парламент визнає роботу директора ДБР незадовільною, це може стати підставою для його звільнення.
Крім того, схоже, відтепер у ДБР зможуть «не виносити сміття з хати». Адже очільник бюро розслідувань буде сам безпосередньо керувати усіма підрозділами внутрішннього контролю центрального апарату ДБР, «а також бути поінформованим управлінням внутрішнього контролю про всі корупційні злочини, виявлені в структурі Державного бюро розслідувань, про які раніше ставили до відома лише Генеральну прокуратуру України».
«У зв’язку із з суттєвою зміною обсягу повноважень Директора ДБР та зміною статусу цього органу з дня набрання чинності цього Закону повноваження Директора ДБР та його заступників припиняються достроково», йдеться в повідомленні на сайті Верховної Ради.
І, нарешті, зміни, яких чекали родини Небесної сотні: до ДБР зможуть перейти слідчі ГПУ, які кілька років вели справи Майдану. За цю поправку проголосували 334 депутати. Згідно із нею, «для забезпечення безперервності та ефективності досудових розслідувань слідчі органів прокуратури, прокурори можуть бути переведені за їхньою згодою до Державного бюро розслідувань без обов’язкового проведення конкурсу, якщо вони на день набрання чинності цим Законом проводять досудове розслідування або здійснюють процесуальне керівництво (не менше чотирьох місяців поспіль входили до складу груп слідчих або прокурорів) у кримінальних провадженнях щодо подій, які мали місце під час мирних акцій протесту у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, які підлягають передачі за підслідністю до Державного бюро розслідувань, але не пізніше 11 січня 2020 року».
20 листопада цього року Генпрокуратура втратила функцію слідства у «справах Майдану», які відтепер мають перейти до органів досудового розслідування, зокрема ДБР. У Генпрокуратурі заявили, що слідство не зупинятиметься. «Прокурори спеціально створеного департаменту процесуального керівництва в цих провадженнях зможуть проводити невідкладні процесуальні дії для розслідування, поки не завершиться передача матеріалів справ до відповідних органів», – йдеться у повідомленні на сайті ГПУ. Всього до органів досудового розслідування надійде 114 проваджень: 50 – до ДБР, 43 – до НАБУ, решта – до поліції, СБУ та податківців.