MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Don’t stop running: Харківська міськрада знову перейменувала проспект Григоренка на Жукова

26.02.2020   
Денис Волоха
Попри рішення суду двох інстанцій, Харківська міська рада вирішила вкотре назвати проспект ім’ям радянського воєначальника. Перейменування коштує майже 110 тисяч гривень.

© glavkom.ua

Попри рішення суду двох інстанцій, Харківська міська рада вирішила вкотре назвати проспект ім’ям радянського воєначальника. Перейменування коштує майже 110 тисяч гривень.

Рішення вчергове змінити назву проспекту Петра Григоренка обґрунтовується нібито зверненням ветеранських організацій та результатами громадського обговорення.

«З 19 грудня 2019 року по 19 січня 2020 року в Харкові проводилося громадське обговорення, як це передбачено законодавством. За результатами поданих пропозицій, на підтримку перейменування проспекту виступили 11 тисяч 193 осіб, що складає 86% від загальної кількості голосів. Також хочу нагадати, що цього року виповнюється 75 років закінчення Другої світової війни і відзначається 75-та річниця підписання капітуляції Німеччини», — заявив представник виконкому Олексій Хорошковатий, вносячи проект рішення на голосування.

Проте слова Хорошковатого суперечать самому рішенню, у якому написано, що громадське обговорення проводилося місяцем раніше: з 19-го листопада до 18-го грудня 2019-го року.

Міський голова Геннадій Кернес сказав, що міська влада обрала «послідовний план дій» щодо перейменування проспекту, зазначивши, що закон про декомунізацію містить «різночитання».

«Ми вибрали послідовний план дій: у рамках своїх повноважень і в законодавчому полі, якщо потрібно — у суді, будемо продовжувати відстоювати право харків'ян на історичну пам'ять», — цитує пресслужба міськради слова Кернеса.

Позафракційний депутат Іван Ракич розкритикував рішення про перейменування, виступивши з трибуни під час сесії.

«Сьогодні я хочу присвятити свій виступ своєму діду — харків’янину, який пройшов дорогами війни, від Фінської до капітуляції Японії. Він форсував Дніпро, він звільняв Чехословаччину від коричневої чуми — чуми XX сторіччя, — німецького нацизму. Він точно мав право називати пана Жукова м’ясником…» —  цитує MediaPort Івана Ракича.

«Здавалося б, там, де вже давно стоїть законодавча крапка, Харківська міська рада ставить кому й продовжує займатись явно діяльністю, яка порушує закони України… — Продовжує Ракич. — Перейменування грубо порушує частину 6 статті 3 закону України ‘Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен, псевдонімів фізичних осіб, назв історичних подій’, відповідно до якої забороняється присвоювати юридичним особам та об’єктам права власності імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні в комуністичній партії посади у вищих органах виконавчої влади РСР або УРСР. Такою саме і є посада міністра оборони Радянського Союзу, яку обіймав Жуков… Давайте називати вулиці Харкова іменами харків’ян, які були дійсно учасниками звільнення від коричневої чуми».

Харківський окружний адміністративний суд, а згодом і Другий апеляційний суд, — визнали рішення міськради про перейменування проспекту незаконним та скасували його. Цим рішенням Харківська міська рада підтримувала петицію під назвою «Поверніть харків’янам історію!», яка збирала голоси на сайті самої міськради. Суд зазначив, що було порушено порядок проведення громадського обговорення.

Вочевидь, міська влада врахувала думку суду, і тепер прийняла рішення нібито за результатами проведення громадського обговорення.

Водночас позафракційний депутат Ігор Черняк розкритикував результати громадського обговорення, заявивши, що має письмові покази людей, які стверджують, що їх примушували ставити підписи під зверненнями на ім’я Харківського міського голови на підтримання перейменування.

У прийнятому сьогодні рішенні також є кошторис зміни назви проспекту Петра Григоренка. Заміна покажчиків та виготовлення нових бланків, за розрахунками Харківської міськради, — сумарно коштуватимуть 109 815 гривень, проте в пояснювальній записці зазначається, що «реалізація рішення фінансового забезпечення за рахунок коштів бюджету м. Харкова не потребує».

Нагадаємо, у серпні Харківська правозахисна група просила Харківську міськраду надати інформацію про вартість перейменування, проте в десяти профільних підрозділах заявили, що такою інформацією не володіють.

Після прийняття 19-го червня рішення про зміну назви проспекту, таблички «проспект Маршала Жукова» встановлювали вночі, а коли активісти почали їх знімати — комунальники почали закріплювати вказівники на більшій висоті.

© Вадим Поздняков

Представник міськради підтверджував, що вказівники виготовили та встановили коштом міського бюджету, а вночі їх вирішили встановити, бо «так зручніше». Після того як місцеві жителі викликали поліцію, остання переконала комунальників продовжувати чіпляти таблички вдень.

 Поділитися