MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Деякі кримські події

08.04.2020   
ХПГ-інформ
Російські прикордонники не випустили з півострова онкохвору жінку. / Проукраїнського активіста Олега Приходька доставили до СІЗО Ростова-на-Дону. / Руслан Сулейманов розповів про жахливі умови тримання під час етапу у Крим.

5 квітня 70-річну кримчанку, яка перебуває на обліку в одному з найбільших онкологічних центрів України, де регулярно отримує призначене лікування, не випустили з Криму до Києва, – повідомляє Кримська правозахисна група (КПГ).

Попередньо вона зателефонувала на «гарячі лінії» українських і російських прикордонних служб. Їй сказали, що вона зможе виїхати, адже має життєво важливу причину.

На пункті пропуску Армянськ російські прикордонники одразу відмовили у виїзді чоловікові кримчанки, щодо неї протягом тривалого часу радилися з начальством, зрештою так само відмовили.

Фото з сайту atr.ua


«Вони лякали, що її не пустять українські прикордонники, а потім вони, російські прикордонники, не пустять її назад, до Криму, і вона залишиться на нейтральній території, між пунктами пропуску», – розповіла родичка жінки.

Як пояснила керівниця КПГ Ольга Скрипник, українські прикордонники згідно з Розпорядженням КМУ № 319-р жінку би пропустили у будь-якому разі, адже необхідність курсу лікування при онкологічному захворюванні – одна з підстав гуманітарного характеру для пропуску через КППВ. На думку правозахисниці, жінка перебуває зараз у небезпечній ситуації, адже рівень кримської медицини після окупації суттєво погіршився, багато лікарів-онкологів залишили півострів.

«РФ не тільки позбавила громадянина України свободи пересування, але й цим створила серйозні загрози для її життя та здоров’я, адже отримати необхідне лікування у Криму для жінки тепер не видається можливим, тому вона й лікувалася в медичному закладі на підконтрольній Україні території», – наголосила Скрипник.


Проукраїнського активіста, кримчанина Олега Приходька, арештованого у жовтні минулого року, доставили до СІЗО Ростова-на-Дону (РФ). Про це 7 квітня повідомив адвокат українця Назім Шеїхмамбетов, – передає сайт проєкту «Крым.Реалии».

Олег Приходько (фото: krymr.org)


«Я отримав інформацію про те, що Олега Приходька доставили до СІЗО Ростова-на-Дону. У яких умовах його тримають там – я поки не знаю. Деталей поки немає, але є факт того, що Олега Аркадійовича доставили в Ростов», – розповів захисник.

Нагадаємо, Приходька обвинувачують у «готуванні до скоєння терористичного акту», «придбанні та зберіганні вибухових речовин», а також у «виготовленні вибухових речовин». Також на початку лютого повідомлялося, що Приходьку висунули нове обвинувачення – планування підриву будівлі генерального консульства РФ у Львові. Українець обвинувачення відкидає і вважає, що кримінальна справа проти нього – помста за його політичні погляди і незгоду з окупацією Криму, про що він казав і каже відверто.


Фігуранта «справи Хізб ут-Тахрір» («друга сімферопольська група») Руслана Сулейманова етапували з СІЗО Ростова-на-Дону (РФ) до Криму для проведення слідчих заходів, – повідомляє громадське об’єднання «Кримська солідарність» з посиланням на адвокатку Лілю Гемеджі, яка відвідала політв’язня 7 квітня в СІЗО-1 Сімферополя.

Руслан Сулейманов (фото: «Кримська солідарність»)


Разом із Сулеймановим транзитом через Краснодар 26 березня були етаповані Сейран Муртаза та Ерфан Османов. Більшість фігурантів етапували значно раніше, частину вже етапом повернули до Ростова-на-Дону.

Сулейманов розповів про умови тримання. Під час транзиту у Краснодарі він перебував у камері «двійці» сам протягом 3 днів. Каналізація не працювала.

«Після того, як він викликав співробітника і в камері прочистили каналізацію, у камері стояв задушливий, смердючий запах. Їжа, яку давали у Краснодарі, вона гидка і абсолютно неїстівна, з зіпсованих продуктів. Руслан перебував там голодний, адже передачі йому у цей момент зробити ніхто не міг. Камера у Краснодарському СІЗО – це зразок антисанітарії з тарганами, мокрицями», – каже адвокатка.

Зі слів адвокатки, за три дні Руслана доставили до сімферопольського СІЗО. Майже всю дорогу він перебував у автозаку у напівзігнутому стані. Постійно був блювотний рефлекс, а оскільки можливости харчуватися не було, блював чи то жовчу, чи то незрозумілою рідиною зі шлунку. Співробітникам конвойної служби доводилося кулька разів зупиняти автомобіль, щоби чоловік прийшов до тями.

Коли Сулейманов прибув до СІЗО, медогляд обмежився вимірюванням температури тіла. Попри ознаки ГРВІ жодних аналізів не зробили. Жодних засобів захисту та антисептики не видали. Зараз Сулейманова утримують у так званій карантинній камері, про умови якої адвокатка каже, що у ній «також цілковита антисанітарія». Є холодна вода, санвузол абсолютно непридатний до користування.

Як каже Ліля Гемеджі, Руслан переносить тяжкі умови гідно – він загартована людина, яка звикла до труднощів. Про ситуацію розповідав досить спокійно. Переказував подяку усім, хто допомагає йому та його родині.

Руслан Сулейманов – громадський журналіст і активіст «Кримської солідарності». Був арештований наприкінці березня 2019 року. Йому інкримінують ст. 205.5 КК РФ (організація діяльности терористичної організації та участь у діяльності такої організації). Йому загрожує від 15 до 20 років позбавлення волі або довічне ув’язнення. Правозахисний центр «Моморіял» визнав Сулейманова політв’язнем.

 Поділитися