MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Міністр оборони РФ попросив віддати празьку статую Конєва, демонтовану тиждень тому

10.04.2020   
Денис Волоха

Сергій Шойґу звернувся до міністра оборони Чехії з проханням передати Росії статую радянського маршала, але той відмовив, заявивши, що статуя не є власністю міноборони Чехії.

Як повідомляють чеські медіа, міністр оборони Росії Сергій Шойґу надіслав листа міністру оборони Чехії Любомирові Метнару, у якому попросив останнього віддати Росії демонтовану 3-го квітня статую Івана Конєва.

У своєму листі російський міністр, передбачувано, назвав Івана Конєва «героєм і визволителем Європи від нацизму», а також зазначив, що росіяни під його командуванням «воювали за свободу й незалежність чеського народу».

«Наша країна заплатила за звільнення Європи від нацизму величезну ціну. Лише під час празької стратегічної операції загинули й отримали поранення понад п’ятдесят тисяч наших батьків та дідів, які воювали за свободу й незалежність чеського народу», — цитує видання Parlamentní Listy лист Шойґу.

Пан Шойґу, проте, не згадав, як радянські солдати «боролися за свободу чеського народу», коли окупували Чехословаччину в серпні 1968-го року, вбивши 137 цивільних та нанісши серйозні травми ще 500. У підготовці цієї операції брав участь зокрема й Іван Конєв.

«Чекаємо від вас інформації про місце та час його (пам’ятника, — авт.) передачі. Якщо вирішення цієї проблеми вимагає фінансових витрат, ми готові сплатити їх у повному обсязі», — написав Сергій Шойґу.

Вартість знесеної статуї було оцінено в 13 мільйонів крон (приблизно 14 мільйонів гривень).

Речник чеського міністерства оборони Ян Пейшек підтвердив, що Любомир Метнар отримав лист Шойґу та надасть йому відповідь. Міністерство, проте, не може віддати росіянам статую Конєва, оскільки вона належить міському району Прага 6.

«Та статуя не наша, тому ми не можемо піти назустріч російській стороні, — пояснив Пейшек. — Це не військова могила, а пам’ятник є досі у власності Праги 6».

Статую радянському полководцю Івану Конєву демонтували минулої п’ятниці, виконавши таким чином ухвалене у вересні рішення ради району Прага 6. Монумент помістили на склад, а згодом його передадуть у безкоштовну оренду Музею історії ХХ століття.

Проросійський президент Чехії Мілош Земан назвав знесення статуї під час карантину «зловживанням надзвичайним станом», хоча міські чиновники заявляють, що демонтаж здійснили одразу після оформлення необхідних паперів, і з карантином він не пов’язаний.

У неділю, через два дні після демонтажу статуї Конєва, представники російської ультралівої партії «Інша Росія» скоїли напад на чеське посольство в Москві, закидавши будівлю димовими шашками та вивісивши транспарант із написом «Стоп фашизм».

МЗС Чехії надіслало Москві ноту протесту через цей інцидент.

 Поділитися