MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Євросоюз закликав РФ переглянути справу Юрія Дмитрієва

10.04.2020   
ХПГ-інформ
Керівника карельського відділення ПЦ «Меморіял» тримають під вартою з перервами майже три роки. Правозахисники вважають кримінальне переслідування Дмитрієва політично мотивованим.

9 квітня прессекретар з закордонних справ і політики безпеки Петер Стано зробив офіційну заяву від імені Європейського Союзу стосовно справи історика Юрія Дмитрієва, якого тримають під вартою з перервами майже три роки з грудня 2016 року, – передає Правозахисний центр «Меморіял».

Юрій Дмитрієв (архівне фото: memo.ru)


Європейський Союз закликав російську владу переглянути справу Дмитрієва, узявши до уваги його вік (Дмитрієву 64 роки) і стан здоров’я, звільнити його з-під варти і зняти з нього обвинувачення.

«Європейський Союз очікує, що Росія виконає свої міжнародні зобов’язання у сфері прав людини, у тому числі пов’язані із забороною довільного затримання та з ґарантуванням справедливости судового розгляду», – зазначено в заяві.

«З огляду на пандемію коронавірусної інфекції і складностей, які вона створює, необхідно в усьому світі забезпечити доступ до послуг охорони здоров’я в тюрмах та інших місцях примусового тримання. Європейський Союз закликає російську владу захищати утримуваних під вартою осіб від коронавірусу шляхом забезпечення їм доступу до відповідної медичної допомоги, а за необхідности й амністування частини з них», – наголошують у ЄС.


Голова карельського відділення ПЦ «Меморіал» Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, у тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіалізацією й організацією днів пам’яти. Він – укладач книг пам’яти «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох»; навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина», презентація яких відбулася в Петрозаводську, Санкт-Петербурзі та Москві.

Коротко про справу Юрія Дмитрієва

У грудні 2016 року проти голови карельського «Меморіалу» порушили кримінальну справу про виготовлення дитячої порнографії. Дмитрієву інкримінували 9 світлин, які виявили в його комп’ютері, на яких його прийомна дочка зображена без одягу. Історик стверджує, що фотографував хворобливу дівчинку оголеною для контролю її розвитку й звітування перед опікою. У квітні 2018 року Дмитрієв був виправданий Петрозаводським міським судом за статтями про порнографію та розпусні дії, проте був засуджений до двох з половиною років обмеження волі за обвинуваченням у зберіганні зброї.

14 червня 2018 року виправдальний вирок скасований Верховним судом Карелії. У засіданні прокуратура надала результати нового психологічного обслідування дівчинки, про яке ані Юрій Дмитрієв, ані його адвокат не знали і яке було зроблене вже після ухвали суду першої інстанції (експертиза, проведена під час слідства в 2017 році, встановила, що своїми діями Дмитрієв не завдав дитині жодної шкоди). Справу відправили на додаткове слідство у зв’язку із «нововідкритими обставинами».

27 червня 2018 року правоохоронці затримали Дмитрієва на одному з постів ДПС на виїзді з Петрозаводська. Формально Дмитрієв порушив підписку про невиїзд із Петрозаводська, яку, як запобіжний захід, йому обрав Верховний суд Карелії.

30 червня 2018 року Юрію Дмитрієву поставили обвинувачення за п. «б» ст. 132 КК РФ (насильницькі дії сексуального характеру стосовно особи, що не дійшла чотирнадцятирічного віку).

64-річному історику загрожує ув’язнення терміном до 20 років.

ПЦ «Меморіал» вважає кримінальне переслідування Дмитрієва політично мотивованим. Історик відкидає всі обвинувачення на свою адресу.

 Поділитися