MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Тортури у Кропивницькому СІЗО

06.05.2020   
ХПГ-інформ
Жорстоко били, погрожували шприцом з невідомою рідиною, лякаючи, що заразять СНІДом і туберкульозом – вимагали гроші.

Цими днями представники Харківської правозахисної групи отримали інформацію про жорстокі побиття у Кропивницькому СІЗО. До колишньої депутатки Ірини Суслової звернувся приятель одного з утримуваних з проханням про допомогу.

«…ідеться про страшні знущання у Кропивницькому СІЗО. Там зараз утримується мій друг і його товариш. …через адвоката нам передали, що їх б’ють 3-й день поспіль, вимагаючи гроші, і погрожують заразити СНІДом, підсадити до туберкульозних, якщо не заплатять. Товаришу зламали ребра, увесь синій. Суд скасували, щоб ми не побачили цей жах. Другому зірвали ніготь і також побили…»

Також повідомлялося, що медична частина ізолятора ігнорує проблему.

ХПГ звернулася до Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової з проханням перевірити інформацію. І ось 5 травня регіональний координатор Офісу Омбудсмена в Кіровоградській області Віктор Жученя здійснив візит до Кропивницького СІЗО.

Координатору вдалося зустрітися з обома утримуваними. На жаль, інформація підтвердилися.

Обох чоловіків привезли до СІЗО 27 квітня.

Як розповів ув’язнений І., його завели до кабінету в адмінкорпусі, де був офіцер К., який на той час виконував обов’язки начальника СІЗО, що перебував на лікарняному. К. пригрозив І. шприцом зі світлою рідиною та сказав, що необхідно розповісти про гроші. Наступного дня І. вивели в коридор та били по тулубу й ногам.

Ув’язненому А. той самий К. також погрожував шприцом з невідомою рідиною, лякаючи, що заразить СНІДом і туберкульозом.

29 квітня, перед посадкою до автозаку для відправки до Кропивницького ІТТ, чоловіків знову били. «Привезли до Кропивницького ІТТ, працівники ІТТ побачили, в якому ми стані, відмовилися нас брати, нас повернули до СІЗО, після висадки знову били», – розповів І. Після повернення він утримувався в неосвітленій камері один. Неодноразово приходив К. з працівниками поліції: «вимагали зібрати гроші, тоді їх випустять із СІЗО».

Як розповів А., 29 квітня його «визивав К., погрожував шприцом, що заразить СНІДом та вимагав розповісти, де зберігаються гроші – мої та І. Погрожував, що посадить мене в камеру з „опущеними“ та мене зґвалтують».

3 травня чоловікам дали телефони, щоби вони зателефонували дружинам і ті привезли гроші. «…я погодився віддати – 30 000 доларів, які належать бабці моєї дружини», – розповів А.

На тілі обох чоловіків виявлені численні сліди побоїв.

Як повідомив Віктор Жученя, прокурор з нагляду за пенітенціарними установами прокуратури Кіровоградської області опитав І. та А., також були зібрані інші матеріяли, які будуть передані до ДБР для порушення кримінального провадження.

Сподіваємося, що цей кричущий випадок буде розслідуваний відповідними правоохоронними органами, а винні будуть притягнуті до відповідальності.

Хочемо також подякувати Людмилі Денісовій та Віктору Жучені за оперативне реагування та втручання в ситуацію.


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»

 Поділитися