MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Перемога фальшива і справжня

26.05.2020   
Юрій Ярим-Агаєв
Росія, як і весь світ, вражена важкою епідемією коронавирусу. Але схоже, що багатьох людей і правителів країни не менше хвилює інша проблема. Через цю епідемію довелося відкласти парад і урочисті заходи, присвячені 75-річчю «Перемоги Росії у Великій Вітчизняній війні». Чому для них це так важливо? Чому протягом багатьох років Росія так справно святкує цю перемогу, яку багато хто вважає пірровою?

Росія, як і весь світ, вражена важкою епідемією коронавирусу. Більше двохсот тисяч хворих, кілька тисяч вже померло. Багато хто залишився без роботи і будь-яких доходів.

Але схоже, що багатьох людей і правителів країни не менше хвилює інша проблема. Через цю епідемію довелося відкласти парад і урочисті заходи, присвячені 75-річчю «Перемоги Росії у Великій Вітчизняній війні».

Чому для них це так важливо? Чому протягом багатьох років Росія так справно святкує цю перемогу, яку багато хто вважає пірровою? Адже тепер уже добре відомо, що Радянський Союз втратив у Другій світовій війні не менше 27 мільйонів чоловік, а за деякими оцінками і більше 40. Це незрівнянно більше, ніж втрати двох країн, які програли разом узятих. Німеччина, яка вела війну на кілька фронтів, втратила близько 7 мільйонів чоловік, а Японія – близько трьох. Британія та Америка втратили менше півмільйону кожна.

А чи була перемога взагалі?

Може бути, ці жертви були необхідні і виправдані перемогою? «Адже нам потрібна одна перемога, ми за ціною не постоїмо». Може, настільки урочисте святкування цієї перемоги потрібно саме тому, що її було завойовано такою страшною ціною?

Тут є одна серйозна проблема. Це не була навіть піррова перемога – цієї перемоги не було взагалі. Ніякої перемоги Росія у Великій Вітчизняній війні не здобула.

Власне, цієї Великої Вітчизняної війни як такої теж не було. Це був лише етап Другої світової війни, штучно виділений з неї радянськими істориками та політиками. Метою цього винаходу було уявити Радянський Союз безневинною жертвою віроломного нападу влітку 1941 року, а не агресором, який разом з нацистською Німеччиною розв’язав війну ще за два роки до цього. Тому, якщо ми дійсно хочемо зрозуміти, хто переміг, а хто програв, ми повинні відійти від радянської історіографії і розглядати Другу світову війну в цілому: з моменту укладення в 1939 році пакту Молотова–Ріббентропа про розподіл Європи і до її закінчення в 1945 році.

І тоді ми неминуче дійдемо висновку, що Росія як країна в цій війні не брала участь, що головним переможцем у війні став комунізм, а стороною, що найбільше програла – російський народ.

Щоб це зрозуміти, важливо визначити, що, на відміну від Першої світової війни, у Другій билися між собою не національності і навіть не нації, а ідеології. До початку Другої світової в світі визначилися дві основні ідеології. З одного боку, була ідея вільного демократичного суспільства, з іншого – ідея тоталітаризму. Перша була реалізована в країнах західної демократії. Національний тоталітаризм, нацизм, став правлячою ідеологією в Німеччині, а інтернаціональний тоталітаризм, комунізм, – у Радянському Союзі.

Друга світова війна була результатом зіткнення демократії і тоталітаризму. Наприкінці тридцятих років нацизм і комунізм об’єдналися між собою в хрестовому поході проти свободи і демократії. Ініціатива Другої світової війни належить цілком цьому тоталітарному альянсу.

У Європі війна почалася з укладання агресивного пакту Молотова–Ріббентропа про розподіл Європи між нацистською Німеччиною і Радянським Союзом і негайного завоювання ними значної її частини. Незабаром бомбардуванням Перл-Харбору до цієї агресії приєдналася Японія, поширивши війну на Америку і всю Західну півкулю.

Далі в ході війни в 1941 році відносини між Німеччиною і Росією погіршилися, і тоталітарний альянс розпався. Почалася розбірка між колишніми партнерами, яка перейшла в прямий військовий конфлікт, відомий як план «Барбаросса», або Велика Вітчизняна війна. Він був частиною тієї ж Другої світової війни, в якій продовжували боротися ті ж три ідеології, з тією лише різницею, що тепер демократія і комунізм об’єдналися в тимчасовий союз проти нацизму.

Комунізм переміг, а Росія програла

Як же закінчилася війна для цих трьох ідеологій? Яка з них виявилася переможницею, а яка – переможеною? Безумовно, переможеним і повністю розгромленим виявився нацизм. Ця ідеологія була знищена надовго і, можливо, назавжди. На всій планеті її можна виявити хіба що в якихось маргінальних групах, які не мають ніякого політичного впливу, не кажучи вже про владу.

Демократія, як то кажуть, залишилася при своїх. Вона втратила Східну Європу і частину Азії, але утвердилася в післявоєнній Німеччині і Японії і зберегла разом з Америкою і Англією Західну Європу.

Безумовним переможцем у Другій світовій війні виявився комунізм. Він істотно розширив свої території, захопивши країни Східної Європи і навіть шматок самої Німеччини, і утвердився в Азії – в усьому Китаї та частині Кореї і В’єтнаму. В результаті і за площею, і за населенням, що опинилася під його залізною рукою, він вже міг конкурувати з демократичним світом.

Але ідеології самі по собі воювати не можуть. Щоб ідеологія могла вести справжні, а не словесні війни, їй необхідно знайти плоть. Тобто пустити коріння в якихось країнах, підпорядкувати якісь народи і змусити їх воювати за себе.

Які ж головні країни і народи стояли за кожною з трьох ідеологій? Демократію в основному відстоювали Америка та Британія. Експансію національного тоталітаризму здійснювали Німеччина і Японія. Експансію комунізму – Радянський Союз, який об’єднував під собою багато народів, включаючи російський.

Хто ж з тоталітарних країн виявився у виграші, а хто в програші в результаті Другої світової війни? І тут ми приходимо до, здавалося б, парадоксального висновку: країни переможних ідеологій виявилися в найбільшому програші, а переможених – в найбільшому виграші.

Звичайно, винятком були самі жерці ідеологій. Гітлер і його сатрапи або наклали на себе руки, або опинилися на лаві підсудних і шибениці Нюрнберзького трибуналу. Сталін і його сатрапи впивалися в Кремлі владою, славою і нагородами.

А що ж до самих народів? У найбільшому виграші в результаті Другої світової війни опинилися німці і японці, громадяни держав, що підписали акт про капітуляцію. Але для людей цих країн це було безумовною перемогою, тому що вони були звільнені від тоталітаризму і нарешті здобули свободу. Знадобилося чимало часу, щоб вони змогли повністю скуштувати плоди цієї свободи. Але через деякий час і Німеччина, і Японія стали одними з найбільш процвітаючих країн і предметом заздрості громадян країни-переможниці, Радянського Союзу.

У найбільшому програші опинилися Росія, Україна та інші народи, що населяли країну-переможницю. Результатом війни для них були загибель мільйонів людей, розорені міста і села, злидні і голод. Вони втратили все, не отримавши нічого натомість. Розбивши зовнішнього ворога, вони, як і раніше, залишилися під гнітом, може бути, ще більш страшного внутрішнього – комунізму. Той, як вампір, який напився їх же крові, став ще сильніше. Повоєнні сорокові і ранні п’ятдесяті роки в Радянському Союзі, можливо, були навіть більш похмурими, ніж тридцяті. Так що тріумфувати з цього приводу особливих причин не було.

Чи не в меншому програші опинилися і країни Східної Європи і великої частини Азії, що стали в результаті війни жертвами того ж комуністичного режиму, який встановився там на довгі роки.

Кому святкувати День Перемоги?

Отже, комуністичний режим виграв, а Росія програла.

Відповідно, урочисте святкування радянською комуністичною владою Дня Перемоги, перемоги комунізму, було цілком природним і закономірним для жерців цієї ідеології, від Сталіна до Брежнєва. Що й відбувалося з моменту закінчення війни до самого кінця радянської влади.

Для комунізму перемога була повною і аж ніяк не пірровою. Втрати у війнах мільйонів своїх рабів для цієї нелюдської ідеології зовсім не важливі. Вона сама знищувала їх в незліченній кількості. Для комунізму важливо лише посилення і розширення його влади, і цього він домігся після закінчення війни з великим успіхом.

Але в 1991 році ця влада і разом з нею весь комуністичний режим звалилися, і Росія залишилася наодинці з самою собою і своїм народом. І святкувати в день 9 травня будь-яку перемогу у неї тепер немає жодних підстав. Адже ніякої перемоги для неї 75 років тому не було. В результаті Другої світової війни вона втратила десятки мільйонів людей і так і не звільнилася від комуністичного ярма, під яким їй довелося прожити ще майже півстоліття. Що ж тут святкувати? Можна тільки засмучуватися і сумувати.

Була інша перемога, справжня

Так чому ж в цей день проводять паради та урочистості? Одне з пояснень цього – країна не може жити однією скорботою. Їй треба чимось пишатися, чомусь радіти. Не можна ж за цим йти в глиб століть і святкувати тільки День Івана Сусаніна! І що ж робити, якщо остання велика подія, яка сталася в історії Росії, – це перемога у Великій Вітчизняній війні, справжня чи надумана?

Але ж це не так. В історії Росії була велика і набагато більш пізня подія. Була справжня перемога. Це перемога демократії над комунізмом в холодній війні, звільнення Росії від цього страшного режиму. І тут є що святкувати.

У 1945 році ідеологічна війна в світі не закінчилася. Нацизм був розгромлений, але комунізм став тільки сильніше і агресивніше. Почалося протистояння демократії і комунізму, що отримало назву холодної війни.

Незабаром після закінчення Другої світової війни комунізм захоплює Східну Європу і більшу частину Азії. Західні демократії намагаються його стримати, але не дуже вдало. Експансія комунізму триває в Африці і Азії і навіть проникає в Західну півкулю. У 1968 році, після введення радянських військ до Чехословаччини, проголошується «доктрина Брежнєва», яка оголошує експансію Комунізму незворотною. Здавалося, що Демократія програє холодну війну.

Але радянський комуністичний режим почав надриватися і тріщати зсередини. Нерозв’язні економічні проблеми комуністичної системи, дисидентський рух всередині країни, тверда позиція Заходу почали міняти хід холодної війни. І в 1991 році радянський комунізм зазнав краху. Це була повна перемога демократії. Захід звільнився від зовнішньої загрози, а народи Радянського Союзу та Східної Європи скинули тягар цього тиранічного режиму. Результат холодної війни опинився діаметрально протилежним результатом Другої світової. Радянський комунізм зазнав нищівної поразки, а Росія та інші країни колишнього Радянського Союзу та Східної Європи виявилися в найбільшому виграші. Для Росії це була безумовна перемога, та перемога, яку дійсно варто святкувати.

Чому Росія святкує неправдиву перемогу замість справжньої?

Чому ж, замість того, щоб святкувати справжню перемогу над комунізмом, яка принесла Росії звільнення від цього страшного режиму, країна святкує піррову, та й не перемогу взагалі, яка принесла їй лише одні страждання?

Питання це як до росіян, так і до їх правителів. Значна кількість радянських людей сприйняли кінець комунізму з радістю. Але до самого останнього моменту ніхто всередині країни, крім невеликої групи дисидентів, проти нього не боровся. При тому, що він приніс людям стільки нещасть, більшість з них не була в опозиції до комуністичного режиму, не відділяла себе від нього, а багато хто з них активно з ним співпрацювали. Тому результат холодної війни, який вони зрештою вітали, їм важко було сприйняти як власну перемогу.

Це схоже на реакцію німців в кінці Другої світової війни. Незважаючи на те, що Німеччина була звільнена від нацизму і стала вільною країною, ніякого тріумфування навесні 1945 року серед них з цього приводу не було. Швидше навпаки, вони себе відчували розбитими і деморалізованими. Причиною тому було те, що велика частина німців, незважаючи на те, що нацизм зрештою прирік їх на жертви і настільки сумний кінець, асоціювали себе з режимом, а багато хто підтримував його і співпрацювали з ним. Щоб німецький народ нарешті усвідомив, що він опинився у великому виграші, необхідні були дві умови: він повинен був переконатися на власному досвіді в перевагах демократичної системи і повинен був вирішити для себе, що до нацизму повернення бути не може.

Німцям знадобився не один рік важкої праці і самодисципліни, щоб скуштувати всю красу життя у вільній демократичній країні. Але це було не просто кілька років життя. Це був Нюрнберзький процес, інтенсивна програма денацифікації, все те, що зробило для них повернення до нацизму абсолютно неможливим.

У Росії, на жаль, не було ні першого, ні другого. Перехід до демократії, важкий і болісний, пов’язаний з необхідним ламанням суспільства, багатьох налякав. Не було також ані справжнього суду над комунізмом, ані процесу декомунізації, які повинні були відкрити очі людям на жахи цієї системи, відвадити їх від неї раз і назавжди і виключити можливість повернення до влади колишніх слуг цього режиму.

Зіткнувшись з труднощами перехідного періоду, не зумівши перебудуватися для життя у вільному суспільстві і забувши про проблеми і злодіяння комунізму, багато хто виявив бажання повернутися до більш спокійного і звичного для них життя. І вони обрали своїм президентом кадебешника Путіна. У Німеччині такого статися не могло. Після Нюрнберзького процесу німці гестапівця обрати вже не могли.

Прийшовши до влади, Путін розпочав реабілітацію комуністичного режиму, обережно, але послідовно. День Перемоги для цього був незамінний.

Ідея використання Дня Перемоги для відновлення репутації комунізму не належить Путіну. Це робив Брежнєв ще в 1965 році, коли правляча ідеологія стала втрачати свою привабливість. У Радянському Союзі з’явилися дисиденти, які почали викривати злодіяння комуністичної ідеології, на Заході все більше інтелектуалів почали виходити з-під її гіпнозу. Радянська влада тоді дістала свою козирну карту – перемогу над нацизмом. Як комунізм може бути поганим, якщо він знищив нацизм, який на той час був уже всіма визнаний абсолютним злом? Тоді мало хто ще розумів, що комунізм – зло не менше.

На жаль, цього багато хто не розуміє досі. Що і дозволило Путіну повторити брежнєвський трюк, користуючись тією ж козирною картою.

Звичайно, реставрація комунізму несумісна зі святкуванням його кончини. Тому інтерпретація цієї події теж стала зазнавати змін. Холодна війна знову стала представлятися в традиційному, але неправильному ракурсі – не як боротьба між Демократією і Комунізмом, а як конфронтація між Росією і Америкою. Це дуже важлива відмінність. Якщо говорити про перемогу Демократії над Комунізмом, то тоді зрозуміло, що обидві країни опинилися у виграші, причому Росія навіть більшою мірою. Але якщо слідувати традиційній помилці, що в холодній війні Америка воювала проти Росії, то тоді перемога Америки неминуче означає поразку Росії. Кінець холодної війни означає тоді для Росії не національний підйом, а мало не національну трагедію. А Америка з визволителя Росії від комунізму перетворюється мало не в її поневолювача.

Реставрація комунізму йшла нога в ногу з двома процесами: переосмисленням і замовчуванням перемоги над комунізмом в 1991 році і все більш урочистим святкуванням перемоги комунізму в 1945-му. Події минулих днів використовувалися для того, щоб затьмарити події зовсім недавні, ще свіжі в головах людей – ті, що Путін вважав національною катастрофою.

Путін розумів, що повне повернення до комунізму неможливе, але відчував потребу в ідеологічній базі для своєї влади. Разом з новоспеченими філософами він починає винаходити якусь нову ідеологію, що змішала комунізм з російським націоналізмом і православ’ям. Цей неїстівний вінегрет, російсько-радянський світ, стає улюбленою стравою нових російських патріотів. І, звичайно, не було свята, яке так би відповідало цій філософії та їхньому смаку, як День Перемоги. І доводиться він їм до душі саме тому, що в їхньому новому російському патріотизмі комунізм становить чималу частку. Інакше вони російську трагедію 1945 року святкувати б не стали.

Перемога комунізму або перемога над ним?

Святкувати закінчення Другої світової або холодної війни? Святкувати перемогу комунізму або перемогу над ним? Ось в чому питання для Росії.

Можна, звичайно, сказати, що свята взагалі не настільки важливі. Що це лише символіка. Що є більш серйозні матеріальні речі – такі, як економіка, політика, наука, технологія. Однак свята – індикатор того, що країна думає про минуле, яке її сьогодення і який шлях вона обирає на найближче майбутнє.

З семи свят, які в Росії є вихідними днями, чотири комуністичні, один націоналістичний, один релігійний. Сьомий, День Росії точної інтерпретації не має. Це день незалежності, але незрозуміло від кого. Раніше, напевно, від комунізму, а тепер, напевно, від Америки. Цей набір свят добре відповідає вінегрету російсько-радянського світу, в якому видно явний крен в сторону комунізму. Це відповідає і внутрішній політиці країни, і її відносинам із зовнішнім світом. Не випадково чільні друзі Росії зараз Китай, Північна Корея і Венесуела, а її головний ворог – Америка.

Багато хто вважає, що комунізм до реального життя в сучасній Росії відношення не має, що якщо він і присутній, то чисто символічно, в якихось серпах і молотах, радянському гімні і портретах Сталіна. Але, на жаль, це не так. Безумовно, Росія більше не комуністична і не тоталітарна країна. Її режим авторитарний. Але в цьому авторитарному режимі комунізм, як і раніше, відіграє важливу роль. Він присутній у свідомості людей, в структурах, успадкованих від цього режиму, в законах країни. Він є тією важливою частиною режиму, яка, в значній мірі, і робить його авторитарним, яка не дає Росії рухатися в бік більш вільного, процвітаючого суспільства.

Повна реставрація комунізму неможлива, але можна продовжити його агонію, що і робить успішно російський уряд. Можна тільки сподіватися, що все це колись мине, Росія поховає нарешті комунізм і перестане святкувати його перемоги.

День поминання

Але що ж робити з мільйонами людей, які загинули у Другій світовій війні? Не можна ж про них забути? Серед них було багато сміливих, гідних і чесних людей, і вони внесли свій важливий внесок у знищення нацизму, страшного зла, якого тепер вже немає на землі.

В Америці для цього є День Пам’яті, теж в травні, в останню неділю місяця. У Росії аналогічний день пам’яті затверджений 8 травня, але в ньому знову ж є великий політичний крен. У цей день належить вшановувати пам’ять тільки тих, хто боровся в лавах радянської армії проти нацизму. А що робити з бійцями Російської визвольної або Білої армії? Серед них теж багато чудових людей, які загинули в боях проти комунізму, світового зла не меншого, ніж нацизм. Невже вони не гідні пам’яті?

Американці в День Поминання шанують пам’ять всіх бійців, які воювали у всіх війнах, неважливо на чиєму боці.

Кілька років тому я зробив автомобільну поїздку з Нью-Йорка до Флориди і назад, заїжджаючи по дорозі в різні містечка. Одним з них було місто Сент-Августин на північному сході Флориди. Він виявився центром американських лоялістів. Так сталося, що ми потрапили туди якраз в дні їх щорічного з’їзду, коли над старим фортом майорів британський прапор, а по вулицях ходили люди в червоних британських мундирах XVIII століття. Це, звичайно, були далекі нащадки або шанувальники лоялістів тих часів. А їхні предки були якраз американськими власiвцями, які боролися на англійській стороні проти революційної армії Вашингтона.

Повертаючись додому, ми зупинилися на ніч в невеликому Вірджинському містечку Петербурзі. Це було місце однієї з найкривавіших битв американської громадянської війни. На місці цієї битви знаходиться цвинтар загиблих конфедератів, або південців, непропорційно велике в порівнянні з самим містечком. Конфедерати – це американські білогвардійці. Ми пішли на кладовище і зайшли до місцевої церкви. Там якраз проходила служба в пам’ять загиблих конфедератів, зачитувалися їхні листи з фронту, стояли прапори їх полків.

Всі ці люди, жителі півночі, жителі півдня, революціонери і лоялісти, билися по різні боки, під різними прапорами. Але їхні нащадки, кожен по-своєму, шанують їх пам’ять. І ніхто цьому не суперечить, і ніхто не вказує, чию пам’ять слід почитати.

Потрібно бути непримиренними до страшних тоталітарних ідеологій нацизму і комунізму, до їх жерців, їх вождів, їх катів. Але при цьому можна і треба шанувати пам’ять простих воїнів, не засуджуючи їх за те, на чиєму боці вони воювали, і незалежно від того, хто з них переміг.


Юрій Ярим-Агаєв – учасник правозахисного руху в СРСР, член Московської Гельсінської групи.

Оригінал статті опубліковано 13.05.2020 у блозі Вільне місце.

Переклад з російської Харківської правозахисної групи

 Поділитися