MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ХПГ направила до Мін’юсту скаргу про ненадання ДКВС контактних даних

12.06.2020   

ХПГ публікує текст скарги до Міністерства юстиції щодо незабезпечення Державною кримінально-виконавчою службою доступу до публічної інформації, а саме — відсутності у загальному доступі контактних даних установ та органів ДКВС.

Раніше ХПГ виявила на сайті Служби 56 неактуальних контактів установ та органів ДКВС.

Прямі запити та скарги щодо доступу до публічної інформації до ДКВС не отримали вичерпної відповіді щодо ресурсів, на яких можна отримати інформацію щодо контактних даних установ та органів ДКВС поки створюється новий офіційний веб-сайт ДКВС.

Зараз новий сайт Служби працює нестабільно, а перелік контактів, розміщених на ньому, однаково не є вичерпним: відсутні контакти деяких установ на підконтрольних територіях Луганської та Донецької областей (наприклад, Старобільський СІЗО), немає контактів керівників. Окрім цього, в новому списку контактів все ще залишаються непрацюючі номери, раніше виявлені Харківською правозахисною групою.


Міністерство юстиції України
Заступнику міністра Юстиції
Висоцькій О. В.

вул. Городецького, 13
м. Київ
01001

ГО «ХПГ»
а/с 10397
Харків-2, 61002

Скарга

19 травня 2020 року ГО «ХПГ» було отримано відповідь від Департаменту з питань виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби (далі – Департамент) на скаргу щодо відсутності актуальних контактних даних на офіційному сайті ДКВС (https://kvs.gov.ua/peniten/control/main/uk/index).

У відповіді Департаменту зазначалося, що «наразі розробляється та активно наповнюється новий офіційний веб-сайт ДКВС… після закінчення розробки та всіх необхідних погоджень посилання на нього буде оприлюднено на діючому веб-сайті ДКВС».

18 травня 2016 року Постановою Кабінету Міністрів України №348 було ліквідовано територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби та утворено міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Таким чином, з моменту реорганізації системи органів із забезпечення виконання кримінальних покарань пройшло чотири роки.

13 вересня 2017 року Розпорядженням Кабінету міністрів України №684-р було створено державну установу “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України”. Таким чином, з моменту створення даної установи пройшло майже три роки.

Всупереч вимогам законодавства про доступ до публічної інформації, зокрема, до п.11 ч.1 ст.15 Закону «Про доступ до публічної інформації», який зазначає, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, а саме про їхні місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти; прізвище, ім'я та по батькові, службові номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти керівника органу та його заступників, а також керівників структурних та регіональних підрозділів, тощо, ці контактні дані є або неповними (у багатьох випадках відсутні електронні адреси підрозділів ДКВС), або взагалі відсутніми, як у випадку з непрацюючим посиланням сайту на сторінку ДУ «ЦОЗ ДКВС України».

Департамент у своїй відповіді виправдовує ненадання в публічного доступу до контактної інформації установ ДКВС тим, що офіційний веб-сайт є незакінченим. Оскільки Департамент у відповіді від 19 травня 2020 року не вказує конкретної дати початку роботи нового сайту ДКВС, то грубо порушує право громадськості мати доступ до належної контактної інформації установ ДКВС, адже, законодавством України встановлено вимоги надавати повну контактну інформацію державних органів, в незалежності від функціонування сайту.

З цього приводу нагадуємо, що Європейський, визнав порушення Україною статті 10 Конвенції щодо ненадання доступу до інформації публічним активістам та зазначив, що державні органи повинні забезпечувати для громадських активістів та об’єднань безперешкодний доступ до публічної інформації з метою ефективного контролю громадськості за дотриманням основоположних прав людини державою (Рішення у справі «Центр демократії та верховенства права проти України», заява №10090/16, від 27 березня 2020 року). 

Станом на 4 червня 2020 року на сайті ДКВС України відсутнє посилання на сайт ДУ "ЦОЗ ДКВС України", а пункт меню продовжує бути неактивним, хоча для реалізації переходу з пункту меню "Структура / ДУ" Центр охорони здоров'я ДКВС України "сайту ДКВС України на нововведений в експлуатацію сайт ДУ "ЦОЗ ДКВС України" потрібно додати всього лише один рядок в програмний код діючого офіційного сайту ДКВС України, з гіперпосиланням на Web-адресу домашньої сторінки сайту ДУ "ЦОЗ ДКВС України". Відсутність можливості зазначеного переходу значно ускладнює пошук сайту ДУ "ЦОЗ ДКВС України", оскільки внаслідок невисокої відвідуваності останнього сайту пошукові системи Web-браузерів містять мізерну інформацію про цей новий сайт.

Варто відзначити, що 28 травня в пошуковій Інтернет мережі «GOOGLE» можна було відкрити новостворений сайт ДУ "ЦОЗ ДКВС України" (https://coz.kvs.gov.ua/), який працював в тестовому режимі. Проте, згодом посилання на даний сайт зникло і тепер його неможливо знайти в мережі Інтернет пошуку.

Станом на 4 червня 2020 й надалі із сайту залишаються невідомими контактні дані осіб, відповідальних за доступ до публічної інформації. На сторінках сайту «Звіти про роботу зі зверненнями громадян» та «Звіти про роботу із запитами на інформацію» з 21 квітня 2020 року (тобто більше місяця) ДКВС повідомляє, що з часом надасть звіти в публічному доступі, проте без зазначення конкретної дати закінчення формування звітів. На сторінці сайту «Доступ до публічної інформації: Контактна інформація» станом на 28.05.2020 відсутні будь-які дані.

У розділі меню «Головна: Установи виконання покарань та слідчі ізолятори» перелічені усі установи ДКВС, проте номери телефонів та електронні адреси установ ДКВС зазначені лише у Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Інформація щодо номерів телефонів та електронних адрес установ інших міжрегіональних управлінь ДКВС відсутня.

На додаток до цього, у розділі меню сайту «Головна: Карта», який містить посилання на міжрегіональні управління ДКВС, а в подальшому – посилання на кожну окрему УВП чи СІЗО та їх контакти, сторінки Північно-Східного та Південного міжрегіональних управлінь не містять ні номерів телефонів, ні електронних адрес підпорядкованим їм УВП та СІЗО, на які можна звертатися та інформація про установи змінювалася ще у 2012 році. Таким чином, у двох вказаних міжрегіональних управліннях ДКВС взагалі відсутні будь-які контактні дані підпорядкованих їм УВП та СІЗО.

Процес розробки нового веб-сайту ДКВС, який, виходячи з дати утворення цієї служби, триває вже чотири роки, не звільняє її як державний орган від обов’язку надавати повну та актуальну інформацію про її діяльність, зокрема, засоби зв’язку з її Адміністрацією, територіальними органами та установами з метою ефективної комунікації громадськості та співробітників служби.

З огляду на вищевказані порушення права на доступ до публічної інформації у громадськості виникає питання, чи є ефективними робота відділу ДКВС щодо комунікації із засобами масової інформації та громадськістю та осіб, відповідальних за технічне забезпечення і супроводження офіційного веб-сайту (веб-порталу) та його інформаційне наповнення, на яких витрачаються кошти громадян України як платників податків. Адже для громадськості необхідним є відкритий доступ до комунікації з установами та органами ДКВС та інформування про щоденну діяльність ДКВС, а не інформацію про проведення урочистих заходів адміністраціями установ та органів ДКВС.

Відповідно до підпункту 95-2 пункту 3 Положення про Міністерство юстиції України (далі – Мінюст) Мінюст визначає основні напрями діяльності міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мін’юсту, уповноважених органів з питань пробації, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, тощо, утворених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно до підпункту 20 пункту 2.9 Наказу Міністерства юстиції №1103/к від 13 березня 2020 року заступник міністра юстиції Висоцька О. В. сприяє здійсненню спостережними комісіями та громадськими об’єднаннями громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів засуджених під час виконання кримінальних покарань.Відповідно до вищевикладеного, зважаючи на неможливість отримати контактні дані підрозділів ДКВС з відкритих інформаційних джерел та на фактичну відмову Департаменту, на підставі ст. 19-20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, ст. 21 Закону України «Про громадські об’єднання», —

ПРОСИМО:

  1. Зобов’язати Державну кримінально-виконавчу службу України негайно опублікувати актуальну інформацію про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку, адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти територіальних органів управління, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, закладів охорони здоров'я ДКВС України.
  2. У зв’язку з ненаданням запитуваної інформації Департаментом з питань виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби:

    — Надати актуальні дані про місцезнаходження, поштову адресу, номери засобів зв'язку (працюючі), адреси офіційного веб-сайту та електронної пошти наступних установ:
    1) Відділу інспектування дотримання прав людини в пенітенціарних закладах;
    2) Контакти прес-служби ДКВС;
    3) Департаменту з виконання кримінальних покарань ДКВС;
    4) Південно-Східного міжрегіонального управління ДКВС;
    5) Південного міжрегіонального управління ДКВС;
    6) Центрально-Західне міжрегіонального управління ДКВС;
    7) Західного міжрегіонального управління ДКВС;
    8) Відділу комунікації із засобами масової інформації та громадськістю;

    — Надати електронні пошти та телефони усіх установ ДКВС (міжрегіональних управлінь ДКВС, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, філій ДУ "ЦОЗ ДКВС України").

    — Надати контактну інформацію посадових осіб кожного міжрегіонального управління ДКВС, відповідальних за доступ до публічної інформації.

    — Надати відповідь на питання: З якої дати почав працювати новий сайт ДУ "ЦОЗ ДКВС України".

    — Надати відповідь на питання: З якої дати очікувати початок функціонування оновленого офіційного веб-сайту ДКВС України з актуальною та повною контактною інформацією органів та установ ДКВС України?

    — Надати інформацію щодо обсягів фінансування за 2019 - перший квартал 2020 року відділу ДКВС щодо комунікації із засобами масової інформації та громадськістю та осіб, відповідальних за технічне забезпечення і супроводження офіційного веб-сайту (веб-порталу) та його інформаційне наповнення.
  3. Надіслати відповідь на адресу: а/с 10397, Харків-2, 61002.

З повагою
Євгеній Захаров
директор


Проєкт ЄС «Чинимо опір катуванням, жорстокому поводженню та безкарності в Україні»

 Поділитися