Заклик до захисту демократії в умовах кризи Covid-19
Понад 500 політичних, громадських лідерів, лауреатів Нобелівської премії та про-демократичних інституцій підписали відкритий лист на захист демократії, попереджаючи, що свободи, які ми бережемо, знаходяться під загрозою з боку урядів, які використовують кризу, щоб посилити свої владні повноваження.
Пандемія коронавірусу становить серйозні загрози для демократії. Багато урядів у всьому світі зібрали надзвичайні повноваження, які обмежують права людини та посилюють державний нагляд, часто нехтуючи юридичними обмеженнями, перевірками та противагами, та часовими рамками відновлення конституційного ладу.
Це є ключовим повідомленням у «Заклику до захисту демократії», відкритому листі, ініційованому Стокгольмською міжнародною агенцією IDEA та Національним фондом підтримки демократії, що базується у Вашингтоні, та підтриманим 73 про-демократичними інституціями, а також політичними та громадянськими лідерами у всьому світі, включаючи 13 Нобелівських лауреатів та 62 колишніх глав держав та урядів.
Лист спрямований на підвищення обізнаності та мобілізацію громадян та політиків для захисту демократії — визнання, що це найефективніша система поводження з глобальними кризами, яка водночас захищає права всіх громадян, особливо — меншин та вразливих груп.
«Нинішня пандемія представляє грізний глобальний виклик демократії. Авторитарії у всьому світі розглядають кризу COVID-19 як нове політичне поле битви у боротьбі за стигматизацію демократії як слабкої та зведення нанівець її значних надбань за останні кілька десятиліть», — йдеться у листі.
«Демократія знаходиться під загрозою, і люди, які турбуються про це, повинні зібрати волю, дисципліну та солідарність, щоб її захистити. На кону стоять свобода, здоров'я та гідність людей всюди».
Хоча не дивно, що авторитарні режими використовують кризу, щоб посилити свої владні повноваження, деякі демократії також запровадили надзвичайні повноваження без необхідних гарантій, щоб забезпечити, що такі заходи можуть бути відкликані, говориться у листі. «Ця безпрецедентна демонстрація глобальної солідарності є ознакою того, що хоча демократія під загрозою, вона також є стійкою», — говорить Карл Гершман, президент Національної фонду демократії та один із підписантів.
Пандемія та глобальний рух за расову рівність показали, що демократія важливіша як ніколи.
Демократія дозволяє мобілізувати громадянське суспільство, протистояти нерівності, відкрито обговорювати питання політики, вільно розповсюджувати достовірну інформацію, а урядам — бути підзвітними громадянам — усі основні інструменти для успішної боротьби з поточною надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я та її наслідків.
«Настав час, коли всі ми повинні відстоювати демократію. Ми повинні дати зрозуміти всім, про що йде мова, і що ми не дозволимо лідерам, що мають авторитарні тенденції, використовувати цю чи інші кризи для посилення своєї влади та зменшення наших прав. Нам потрібно захищати демократію — чи то у виборчих скриньках, в ЗМІ чи на вулицях. Про це йдеться в листі», — каже Кевін Касас-Замора, Генеральний секретар Міжнародної організації IDEA.
Заклик до захисту демократії
Пандемія Covid-19 загрожує більшому ніж життям та засобам для існування людей по всьому світу. Це також є політичною кризою, що загрожує майбутньому ліберальної демократії.
Авторитарні режими, що не дивно, використовують цю кризу для притишення критики та затягування своїх політичних лещат. Проте навіть деякі демократично вибрані уряди борються з пандемією, нагромаджуючи повноваження щодо надзвичайних ситуацій, що обмежує права людини та збільшує державний контроль без звернення до правових обмежень, парламентського нагляду чи часових рамок для відновлення конституційного порядку.
Парламентарі робляться неактивними спостерігачами, журналісти арештовуються та переслідуються, меншини обвинувачуються в усіх бідах, та найбільш вразливі сектори населення зустрічають тривожні нові загрози, так як економічні карантини спустошують дуже індустріальні суспільства всюди.
Репресія не допоможе контролювати пандемію. Примушування мовчати свободу слова, ув’язнення мирних дисидентів, придушення правового нагляду, та нескінченні скасування виборів — все це робиться ніяк для захисту громадського здоров’я. Навпаки, ці атаки на свободу, прозорість, демократію зроблять для суспільств ще важчим відповідати швидко та ефективно на кризу через урядову та громадську дію.
Це не співпадіння, що теперішня криза почалась в країні, де вільний потік інформації є придушеним та де уряд покарав тих, хто попереджав про загрози від вірусу — попередження, що розглядалися як плітки, шкідливі для престижу держави. Коли голоси відповідальних громадян придушуються, результати можуть бути смертельними не тільки для однієї країни, але й для цілого світу.
Демократія є не просто леліяний ідеал. Це система уряду, найкраще пристосованого до вирішення кризи маґнітуди та складності як у COVID-19. В контрасті до корисливих претензій авторитарної пропаганди, надійні та вільні потоки інформації, дебати, засновані на фактах про варіанти політики, добровільна самоорганізація громадського суспільства, відкрита взаємодія між урядом та суспільством - все це життєво важливі активи в боротьбі з пандемією. І всі вони є ключовими елементами ліберальної демократії.
Лише завдяки демократії суспільство може вибудувати соціальну довіру, яка дозволяє їм переживати кризу, підтримувати національну стійкість перед труднощами, вилікувати глибокі суспільні поділи за допомогою всебічної участі та діалогу та зберігати впевненість, що жертва буде розділена та права всіх громадян поважаються.
Лише за допомогою демократії незалежне громадянське суспільство, включаючи жінок та молодь, може бути наділене правом співпрацювати з державними установами, допомагати у наданні послуг, допомагати громадянам залишатися в курсі та бути задіяними, а також зміцнювати соціальну мораль та сенс спільної мети.
Тільки завдяки демократії вільні ЗМІ можуть зіграти свою роль інформування людей, щоб вони могли приймати особисті та сімейні рішення, ретельно перевіряти урядові та громадські установи та протидіяти дезінформації, яка прагне розірвати суспільство.
Лише завдяки демократії суспільство може досягти стійкого балансу між конкуруючими потребами та пріоритетами - між боротьбою з розповсюдженням вірусу та захистом економічної безпеки; і між реалізацією ефективної реакції на кризу та захистом громадянських та політичних прав людей відповідно до конституційних норм та гарантій.
Лише в демократичних державах верховенство права може захистити індивідуальні свободи від вторгнення та обмеження держави набагато більше того, що необхідно для стримування пандемії.
Лише в демократичних держави системи підзвітності громадськості можуть моніторити та обмежувати надзвичайні повноваження уряду та припиняти їх, оскільки вони вже не потрібні.
Лише в демократіях можна вірити урядовим даним про масштаби та вплив пандемії на здоров'я.
Демократія не гарантує грамотного керівництва та ефективного управління. У той час, як демократії переважають серед країн, які діяли найбільш ефективно для боротьби з вірусом, інші демократії погано функціонували у відповіді на пандемію і заплатили дуже високу ціну життями людей та економічною безпекою. Демократії, які погано працюють, ще більше послаблюють суспільство та створюють шпарини для авторитаріїв.
Але найбільшою силою демократії є її здатність до самокорекції. Криза COVID-19 — це тривожний заклик до пробудження, нагальне попередження про те, що свободи, які ми плекаємо, піддаються ризику і що ми не повинні сприймати їх як належне. Завдяки демократії громадяни та їх обрані лідери можуть вчитися та рости. Ніколи робити це не було важливіше.
Нинішня пандемія представляє грізний глобальний виклик демократії. Авторитарії у всьому світі розглядають кризу COVID-19 як нове політичне поле битви у боротьбі за стигматизацію демократії як слабкої та зведення нанівець її значних надбань за останні кілька десятиліть. Демократія знаходиться під загрозою, і люди, які турбуються про це, повинні зібрати волю, дисципліну та солідарність, щоб її захистити. На кону стоять свобода, здоров'я та гідність людей всюди.
Переклад з англійської Тамари Горбачевської.