Білорусь: Під час протестів затримали більше ніж 300 людей
Щонайменше 310 людей затримали в Білорусі вчора, 14 липня, під час протестів проти нереєстрації кандидатами у президенти Віктора Бабарика та Валерія Цапкала – опонентів теперішнього президента республіки Олександра Лукашенка, – повідомляє білоруська служба Радіо Свобода, посилаючись на різні джерела, зокрема на правозахисний центр «Весна» і видання Naviny.by.
Деяких затриманих омонівці змушували стояти навколішки в автозаках на підлозі обличчям у сидіння з руками, заведеними за голову.
Серед затриманих, згідно зі списком, який публікує Радіо Свобода, принаймні чотирнадцять журналістів.
Деяких затриманих звільнили, деяких – ні, протоколи складали не на всіх, частина активістів чекатиме суду.
Затримання відбувалися в різних містах республіки. Повідомлено, наприклад, що в Солігорську затримали чоловіка, який гуляв на центральній площі міста з дружиною та неповнолітньою дитиною.
Відомо також про одне затримання у Гродні під час акції солідарности з політв’язнями 14 липня. Чоловік (програміст за фахом) їхав центром міста з двома біло-червоно-білими прапорами і голосно слухав музику. За переконанням затриманого, він не порушав правил дорожнього руху. Його зупинила ДАІ близько 9-ої години вечора, відвезли до райвідділку, машину затримали. Причина затримання – порушення правил участи в масових заходах. Чоловіка відпустили близько півночі. Чи буде суд – невідомо.
Шості в історії незалежної Білорусі президентські вибори призначені на неділю, 9 серпня 2020 року.
Теперішній президент О. Лукашенко керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнароднному рівні.
ЦВК відхилила пропозицію правозахисників про дистанційні вибори під час епідемії COVID-19, пославшись на нестачу для цього часу. Лукашенко не бачив підстав переносити вибори через пандемію.
18 червня Віктора Бабарика (колишнього керівника «Білгазпромбанку» і головного суперника Лукашенка) та його сина, керівника ініціятивної групи, Едуарда Бабарика затримали. 29 червня Amnesty International визнала їх в’язнями сумління.
14 липня ЦВК зареєструвала кандидатами у президенти Олександра Лукашенка, Світлану Тихановську, Ганну Конопацьку, Андрія Дмитрієва та Сергія Чераченя.
Бабарику у реєстрації відмовили – голова ЦВК Лідія Єрмошина пропонувала відмовити в реєстрації у зв’язку з невідповідністю декларації фактичним доходам та участі іноземної організації в його компанії.
Також відмовили в реєстрації колишньому керівникові Парку високих технологій Валерію Цепкалу – Єрмошина пропонувала не реєструвати Цепкала через (нібито) недостатню кількість підписів, необхідних для висування, а також неточні відомості в декларації дружини.
За відмову в реєстрації Бабарику та Цепкалу проголосували одноголосно.
З початку виборчої кампанії (на 13 липня) правозахисники нарахували білше за 700 затриманих, серед яких члени ініціятивних груп, активісти, політики, блогері, журналісти і просто перехожі. 129 людей покарали адміністративними арештами, 252 – оштрафували.