Крим: Місцевого жителя засудили за участь у «незаконному збройному формуванні»
Підконтрольний московській владі Чорноморський райсуд Криму засудив місцевого жителя до 8 років колонії за обвинуваченням в участі у діяльності «кримськотатарського добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана», – передає сайт проєкту «Крым.Реалии», посилаючись на промосковське видання «Крыминформ», яке у свою чергу посилається на ФСБ РФ.
«Суд визнав кримчанина винним в інкримінованому злочині та призначив йому покарання у вигляді 8 років позбавлення волі за участь у діяльності незаконного збройного формування, що діє на території іноземної держави, з метою, що суперечить інтересам Росії», – цитує повідомлення ФСБ «Крыминформ».
Ім’я та прізвище чоловіка не названі, проте зазначено, що його затримання відбулося в лютому цього року.
«Крым.Реалии» нагадують, що 4 лютого 2020 року підконтрольний Кремлю Київський райсуд арештував 55-річного жителя Чорноморського району Нарімана Межмедінова. Про затримання кримчанина стало відомо лише 17 лютого.
Його провина, за версією слідства, полягала в тому, що влітку 2016 року він поїхав на контрольовану українським урядом частину України, де став до лав «кримськотатарського добровольчого батальйону імені Челебіджихана». ФСБ порушило щодо чоловіка кримінальну справу за участь у збройному формуванні.
Голова громадської організації «Аскер» Ленур Іслямов повідомив тоді, що у «кримськотатарському батальйоні імені Номана Челебіджихана» арештованого не знають.
Нагадаємо, у травні 2019 року підконтрольний Москві Верховний суд Криму, розглянувши апеляційну скаргу на вирок Ленінського районного суду, яким кримчанин Февзі Саганджі був засуджений до 10,5 років позбавлення волі, залишив вирок чинним. Кримчанина обвинувачували в участі у батальйоні імені Номана Челебіджіхана, який восени 2015 року брав участь у продовольчій блокаді Криму.
Також повідомлялося про засудження до чотирьох років позбавлення волі та одного року обмеження волі 25-річного кримського татарина Едема Кадирова «за участь у незаконному націоналістичному збройному формуванні (мається на увазі кримськотатарський добровольчій батальйон імені Номана Челебіджихана – ред.), у якім він виконував функцію особистого охоронця його організатора – екстреміста Ленура Іслямова».
Також у жовтні 2019 року підконтрольний Москві Верховний суд Криму не задовольнив апеляційну скаргу на вирок стосовно Ділявера Гафарова, засудженого до 10 років позбавлення волі в колонії суворого режиму за обвинуваченням в участі в «незаконному збройному формуванні України», залишивши вирок суду першої інстанції чинним.
Цікаво, що в інформації про Саганджі та Кадирова «Крыминформ» дає той самий відеоролік і світлини про затримання працівниками ФСБ «учасника протизаконного збройного формування». Неясно, хто фігурує на цих відео- й фото-матеріялах – Саганджі, Кадиров чи взагалі якась третя особа.
Окупація Криму
Захоплення Криму російськими військами розпочалося 20 лютого 2014 року. Окупанти, що висадилися на півострові, не мали розпізнавальних знаків і відомі як «зелені чоловічки» (у російському інформаційному просторі їх називають «ввічливими людьми»). «Ввічливі люди» захопили сімферопольський аеропорт, Керченську паромну переправу, інші стратегічні об’єкти.
1 березня самопроголошений глава Ради міністрів АРК С. Аксьонов звернувся до президента РФ В. Путіна про надання сприяння у забезпеченні миру і спокою на території Автономної Республіки Крим. Того ж дня Держдума РФ проголосувала за введення військ на територію України.
16 березня у Криму відбувся «референдум» про статус півострова. За результатами «референдуму», які не визнали ні Україна, ні Європейський Союз, ні США, Росія включила Крим до свого складу – 18 березня Путін оголосив про приєднання Криму до РФ.
Потому почалися репресії російської влади щодо незгодних з окупацією кримчан, людей, які мають проукраїнську позицію, громадських активістів, кримських татар, зокрема за участь в організації «Хізб ут-Тахрір», що заборонена на території РФ, однак легально діє на території України.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними та засудили дії Російської Федерації. Країни Заходу запровадили економічні санкції.
Росія заперечує анексію півострова і називає це «відновленням історичної справедливости».