MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Ми не розуміли, що відбувається’, — студенти, імовірно побиті охороною харківського парку

06.09.2020   
Денис Волоха
Студенти харківського політеху розповідають про побиття їх охоронцями міського парку. Хлопець стверджує, що йому вибили два зуби, пошкодили голову і тепер йому важко ходити. Дівчина досі перебуває в стані шоку. Того ж дня один із ймовірних нападників агресивно поводився щодо автора цієї статті.

Сергія та Діану побили в туалеті харківського саду Шевченка ввечері 04.09.2020

Студенти харківського політеху розповідають про побиття охоронцями міського парку. Хлопець стверджує, що йому вибили два зуби, пошкодили голову і тепер йому важко ходити. Дівчина досі перебуває в стані шоку. Того ж дня один із ймовірних нападників агресивно поводився щодо автора цієї статті.

У п’ятницю 4-го вересня пізно ввечері двоє студентів харківського політеху, Сергій Шигида і Діана Бріль, гуляли центром Харкова, коли дівчині стало зле, і вони вирішили піти до туалету в міському саду Шевченка.

«Це сталося десь о 23:40. Ми гуляли, вже збиралися йти на автобус. Діані стало погано і ми вирішили, що принаймні дійдемо до парку — там має бути хоча б вода. Прийшли в парк, у жіночий туалет була черга. Не зволікаючи, я завів Діану в чоловічий, тому що її вже починало нудити», — розповідає Сергій.

За словами Сергія та Діани, через деякий час у двері їхньої кабінки почали стукати невідомі люди, а один із них заліз на стіну сусідньої кабінки. Згодом двері вибили і студентів почали бити.

«Ми перебували в кабінці, до нас почали стукати незрозуміло хто — вони не називались, матюкалися. Спочатку я сказав їм: ‘Відчепіться, дівчинці погано, ми зараз вийдемо’, — пригадує Сергій. — Через кілька хвилин до нас знову почали стукати і кричати, щоб відкрили двері. Я знову сказав, щоб відчепилися. Цієї миті із сусідньої кабінки через перегородку перевісився парубок у чорній футболці й кепці. Як потім нам розказали очевидці, з написом ‘Я — харків’янин’. Він побачив, що Діані зле, вона підвелась, я сказав їй: ‘Давай виходити, бо щось незрозуміле відбувається’. Цієї миті вибили двері. Стояли охоронники і ці хлопці в чорних футболках, почали тикати Діані телефоном в обличчя. Діана спробувала прибрати телефон і цієї миті її схопив за руки хлопець у чорній футболці, який перевішувався через перегородку, і почав витягувати її з кабінки. Її вдарили в живіт, вона зігнулась, і її почали витягувати. Мене в цей момент охоронники повалили на підлогу і почали бити ногами по голові, по спині».

Один із невідомих у чорній футболці вивів Діану на вулицю, а інший разом із кількома охоронцями почали бити Сергія, — пригадують постраждалі.

Чи озвучували охоронники якісь претензії — Сергій не пам’ятає, бо, за його словами, все відбувалося занадто швидко: «Мене били по голові і я не розумів, що відбувається. Плюс, у мене поганий зір, а з мене збили окуляри. Єдине, що пам’ятаю, це те, як в туалеті я випльовував свої зуби. Витер кров, намагався потрапити на вулицю, але охоронники мене не випускали і кричали: ‘Бачили ми, чим ви там займаєтеся’. Я чув, що Діана десь поруч плаче, але мене до неї не пускали».

Діана Бріль говорить, що була шокована через те, що її хлопця довго не випускали. «Сергія довго не відпускали, довго тримали в туалеті, через що в мене була істерика. Я не розуміла, що відбувається».

Сергій Шигида та Діана Бріль пишуть заяву до поліції. © Анастасія Бріль-Юзупкіна

За словами Сергія та Діани, разом із охоронцями за всім спостерігала прибиральниця, яка згодом викликала поліцію.

«Вона (прибиральниця, — авт.) стояла й сміялась разом із охоронцями, доки Діана плакала. Охоронці казали: ‘Тупа малолітня плаче, бо боїться, що батьки дізнаються, що вона зачинилася з якимось хлопцем у туалеті’», — говорить Сергій Шигида.

Поліцію довелося чекати приблизно 20 хвилин. Правоохоронцям, як здалося Сергію та Діані, було байдуже до того, що відбувається.

 — Поліції, як мені здалося, було геть байдуже до того, що тут сталося. Коли вони почули, що зараз приїде юрист, охоронника кудись відвели за туалет і про щось з ним говорили. Постійно вказували на час, кудись поспішали.

За 8 годин до цього

Того ж дня на дії ймовірно начальника охорони саду Шевченка вже було написано заяву до поліції автором цієї статті через те, що мене примусово відтягнули з газону, де я відпочивав та працював. За словами охоронців, правила парку забороняють ходити та знаходитись на газоні, проте поліція не побачила в цьому ознак правопорушення.

Правоохоронці спілкувались агресивно, грубили і постійно говорили, що марнують на мене час.

Охоронника, який присутній на опублікованому мною у Фейсбуці відео, впізнали Сергій та Діана. За їхніми словами, саме він лупцював Сергія, а потім кидався на них із камерою.

Начальник охорони саду Шевченка та охоронник, якого побиті студенти впізнають як свого нападника (Геннадій Нікольський)

«Коли приїхала поліція, він тикав у обличчя свої кісточки, казав: ‘Я займаюсь кікбоксингом, якби я тебе бив, то вбив би, і в мене залишилися б сліди’. Але мене били ногами, тому не дивно, що слідів на руках не було», — говорить Сергій.

На моєму відео цей чоловік поводиться знервовано. До того, як начальник охорони відтягнув мене на асфальт, цей нібито охоронник сідав біля мене і штовхав плечем, викрикуючи: «Чому ти до мене чіпляєшся?»

На відео, наданому мені сестрою Діани Бріль, цей охоронник агресивно реагує на її прохання говорити з нею державною мовою.

Хто такі чоловіки в чорних футболках — Сергій та Діана не знають. «Чому б якимсь хлопцям лізти з охороною в туалет — я не розумію».

Сергій говорить, що зараз почувається краще, проте ходити йому все ще важко і залишилась ґуля на голові. «Я не розумів, хто нам може допомогти, бо я не розумів, що відбувається. Ми нічого не вчинили, за що нас можна було б бити».

Світлини, надані Сергієм Шигидою

Емоційний стан Діани я відчуваю через її голос під час розмови телефоном. Через два дні після події вона все ще перебуває в шоковому стані й боїться виходити на вулицю. «У мене стан шоку. Мене постійно сіпає. Просто істерика й шок».

Поліція відкрила справу за ст. 125 Кримінального кодексу (умисне легке тілесне ушкодження). «Правопорушники нанесли тілесні ушкодження потерпілим 18-ти та 20-ти років та втекли», — повідомляється в короткому пресрелізі.

Сьогодні о 16:00 в харківському саду Шевченка запланована акція протесту, організована студентами. Вони вимагають об’єктивного розслідування побиття двох студентів ХПІ, а також скасування заборони перебувати на траві в харківських парках.

 Поділитися