Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнями
«Марш єдности», який пройшов у Мінську в неділю, 6 вересня, попри дощ зібрав сотні тисяч людей. Проте, на відміну від попередніх недільних акцій протесту, викликаних незгодою з результатами президентських виборів 9 серпня, на вчорашній відбувалися брутальні затримання мирних демонстрантів. Про це повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
За годину до початку акції, о 14:00, влада перекрила центральні площі білоруської столиці, також була закрита низка станцій метрополітену, що стало вже традицією – потяги на них не зупинялися.
Після того, як люди почали збиратися в центрі міста, з’явилася військова спецтехніка – водомет і загороджувальна машина «Рубеж».
Люди збиралися зі всіх районів міста групами, у результаті натовп заповнив увесь проспект Переможців – пішохідну та проїжджу частини. Марш спрямувався до Палацу Незалежности – робочої резиденції Олександра Лукашенка. Там на людей чекав кордон із кількох сотень силовиків зі щитами, військова спецтехніка та колючий дріт. У віддалені стояли БТРи. Приблизно за 20 метрів від кордону демонстранти спинилися. Вони скандували: «Трибунал!», «Саша, виходь!», «Хай живе Білорусь!».
Коли розпочався дощ, приблизно за півтори години, люди потроху почали розходитися. Коли залишилося близько 100 людей, силовики почали їх відтискати до парку Перемоги біля Комсомольського озера. Почалися затримання – як чоловіків, так і жінок. Деякі, аби запобігти цьому, почали стрибати у воду. Рятувальники (співробітники ОСВОДу) витягали людей з води і на човнах переправляли на інший берег, щоб їх не затримали.
За інформацією видання «Новая газета», проти демонстрантів «біля президентського палацу в Мінську був застосований сльозогінний газ. Це відбулося після того, як громадяни розписали загородні системи „Рубеж“ образливими гаслами на адресу самопроголошеного президента Лукашенка. Повідомлено і про застосування газу у Гродні».
Брутальні затримання відбувалися і в інших місцях Мінська.
Повідомлено, що протестувальників часто затримували люди в цивільному, але у бронежилетах та з кийками. Вони застосовували грубу силу і навіть розбили скляні двері кав’ярні. Серед нападників на кав’ярню впізнали начальника Головного управління з боротьби з організованою злочинністю.
«Після зачистки проспекту Переможців „тітушки“ у цивільному одязі і з кийками влаштували погром у районі Няміга в Мінську, побили кількох людей і розбили вітрину місцевого кафе», – так пише про це «Новая газета».
«Марші єдности» у неділю відбулися по всій Білорусі. Правозахисники повідомляють про масові затримання по всій країні, зокрема у Гродні, Бресті, Могильові, Вітебську, Пінську.
Як повідомляє Радіо Свобода, у неділю затримали 633 людей. МВС Білорусі нарахувала 42 акції протесту, що відбувалися вчора по всій країні.
Як повідомило видання TUT.BY, сьогодні вранці, близько 10:05, у Мінську невідомими людьми була затримана член президії Координаційної ради[1] Марія Колесникова. Люди у цивільному й масках заштовхали жінку до мікроавтобуса з написом «Зв’язок» та увезли в невідомому напрямку. У МВС Білорусі кажуть, що не мають інформації про затримання Колеснікової.
Марія Колеснікова (фото: Дар’я Бурякіна / TUT.BY)
Масові протести у Білорусі розпочалися ввечері, 9 серпня, після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.
Олександр Лукашенко керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.
1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.
«Заборона катувань є абсолютною згідно з міжнародним правом. Це не може бути виправдано з жодної причини», – наголосили експерти.
[1] Громадське об’єднання, засноване в серпні цього року для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі.