MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

ЄСПЛ підтвердив право журналістки не розкривати джерело інформації

08.10.2020   
ХПГ-інформ
Швейцарські правоохоронні та судові органи вимагали від журналістки надати конфіденційну інформацію про героя її репортажу. Європейський суд з прав людини визнав: такі дії порушують статтю 10 Європейської конвенції з прав людини.

Швейцарські правоохоронні та судові органи вимагали від журналістки Ніни Джекер надати конфіденційну інформацію про героя її репортажу – наркодилера. Європейський суд з прав людини визнав: такі дії порушують статтю 10 Європейської конвенції з прав людини про свободу вираження поглядів.

«Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів», – йдеться в Конвенції.

Швейцарська журналістка Ніна Джекер у 2012 році опублікувала в газеті Basler Zeitung статтю під назвою «Відвідування дилера», у якій описала свій візит додому до наркоторговця. Герой її публікації продавав канабіс та гашиш протягом десяти років. Його прибутки становили близько 12 тисяч швейцарський франків щорічно. Стаття зацікавила правоохоронців: прокуратура почала кримінальне розслідування. Від пані Джекер вимагали свідчень, але вона відмовилася, посилаючись на своє право не розкривати джерело інформації. Дійшло до суду.

У 2013 році суд кантону дозволив пані Джекер не розголошувати інформацію про героя публікації. Прокурор оскаржив це рішення. У 2014 році Федеральний верховний суд встановив, що пані Джекер не може скористатися правом відмовитись від свідчень, адже торгівля наркотиками є тяжким злочином, а її показання – це єдиний спосіб встановлення особи винного.

Судді ЄСПЛ зазначили, що стаття Ніни Джекер викликає значний суспільний інтерес: адже в ній йдеться про те, що дилер працював протягом багатьох років, не помічений поліцією. Розкриття інформації про нього мало б згубний вплив на газету – в майбутньому журналісти би просто втратили потенційні джерела інформації. «Таким чином, беручи до уваги важливість захисту журналістських джерел для свободи преси в демократичному суспільстві, вимога до журналіста розкривати своє джерело не може бути сумісною зі статтею 10 Конвенції, якщо це не обґрунтовується вищою вимогою в інтересах суспільства», – йдеться у пресрелізі ЄСПЛ.


В Україні правоохоронні органи час від часу також вимагають від журналістів розкриття інформантів. Так, наприкінці серпня видання «Детектор-Медіа» повідомляло про те, що Служба безпеки України звернулася до журналістки Любові Величко з проханням розкрити джерела інтерв’ю щодо української спецоперації із затримання бойовиків приватної військової компанії «Вагнер».

 Поділитися