MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як на Харківщині протидіють торгівлі людьми

15.10.2020   
Ольга Білецька
Вкрай низькі обсяги фінансування заходів з протидії торгівлі людьми для області з населенням у 2,7 млн людей зумовлюють недостатній рівень обізнаності громадян і низьку оцінку особистого ризику постраждати від сучасного рабства. Відсутність фінансування програм протидії торгівлі людьми в період епідемії COVID-19 може спричинити збільшення випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Напередодні Європейського дня боротьби з торгівлею людьми правозахисники оприлюднили результати громадського моніторингу дій у сфері протидії торгівлі людьми у Харківській області.

Харківська міська організація Міжнародної організації «Жіноча громада» проводила моніторинг виконання місцевих програм/планів дій у сфері протидії торгівлі людьми на Харківщині за 2019 рік – першу половину 2020 року.

На рівні області заходи з протидії торгівлі людьми включені до комплексної Програми соціального захисту населення Харківської області на 2016 – 2020 роки. У 2019 році на заходи з протидії торгівлі людьми з обласного бюджету було витрачено 8100 грн. За рахунок обласного бюджету проведено навчання фахівців органів місцевої влади, які можуть контактувати з особами, що постраждали від торгівлі людьми (6100 грн) і інформаційну кампанію з протидії торгівлі людьми 30 липня (2000 грн). У першому півріччі 2020 року з обласного бюджету кошти на проведення заходів з протидії торгівлі людьми не виділялись.

Більшість районів, міст і об’єднаних територіальних громад Харківської області включили до програм соціального захисту населення питання протидії торгівлі людьми чи затвердили плани заходів з протидії торгівлі людьми на поточний рік.

Аналіз отриманої інформації щодо цільової групи профілактичної роботи в районах, містах обласного значення та ОТГ показує, що діяльність з запобігання торгівлі людьми спрямована, в першу чергу, на студентську та учнівську молодь у віці до 35 років, незайнятих громадян, сім’ї, які знаходяться в складних життєвих обставинах, учнів професійних ліцеїв, внутрішньо переміщених осіб, демобілізованих військовослужбовців, осіб, які отримують закордонний паспорт і планують працювати за кордоном.

У більшості міст, ОТГ і районів області протягом 2019 – 2020 років були проведені інформаційні кампанії до Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми, Європейського дня проти торгівлі людьми і Всесвітнього дня проти рабства, семінари і тренінги для працівників державних структур, суб’єктів Національного механізму взаємодії, дотичних до виконання Закону України «Про протидію торгівлі людьми».

Однак нерідко заходи з попередження торгівлі людьми перемежаються із більш широкою правопросвітницькою роботою про загальнолюдські цінності та попередження насильства, що не завжди є доцільним.

До того ж, у 2020 році відбулося зменшення кількості семінарів-тренінгів та інформаційних заходів з протидії торгівлі людьми, що пов’язано з вимогами дотримання умов карантину COVID-19 і невизначеністю розподілу обов’язків структур районного рівня і ОТГ під час перебігу адміністративно-територіальної реформи в Харківській області.

Вкрай низькі обсяги фінансування заходів з протидії торгівлі людьми для області з населенням у 2,7 млн людей зумовлюють недостатній рівень обізнаності громадян і низьку оцінку особистого ризику постраждати від сучасного рабства. Відсутність фінансування програм протидії торгівлі людьми в період епідемії COVID-19 може спричинити збільшення випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Рекомендації:
1. Створити і затвердити Плани заходів з протидії торгівлі людьми на 2021 рік у відповідності до Концепції Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
2. Ставити в програмах та планах реальні та конкретні цілі, пов’язані із попередженням торгівлі людьми, поінформованості вразливих груп про це явище, формування навичок безпечного працевлаштування, зменшення неврегульованої міграції, зокрема до Росії, надання допомоги постраждалим особам.
3. Включити до планів та програм конкретні результати їх виконання та індикатори їх досягнення
4. Запланувати роботу з різними цільовими групами, зокрема, з ВПО, незайнятими особами, військовослужбовцями тощо.
5. Розглянути можливість виділення фінансування програм з місцевих бюджетів.
6. Включити до планів та програм співпрацю з громадськими організаціями та визначити спільну роботу з ними як один із пріоритетів місцевої влади
7. Створити в новостворених районах, міських і селищних ОТГ Координаційні ради з питань протидії торгівлі людьми та забезпечити їх регулярну роботу.
8. Призначити відповідальних з питань протидії торгівлі людьми в сільських/селищних/міських ОТГ.
9. Впорядкувати сайти ОТГ щодо представлення на них теми попередження торгівлі людьми та зробити доступну й логічну навігацію.
10. Залучати підтримку національних та міжнародних організацій в проведенні інформаційних кампаній і навчанні фахівців.

Необхідно розглядати проблематику торгівлі людьми як складову загальної задачі щодо забезпеченню БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ та економічного добробуту громади та регіону.

Зауважимо, що дослідження здійснювалося в межах проєкту «Здійснення громадського контролю за виконанням політики протидії торгівлі людьми в Полтавській, Кіровоградській, Донецькій та Харківській областях в 2020 році», що реалізовується Благодійною організацією «Світло надії» за підтримки Міжнародної організації з міграції.

Довідково:
18 жовтня відзначають Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Він започаткований Європарламентом у 2007 році. На сьогодні Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. За даними Міжнародної організації з міграції, 93% постраждалих від торгівлі людьми українців зазнавали саме трудової експлуатації. 68% постраждалих українців – чоловіки.
На Харківщині у 2019 році звернулись за отриманням статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми, 25 осіб, а отримали статус 18 (3 жінки, 14 чоловіків і 1 дитина). У першому півріччі 2020 року звернулись за отриманням статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми, 15 осіб, а отримали статус 8 (3 жінки, 4 чоловіка і 1 дитина). За видами експлуатації, від яких потерпали мешканці області, розподіл є таким: 22 – трудова експлуатація, 1 – сексуальна експлуатація, 2 – втягнення у злочинну діяльність, 1 – полон.
Країни, до яких злочинці доправляли постраждалих: Казахстан, Росія, Фінляндія, Польща, невизнана Республіка Абхазія, Україна (в тому числі непідконтрольна територія), Литва, Данія, Азербайджан, Вірменія, Ізраїль, Китай, Естонія, Італія, Чехія, Словенія, Словаччина.

Ольга Білецька, голова ХМОМО «Жіноча громада»

 Поділитися