MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Національна ідея у нас вже є

21.10.2020   
Володимир Лавренчук, банкір, економіст, екс-голова правління Райффайзен Банк Аваль
Мені видається, що усвідомлення ідентичності – це вірний шлях до формування амбіції. А амбіції (читай: конкретизація мрії) – необхідний елемент успішного розвитку.

Мені видається, що усвідомлення ідентичності – це вірний шлях до формування амбіції. А амбіції (читай: конкретизація мрії) – необхідний елемент успішного розвитку.

Українці мають добрий історичний досвід самоорганізації, сильні горизонтальні зв’язки – фактори виживання нації у складі поліцейських імперій. Українці винахідливі і мають смак (мистецтво, кухня, побут). Індивідуалісти. Не об’єднуються навколо якоїсь однієї з політичних постатей не тому, що немає спільної національної ідеї, а саме тому, що вона є, – сила горизонтальних зв’язків і приватна (читай: індивідуальна) підприємливість.

Ми свідомо чи підсвідомо протидіємо концентрації влади в одних (чиїхось) руках. Ефективна ієрархія – не наш коник. В неадекватній стратегії (наприклад, колхози або ж централізований Госплан «на все і про все») – це недолік, а для вдалої стратегії це була б перевага.

Вдалою до такої ідентичності мала б стати така модель держави: 1) децентралізація бюджетів; 2) домінуючі квоти для малого бізнесу; 3) радикальні антимонопольні обмеження; 4) передача значної частини регулюючих функцій до NGO – громадських саморегулюючих організацій; 5) демократичні свободи і демонополізація медіапростору; 6) пріоритети бюджетних витрат на науку і культуру.

Винахідник і підприємець повинен мати вільний, привітливий і захищений простір для своєї амбіції втілити мрію чи започаткувати справу. Переважно в місцевій громаді. Менші міста і маленькі містечка повинні мати конкурентні до великих міст інфраструктуру й умови підтримки підприємництва. Це прийде через децентралізацію бюджетів та встановлення обмежень на екстенсивне зростання великих міст.

Мешканці великих міст, які зараз на грані колапсу, нарешті зможуть облаштувати свій простір і збережуть довкілля.

Цінності сім’ї та всебічний розвиток дітей могли би бути підтримані встановленням пріоритетів бюджетних витрат на культуру й освіту та за рахунок «очищення» медіапростору через його демонополізацію.

Українці відмовляться від гігантоманії у своїх амбіціях і будуть пишатися не найбільшою територією, найбільшими чорноземами чи найбагатшими олігархами, а свободою кожного розвивати свій талант у привітливій дбайливій країні рівних можливостей – що і є найвища цінність, або національна ідея.

Горизонтальна кооперація – це наше, і це передбачає вільний й ефективний зв’язок нашого винахідника-підприємця по всьому світу. Тільки так – і тому якнайшвидше потрібні оцифрування інформації й зв’язку та англійська мова як ще одна обов’язкова державна мова на всіх рівнях. Без компромісів. І звісно, наша солов’їна, «бо без неї ніяк…»

Джерело: НВ, проєкт «Українські основи»


«Українські основи» – спільний проєкт провідних українських інтелектуалів та НВ, в рамках якого письменники, філософи, журналісти, вчені, громадські активісти розмірковують про засади української політичної нації, держави і суспільства.

 Поділитися