MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Роковини загибелі Василя Макуха

05.11.2020   
ХПГ-інформ
5 листопада 1968 року колишній політв’язень і вояк УПА Василь Макух здійснив посеред Києва самоспалення на знак протесту проти колоніального становища України та окупації Чехословаччини.

Влада Києва готувалася до жовтневих свят. Того року Радянський Союз саме придушив Празьку весну, тому кадебісти з особливою пильністю слідкували за порядком в українській столиці – боялися акцій протесту проти окупації Чехословаччини.  5 листопада 1968 року посеред Хрещатику (біля будинку № 27) Василь Макух облив себе бензином і підпалив. «Біг у напрямку нинішнього Майдану Незалежності і вигукував: „Геть колонізаторів! Хай живе вільна Україна!“ Люди з жаху розбігалися, міліціонери, яких було багато на передсвятковому Хрещатику, намагалися гасити його шинеллю», – так описує подальші події Василь Овсієнко. За два дні Макух помер.

Василь Макух з родиною (Фото: Український інститут національної пам’яті)


Василь Макух – вояк УПА, політв’язень. Служив у лавах УПА з 1944 року, у лютому 1946 у бою поранений у ногу і схоплений НКВД. Засуджений на 10 років ув’язнення і 5 років заслання у Мордовії. Після звільнення не міг повернутися додому через заборону проживати у західних областях України, оселився у Дніпропетровську. Працював на заводі. Закінчив вечірню школу і вступив був до університету на педагогічний факультет, приховавши судимість, але його швидко викрили та виключили, відмовивши навіть у навчанні на заочному чи вечірньому відділеннях.

У жовтні 1968 року Василь Макух узяв відпустку і поїхав до сестри на Львівщину. Прощаючись з дружиною та дітьми, сказав: «Якщо зі мною щось станеться, то знайте, що я вас усіх дуже люблю». Від сестри поїхав не додому, а в Київ.

«Є неперевірені дані, що Макух мав з кимось зустрітися в Києві, що напередодні річниці Жовтневої революції готувалася акція протесту проти окупації Чехословаччини, однак хтось видав організаторів і їх заарештували», – зазначає Василь Овсієнко.

Згадують, що за годину до смерті він прийшов до тями. Хтось із лікарів дорікнув йому: мовляв, нащо було сиротити своїх дітей. «Вони ще будуть пишатися батьком. А нині ми всі сироти. Нині Україна сирота...», – відповів Василь Макух.

Інформацію про його загибель влада напагалася приховати. Похорон відбувався під пильним наглядом КДБ. Усіх, хто прийшов провести загиблого в останню путь, сфотографували і записали. Рідних довго тягали по допитах. Дружину Макуха звільнили з роботи. Сестру Параску, очевидно, піддавали тортурам: вона повернулася після допитів із пошкодженими легенями і за два роки померла.

Звичайно, радянські ЗМІ не повідомляли про самоспалення Василя Макуха. Західні ж інформагенства писали: «Громадянин України Василь Макух, протестуючи проти совітського комуністичного режиму, поневолення українського народу і аґресії СРСР проти Чехословаччини, здійснив у Києві акт самоспалення. Перед безпрецедентним і мужнім вчинком схиляє голови вся світова спільнота».

Урочисте відкриття меморіальної дошки (Фото: Український інститут національної пам’яті)


У 2017 році на київському будинку, поруч з яким Василь Макух вчинив самоспалення, встановили меморіальну дошку. У 2018 році його іменем назвали пішохідний міст через річку Ботич.

 Поділитися