MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Суд перевірить заяву українця Марченка про тортури

05.11.2020   
ХПГ-інформ
Політв’язень Олександр Марченко, якого викрали в «ДНР» у грудні 2018 року й після двох місяців тортур вивезли до Росії, заявив на суді, що його справу сфабриковано із застосуванням погроз та катувань.

Політв’язень Олександр Марченко, якого викрали в «ДНР» у грудні 2018 року й після двох місяців тортур вивезли до Росії, де його тепер судять за обвинуваченнями в підготовці до придбання продукції військового призначення та шпіонажі, заявив на суді, що його справу сфабриковано із застосуванням погроз та катувань. Про це повідомляє Правозахисний центр «Меморіял» із посиланням на дружину в’язня Катерину Марченко.

29 жовтня відбулося чергове судове засідання у справі українця. За словами Катерини Марченко, цього дня мав відбутися допит Олександра, потому сторони процесу мали перейти до змагань, а на 30 жовтня було призначено оголошення вироку.

Проте під час допиту Марченко розповів суду, що його викрали в «ДНР», катували, а потім співробітники ФСБ спільно зі співробітниками МДБ «ДНР» безпідставно та не виставляючи претензій перевезли його до Краснодару (РФ).

«Олександр згадав у своїй оповіді про незаконний допит як свідка без адвоката 23 лютого 2019 року, на який його вивозили співробітники ФСБ, коли Олександр був під арештом за сфабрикованими адміністративними справами», – зазначила Катерина Марченко.

З її слів, протокол саме цього допиту став за основу обвинувачень у кримінальній справі.

Марченко заявив суду, що співробітники ФСБ РФ та МДБ «ДНР» погрожували вивезти його з родиною на територію «ДНР». Він також зазначив, що звертався у зв’язку з цим до Слідчого комітету Росії, російського Омбудсмана, Президента РФ, а також до прокуратури, звідки надійшла відповідь, що перевірка не виявила жодних порушень у діях співробітників ФСБ.

Як повідомила Катерина Марченко, «у зв’язку з отриманою інформацією суд заявив, що буде проведена додаткова перевірка». Наступне засідання призначене на 26 листопада.

За словами Катерини Марченко, здоров’я її чоловіка постійно погіршується – хронічні порушення сну, панічні атаки, оніміння лівої частини тіла після тортур у «ДНР».

«Моєму чоловікові необхідний постійний контроль рівня гормонів щитуватої залози, оскільки цей орган йому видалили унаслідок раку, а медичне обслідування так досі й не провели в повному обсязі», – розповіла вона.


Нагадаємо, український громадянин Олександр Марченко був затриманий спецслужбами самопроголошеної «ДНР» 17 грудня 2018 року. 18 лютого 2019 року, після двох місяців у ізоляторі МДБ «ДНР», Марченка доставили на кордон Донецької області й Ростовської області Росії та передали представникам ФСБ РФ. Кримінальну справу проти Марченко порушили лише 30 квітня 2019 року. Майже два з половиною місяці його утримували під адміністративним арештом, а також у депортаційному центрі Краснодарського краю. Однак Олександра не видворили в Україну, а помістили до СІЗО, обвинувативши у приготуванні до придбання та незаконного переміщення з території Росії продукції військового призначення.

На думку слідства, Марченко зі спільником із Росії навесні 2018 року розробив план покупки і провезення через російсько-український кордон двох комплектів електровакуумних приладів (клістронів), призначених для використання в зенітно-ракетному комплексі моделі С-300. Захист Марченка заявляв про його невинність, тортурні умови утримання в «ДНР» та про самообмову, зроблену на кордоні з примусу спецслужб.

ПЦ «Меморіял» визнав Олександра Марченка політв’язнем.

 Поділитися