Моніторинговий візит до ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)»
І. Загальна інформація
8 листопада 2020 року моніторингова група ХПГ у складі Максима Ревякіна, Павла Шваба та Ігоря Сосонського відвідала Державну установу «Стрижавська виправна колонія (№ 81) Центрально-західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України». Установа розташована у селищі міського типу Стрижавка Вінницької області. На місці розташування колонії колись була садиба польського магната Грохольського. Під час ВОВ у приміщеннях установи розміщувалися військові казарми, майстерні та металообробний завод. З 1956 року у приміщенні колонії містилася Стрижавська дитяча трудова колонія УОГП Вінницького облвиконкому. З 1969 року дана установа почала функціонувати як виправна колонія середнього рівня безпеки для тримання засуджених.
На теперішній час установа є колонією середнього рівня безпеки для чоловіків, які відбувають покарання удруге. На час візиту в колонії перебувало 441 засуджених. За поточний рік з колонії звільнено 216 осіб.
Після перевірки документів монітори у супроводі представників колонії потрапили на територію без перешкод. При вході до пункту пропуску висіли оголошення та роз’яснювальна інформація щодо заходів безпеки, протидії поширенню та профілактики коронавірусної інфекції COVID-19 та були наявні дезінфікуючі засоби. Але, на превеликий жаль, дезінфікуючих бар’єрів монітори не зафіксували. Дотримуючись усіх рекомендацій уряду щодо карантинних заходів при проходженні пропускного пункту, у моніторів перевірили температуру тіла. Керівництво установи не перешкоджало у проведенні візиту, надавалися всі необхідні документи та доступ до приміщень, можливість конфіденційного спілкування із засудженими.
ІІ. Виробництво
Моніторинговий візит групою розпочато з виробництва, яке наявне на території колонії. За інформацією представників колонії, на час візиту моніторів на виробництві працевлаштовані 63 засуджені особи. Виробництво представлено деревообробкою, переробкою ПЕТ, виготовленням металоконструкцій та меблів з ПЕТ. Монітори поспілкувалися із працюючими, які повідомили, що працюють за цивільно-правовими договорами з 8 до 17 години. Про розмір винагороди монітори, отримали різні дані. Зі слів засуджених, вони отримують від 600 до 2000 грн. При цьому жодних стягнень за виконавчими листами вони не мали. У робочих цехах були наявні інформаційні стенди з інформацією про техніку протипожежної безпеки та безпеки праці, але монітори не побачили жодного стенду з інформацією про розмір винагороди за виконану роботу. Монітори зауважують, що робота засуджених за цивільно-правовими договорами суттєво звужує трудові права засуджених.
ІІІ. Кухня/Їдальня
Зала їдальні простора та достатньо освітлена, має свіжий внутрішній ремонт, встановлені металопластикові вікна. На вході до зали розташовані рукомийники, мило чи дезінфікуючі засоби та рушники були відсутні. За словами представників колонії, при прийманні їжі кожний засуджений приносить мило та рушники з собою. На стіні біля вікна роздачі їжі було наявне меню з відповідною датою та прізвищем відповідальної особи.
На кухні зроблено свіжий капітальний ремонт, встановлені металопластикові вікна та нове обладнання (кухонні прилади та варильні котли), на стінах та на підлозі наявна нова керамічна плитка. На момент моніторингового візиту на кухні відчувався приємний запах свіжеприготованої їжі. Монітор Павло Шваб скуштував їжу, яка була приготована на обід засудженим. Щодо органолептичних якостей їжі монітори зауважень не мали. У засуджених, які залучені до праці на кухні, наявні належним чином оформлені санітарні книжки. На території, де міститься основна кухня, є резервна кухня, яка може використовуватись при виникненні проблем з основною.
Також монітори відвідали овочеве сховище, де зберігалися консервація, квашена капуста та солені помідори. Всі продукти, які зберігаються у сховищі, були виготовлені силами засуджених.
ІV. Медична частина та міжобласна багатопрофільна лікарня при ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)»
У медичній частині монітори поспілкувалися із черговим фельдшером. Зі слів представника медичної частини, штат медичної частини заповнений на 100 %. Забезпечення лікарськими, дезінфікуючими та захисними засобами проводиться в повному обсязі. Також представник медичної частини пояснив моніторам, що стаціонарного лікування у медичній частині не здійснюється, всі засуджені, які потребують стаціонарного лікування, направляються у міжобласну багатопрофільну лікарню, яка функціонує на території колонії. У медичній частині лише здійснюється фельдшерський супровід засуджених.
Після монітори завітали до лікарні, яка складається із 4 відділень (інфекційне, терапевтичне, хірургічне та офтальмологічне). На момент візиту моніторів у лікарні на лікуванні перебувало 36 хворих – 6 осіб у офтальмологічному відділені, 5 – у хірургічному, 7 – у терапевтичному, 18 – в інфекційному, серед яких був 1 тяжко хворий засуджений.
При лікарні функціонує лабораторія, у якій є сучасне медичне обладнання, що дозволяє проводити дослідження щодо вірусного навантаження ВІЛ у крові, рівня CD-клітин, робити загальні аналізи крові, сечі та калу, ПЦР-тести на гепатит С.
На момент візиту деякі палати лікарні перебували в стані ремонту, деякі – у стані косметичного ремонту, але більшість палат потребує капітального ремонту та оновлення меблів.
Приміщення, яке призначене для тимчасової ізоляції та розміщення осіб з підозрою або захворюванням на інфекцію COVID-19, містить 20 ліжко-місць (три палати ізолятора), не має окремого входу та санвузла, у зв’язку з чим неможливо забезпечити ізоляцію інфекційних хворих.
Прогулянкові дворики для хворих засуджених потребують ремонту.
Монітори відмічають, що оновлення у лікарні проводиться, за тиждень до візиту моніторів до лікарні було закуплено та доставлено нові сучасні медичні ліжка з ортопедичними матрацами.
V. Житлові приміщення
Колонія має 7 локальних секторів з 8 відділеннями. На момент візиту в деяких відділеннях проводився капітальний ремонт і на підставі цього засуджені з цих відділень були переведені до інших.
Вже відремонтовані відділення – блочного типу, засуджені проживають у житлових блоках (кімнатах) від 2 до 10 осіб. Кімнати достатньо освітлені, у приміщеннях тепло, опалення функціонує. На вході у відділення були наявні дезінфектори та графіки проведення дезінфекції приміщень. Кімнати для прийому їжі обладнані кухонним начинням, є бачки з питною водою. Кімнати для відпочинку також оснащені відповідною побутовою технікою. Санітарні вузли містяться безпосередньо у приміщеннях житлових відділень. Наявні відокремлені рукомийники. Туалети відокремлені перегородками та дверцятами. У відділеннях встановлені металопластикові вікна.
Житлові приміщення у не відремонтованих відділеннях – казарменого та блочного типу. У не відремонтованих відділеннях відчувається значний брак житлової площі на одного засудженого. Є двоповерхові ліжка. Брак житлової площі виник через проведення капітального ремонту в одному з відділень та розселення засуджених до інших локальних секторів та житлових відділень. Ремонт у житлових приміщеннях дуже застарілий, на стелі та стінах наявні сліди минулих затоплень. Подекуди є грибок та цвіль. До цих приміщень потрапляє недостатнє денне освітлення через завішані вікна. У кімнатах для прийняття їжі наявні побутова техніка та бачки для питної води. Санітарні вузли містяться безпосередньо у приміщеннях житлових відділень. Наявні відокремлені рукомийники. Туалети відокремлені перегородками та дверцятами більше за метр заввишки.
VІ. Лазне-пральний комбінат
У комбінаті наявні 2 нові пральні машинки, але їх потужності недостатньо, тому додатково використовується старе обладнання. Душові кабінки відділені перегородками, наявні ґумові килимки, але відсутні шторки. На комбінаті є окрема кімната, яка обладнана для перукарні, де засуджені мають змогу безкоштовно підстригтися. Також, наявна кімната для сушіння випраної білизни та речей засуджених.
При відвідуванні комбінату моніторами помічено наявність лише куточка для огляду засуджених фельдшером. Відсутність окремої ізольованої кімнати, у якій можливе проведення приватного огляду засуджених медичним працівником, є неприпустимим та суттєво порушує право засуджених на приватність при їх огляді медичним працівником.
VІІ. ДІЗО/ПКТ, Арештний дім
Дисциплінарний ізолятор/ Приміщення камерного типу/ Арештний дім розташований у окремій будівлі. У приміщеннях, на час візиту, виконувався ремонт. У секторі є камери, які розраховані на 1 особу, а є двомісні. Встановлюються металопластикові вікна, які засуджені, поміщені до сектору ДІЗО/ПКТ, мають змогу самостійно відкрити. В камерах без ремонту вікна також можуть бути відкриті засудженими самостійно. У камерах є туалет, який відгороджений стінкою, та встановлені рукомийники. Воду засуджені використовують з крану, але на їхнє прохання представники колонії можуть надати питну прокип’ячену воду.
Всього з початку року дисциплінарне стягнення у виді поміщення в ДІЗО застосовувалося 169 разів, а ПКТ – 1 раз.
На момент візиту у ДІЗО перебували 2 засуджених. Монітори поспілкувалися з особами, які перебувають на дільниці. У засуджених скарги були відсутні, всі погоджувались із справедливістю застосування дисциплінарного стягнення.
Прогулянкові дворики з поточним поверхневим ремонтом обладнані навісом від атмосферних опадів, є лавки для сидіння та паралельні бруси.
Проєкт ЄС «Боротьба проти катувань, поганого поводження та безкарності в Україні»