MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

РФ: Процес Юрія Дмитрієва – навіщо суд так поспішає?

20.11.2020   
ХПГ-інформ
24 листопада розпочнеться третій процес у справі голови карельського «Меморіялу» Юрія Дмитрієва. Юристка ПЦ «Меморіял» Марина Агальцова пояснює, чому процес варто було б відкласти.

24 листопада Петрозаводський міський суд розпочне переглядати справу стосовно голови карельського «Меморіялу» Юрія Дмитрієва (обвинувачення у виготовленні дитячої порнографії; у скоєнні розпусних дій – ст. 135 КК РФ; у незаконному зберіганні зброї – ст. 222 КК РФ). 29 вересня Верховний суд Карелії скасував виправдальний вирок стосовно Дмитрієва за цими статтями.

Нагадаємо, суд уже двічі визнав Дмитрієва невинним у виготовленні дитячої порнографії та скоєнні розпусних дій щодо неповнолітньої прийомної дочки. За статтею про незаконне зберігання зброї він визнаний винним у 2018 році, а у 2020 році виправданий. В обох випадках вироки міського суду були скасовані на стадії апеляції та відправлені на перегляд.

За обвинуваченням у «скоєнні насильницьких дій сексуального характеру щодо неповнолітньої» в липні 2020 року Юрія Дмитрієва визнано винним і засуджено до позбавлення волі строком на 3,5 роки (з яких більш ніж три роки він вже відбув у режимі попереднього ув’язнення). У вересні 2020 року Верховний суд республіки Карелія змінив покарання на 13 років у колонії суворого режиму, вирок набув чинности.


Юристка Правозахисного центру «Меморіял» Марина Агальцова пояснює, чому початок процесу варто було б відкласти, й розмірковує, навіщо Петрозаводський суд так поспішає:

«Суд вже двічі відмовився приймати касаційну скаргу Дмитрієва на рішення Верховного суду Карелії.

Коли скаргу нарешті приймуть (а її, скоріш за все, приймуть – обмежень за строками для подання касації немає), суд першої інстанції буде вимушений призупинити розгляд і передати всі матеріяли до касаційної інстанції. Таке призупинення може забрати пару місяців. Навіщо зараз готується цей вінегрет із паралельних процесів?

Можливо, Петрозаводський суд хоче скоренько розглянути справу і здихатися цього процесу, який приверне увагу російської громадськости й, звісно, міжнародну увагу? На засідання до Юрія приїжджали історики, письменники (Уліцька, Еппле, Вишневецька), актори (Ахеджакова), дипломати. Натурально, увага нервує суддівський корпус. І суд намагається розправитися із процесом як швидше. Це як з гидкими ліками: легше проковтнути швидко, а не розтягувати процес.

Але розгляд касації заблокує процес у першій інстанції, тож цьому бажанню не судилося здійснитися.

Касаційна інстанція може скасувати рішення ВС. Скасування призведе до того, що розгляд справи в суді першої інстанції треба буде припиняти взагалі.

Логічніше було б дочекатися рішення касації і потім уже спокійно розглядати в суді першої інстанції.

Чи суд першої інстанції впевнений, що касація не скасує вирок? Але звідки така впевненість з нашим таким незалежним судом, у якому судді додержуються лише закону і сумління при ухваленні рішень?»


Голова карельського відділення ПЦ «Меморіал» Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, у тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіалізацією й організацією днів пам’яти. Він – укладач книг пам’яти «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох»; навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина».

 Поділитися