MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як запобігти ультраправому популізму?

01.12.2020   
Георгій Кобзар

Відповідь на це питання шукали учасники онлайн-заходу, що відбувся на Харківщині 30 листопада, в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA.

Про межі політичного спектру, наслідки правого популізму та протидію йому мали можливість поспілкуватися учасники/учасниці онлайн-заходу «На межі: праворадикальні політичні погляди та популізм», організованому на Харківщині в рамках XVII Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Спочатку глядачі переглянули в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE стрічку «Межа» американської режисерки Елісон Клеймен, що оповідає історію політика правого толку Стівена Беннона. Беннон – колишній головний стратег, старший радник 45-го президента США Дональда Трампа, «джокер» у «великому картковому домі» Америки. А тепер його маніпуляції тягнуться й до Європи.

Розділення на «правих» та «лівих» є класичним у систематизації політичних позицій та ідеологій. А от де пролягає межа між правою політикою та ультраправими поглядами, замішаними на ксенофобії та популізмі? – Про це йшлося в обговоренні, яке відбулося після фільму.

В якості запрошених експертів/експерток виступили:
- Юлія Біденко, кандидатка політичних наук, доцентка кафедри політології Харківського національного університету імені Каразіна, викладачка курсу «Демократія: від теорії до практики»;
- Віталій Носачов, аналітик Харківського обласного відділення «Комітету виборців України»;
- Руслан Зерницький, політолог.

Як зауважив Р. Зерницький, популісти у політиці зазвичай шукають «легкої дороги», критикуючи будь-які дії опонентів, при цьому критика часто є нераціональною. Однак, приходячи до влади, популісти самі стають частиною системи та втрачають популярність.

На думку В. Носачова, популісти намагаються артикулювати популярні речі, тому популізм «б’є» по всіх – і по бідних, і по багатих, і по неосвіченим, і по людям, що мають вищу освіту… При цьому консерватори зазвичай дивляться на світ очима своїх дідів. І ксенофобія в них виступає крайнім елементом «захисту ідентичності».

На жаль, від популізму та ультраправого його втілення немає простих рецептів. Противагою таким тенденціям, що намагаються руйнувати підвалини демократії, на переконання Ю. Біденко, можуть виступати сильні інституції та сталі системи. Навіть «несистемний» Трамп так і не зміг розхитати політичний порядок у США, адже цьому завадили добре працюючі державні інститути. Також люди мають прагнути розбиратися в політиці, аби не давати себе ошукати черговим популістам.

А модератор дискусії правозахисник Юрій Чумак підкреслив, що є один дуже важливий інструмент, який має стати на заваді ході ультраправого популізму – це пріоритет прав людини. Якщо до всіх доносити, що жодна політична ідеологія не може ґрунтуватися на нехтуваннями правами людини, на пропаганді «переваг» якихось певних груп над іншими, на применшенні прав частини суспільства, що такі ідеї є просто неприйнятними у цивілізованому суспільстві, – тоді дорога політиканам, які таке сповідують, на політичний олімп буде закритою.

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

На фото – кадр із фільму «Межа»

 Поділитися