MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: Навмисне створення негуманних умов утримання

02.12.2020   
ХПГ-інформ

Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував другий проміжний звіт щодо застосування катувань та негуманного поводження стосовно затриманих громадян у період з вересня по листопад 2020 року. Про це повідомлено на сайті члена Комітету білоруської організації «Правовая Инициатива».

Задокументовані в серпні цього року основні тенденції в поводженні із затриманими та ув’язненими, не змінилися. Після початкового спаду міліційного насилля наприкінці серпня, у вересні катування стосовно до затриманих посилилися й не припиняються протягом наступних трьох місяців. Трагічною кульмінацією стала смерть з вини співробітників силових структур 31-річного мінчанина Романа Бондаренка 12 листопада. Чоловік був настільки сильно побитий під час затримання невідомими особами й подальшого перебування в РВВС, що помер у реанімації від отриманих травм наступного дня, йдеться у повідомленні.

Прощання з Романом Бондаренком (фото: Радіо Свобода)


Зазначено, що характерними тенденціями цього періоду стало цілеспрямоване приховування правоохоронцями своєї ідентичности. Під час виконання службових обов’язків вони не використовують форму з ідентифікаційною інформацією та знаками розрізнення, дехто з силовиків одягнутий у цивільне, вони не представляються та не надають своїх документів. Обличчя правоохоронців майже завжди під масками. Часто використовуються цивільні авта без реєстраційних знаків.

Часто затримання й далі мають характер викрадень: співробітники органів внутрішніх справ не дозволяють затриманим телефонувати родичам, щоб повідомити їх про своє місцеперебування. До того ж правоохоронці не повідомляють рідних про затримання людей, ігноруючи їхні прохання, а часом надають неправдиву інформацію.

Затримання на «Марші народовладдя», 8 листопада 2020 року (фото: Радіо Свобода)


Інша тенденція, що непокоїть – цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи навмисне не вживають жодних заходів для захисту затриманих від зараження COVID-19, а також для ізоляції та лікування осіб, що мають симптоми захворювання. У результаті місця несвободи стали місцями масового зараження коронавірусом.

Як мовиться в повідомлення, Комітет у період з вересня по листопад направив 11 заяв про порушення кримінальних справ за фактами насилля, катувань, застосування зброї та вибухових боєприпасів під час мирних зборів. Станом на 1 грудня 2020 року Комітету невідомо про порушення бодай однієї кримінальної справи. При цьому підрозділи Слідчого комітету Республіки Білорусі активно порушують справи стосовно постраждалих нібито за «участь у масових безладах» і проводять попереднє розслідування.

Держава не виконує свої міжнародні зобов’язання із захисту своїх громадян від катувань і негуманного поводження та проведення швидкого та неупередженого розслідування таких випадків, – наголошують у Комітеті з розслідування тортур.


Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі створений наприкінці серпня 2020 року. До Комітету долучилися «Правова ініціятива», Human Constanta, Правозахисний центр «Правова допомога населенню», Центр з просування прав жінок «Її права», Українська Гельсінська спілка з прав людини, Всесвітня організація проти катувань, громадське об’єднання «Ланка», Білоруський документаційний центр, громадська організація Truth Hounds, Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Центр прав людини ZMINA, благодійна організація «Восток SOS», Московська Гельсінська група.


Масові протести у Білорусі розпочалися ввечері, 9 серпня, після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

«Заборона катувань є абсолютною згідно з міжнародним правом. Це не може бути виправдано з жодної причини», – наголосили експерти.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року в Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

«На підставі проведеного дослідження ми дійшли висновку, що значну частину фізичного насилля з боку ОМОНу та інших правоохоронних органів, а також описані нашими співрозмовниками умови тримання під вартою, слід кваліфікувати як тортури», – йдеться у заяві організації.

 Поділитися