MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Рішення Комітету міністрів Ради Європи щодо доступу до охорони здоров’я та умов тримання у в’язницях в Україні: необхідні невідкладні дії (ПРЕСРЕЛІЗ ХПГ та EPLN)

07.12.2020   
Харківська правозахисна група (ХПГ) та Європейська мережа судового захисту прав ув’язнених (EPLN) вітають чітке рішення, прийняте сьогодні Комітетом міністрів Ради Європи (КМ) щодо системних проблем в українських пенітенціарних установах.

Харківська правозахисна група (ХПГ) та Європейська мережа судового захисту прав ув’язнених (EPLN) вітають чітке рішення, прийняте сьогодні Комітетом міністрів Ради Європи (КМ) щодо системних проблем в українських пенітенціарних установах.

Беручи до уваги спільні зауваження EPLN та ХПГ, КМ не був задоволений розпливчастими вказівками, даними Уряду про поточні проекти законів та робочі групи, створені для розгляду цього питання. Він «із занепокоєнням зазначив, що стійке рішення щодо усунення несправності української пенітенціарної системи (…) досі не було прийняте» і «знову повторив про невідкладну необхідність прийняти таке рішення». В тому, що стосується відповідності прийнятої Міністерством юстиції політики розвитку послуги платного розташування міжнародним вимогам, КМ «закликав владу вжити заходи для покращення матеріальних умов та харчування, не спираючись на фінансові внески ув’язнених».

КМ також вирішив моніторити окремо заходи, вжиті Урядом щодо доступу ув’язнених до охорони здоров’я, які можуть призвести до підвищення тиску на владу в цій галузі. ХПГ та EPLN вітають цей захід щодо відокремлення розгляду справ про умови ув’язнення від справ, які стосуються медичних питань, що відповідає їх запиту. Дійсно, до необхідних реформ у цих галузях повинні входити чіткі відповіді, діючі особи та строки. Як КЗК зауважив у своєму останньому громадському звіті, «ситуація, яка спостерігалася у більшості з відвіданих установ, представляла значну загрозу здоров’ю, і навіть життю ув’язнених» (CPT/Inf (2018) 41, §82). Секретаріат КМ, у свою чергу, зауважив, що «органи влади (…) залишаються мовчазними щодо того, які конкретні результати були досягнуті при розгляді кожного з питань конкретно [щодо медичного обслуговування в цілому, а також діагностики та лікування інфекційних та хронічних захворювань] та у довгостроковій перспективі – якщо вони взагалі мали місце». КМ також запросив Уряд взяти до уваги заяву КЗК про принципи, які стосуються боротьби з пандемією COVID-19.

Сьогоднішнє рішення було прийняте в рамках завдання КМ щодо контролю за виконанням рішень Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ). КМ був залучений до оцінки подальшого розгляду справ, які стосуються матеріальних умов тримання під вартою та неналежного медичного обслуговування ув’язнених (так званої групи справ Невмержицького). ХПГ та EPLN разом подавали повідомлення у цьому процесі. Вони також приймали участь у брифінгу заступників міністрів, який був організований Європейською мережею впровадження (ЄМВ) до сесії КМ.

Нагадаємо, з моменту вступу України до Ради Європи ЄСПЛ отримував величезну кількість заяв з доказами ендемічних проблем пенітенціарної системи. 30 січня 2020 року Суд проголосив пілотне рішення у справі Сукачова, яку вела ХПГ, де постановив, що структурні проблеми переповненості та поганих умов тримання під вартою, а також відсутності засобів правового захисту, залишилися невирішеними. Щодо доступу до медичного обслуговування під вартою, Суд декілька разів зауважив, що проблеми, які випливали з відсутності належного лікування у місцях позбавлення волі в Україні, носили структурний характер (Див. «Петухов проти України», 21 жовтня 2010 року).

ХПГ та EPLN закликають:

– уряд України вжити невідкладні оперативні заходи, до застосування яких закликала Рада Європи, та, стосовно процесу реформи охорони здоров’я у в’язницях, визначити, з залученням Міністерства охорони здоров’я та відповідних державних органів охорони здоров’я, та за погодженням із громадським суспільством, чітку і рішучу лінію дій.

– усіх діючих осіб, залучених до процесу реформи пенітенціарної системи в Україні, і зокрема, офіс Ради Європи у Києві та делегацію Європейського Союзу, активізувати свої зусилля для того, щоб змусити українську владу втілити свої слова у дійсність.

 Поділитися