MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Білорусь: На «маршах волі» затримано понад 300 людей

07.12.2020   
ХПГ-інформ
Учора, 6 грудня, у Білорусі сімнадцяту неділю поспіль відбувалися акції протесту проти влади Олександра Лукашенка. Люди скандували: «Долучайся!», «У Новий рік без диктатури!», «Лукашенка в автозак!» і «Віримо, можемо, переможемо!».

Учора, 6 грудня, у Білорусі сімнадцяту неділю поспіль відбувалися акції протесту проти влади Олександра Лукашенка. У різних районах Мінська та інших містах республіки пройшли «марші волі». Як передає білоруська служба Радіо Свобода, у найбільших столичних акціях брали участь до тисячі людей.

Повідомлено, що з ранку в столиці були помітні колони спецтехніки. Три станції метро в центрі міста були закриті приблизно протягом години. Кепсько працював месенджер Telegram, де-не-де в Мінську та інших містах принаймні на 15 хвилин зник не лише мобільний, але й стаціонарний інтернет.

Третій тиждень протести відбувалися в локальному форматі. Люди збиралися у дворах і далі йшли колонами до визначених у кожнім мікрорайоні пунктів.

Люди скандували: «Долучайся!», «У Новий рік без диктатури!», «Лукашенка в автозак!» і «Віримо, можемо, переможемо!».

Групи силовиків на мікроавтобусах з’являлися в місцях збору людей, розпочиналися розгін і затримання. Були й кінологи з собаками. Це у пресслужбі внутрішніх військ прокоментували так: «собака стає фактором стримування для людини».

Мінська міліція повідомила, що під час недільних протестів затримано близько 300 осіб. З Московського РВВС Мінська трьох затриманих чоловіків під конвоєм вивезли машини швидкої допомоги.

Правозахисний центр «Весна» на цей час оприлюднив імена 330 затриманих під час мирних акцій у Мінську та регіонах.

Протести відбувалися також у Бресті, Гродні, Гомелю, Вітебську та інших містах і селищах країни.


Масові протести у Білорусі розпочалися ввечері, 9 серпня, після закінчення голосування на президентських виборах – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

На початку грудня Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував другий проміжний звіт щодо застосування катувань та негуманного поводження стосовно затриманих громадян у період з вересня по листопад 2020 року. У звіті зазначено, що задокументовані в серпні цього року основні тенденції в поводженні із затриманими та ув’язненими, не змінилися. Також у документі наголошено про цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи навмисне не вживають жодних заходів для захисту затриманих від зараження COVID-19, а також для ізоляції та лікування осіб, що мають симптоми захворювання. У результаті місця несвободи стали місцями масового зараження коронавірусом.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.


Прихильники змін протягом 121 дня вимагають відставки Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.


Читайте також:

• Валерій Карбалевич. Білорусь може перетворитися на один великий концтабір. Що чекає країну у випадку поразки протестів

• Валерій Карбалевич. 100 днів білоруської революції. 20 висновків

 Поділитися