MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Юрій Дмитрієв став лауреатом премії «За права людини і верховенство права»

14.12.2020   
ХПГ-інформ
Ця франко-німецька премія вручається щороку за внесок у захист та просування прав людини у своїй країні та на міжнародному рівні.

Історик Юрій Дмитрієв, керівник карельського «Меморіялу», став лауреатом франко-німецької премії «За права людини і верховенство права». Про це повідомляє Правозахисний центр «Меморіял».

Премія заснована міністерствами закордонних справ Франції та Німеччини і з 2016 року вручається щороку за внесок у захист та просування прав людини у своїй країні та на міжнародному рівні. Цього року лауреатами премії стали також юристи, правозахисники, громадські діячі та активісти з Лівану, Єгипту, Південного Судану, Анголи, Китаю, Словаччини та інших країн, передає «Меморіял».


Голова карельського відділення ПЦ «Меморіал» Юрій Дмитрієв з 1990-х років займається дослідженнями репресій у Карелії, у тому числі пошуками місць розстрілів і поховань. За його активної участі в 1997 році знайдено одне з найбільших поховань на північному заході Росії – в урочищі Сандармох. Протягом багатьох років Дмитрієв займається його меморіялізацією й організацією днів пам’яти. Він – укладач книг пам’яти «Поминальні списки Карелії», «Місце розстрілу Сандармох». Навесні 2017 року видано ще дві підготовлені Дмитрієвим книги – «Червоний бор» і «Їх пам’ятає Батьківщина».


Юрій Дмитрієв протягом чотирьох років піддається переслідуванням за сфальсифікованими обвинуваченнями. Три місяці тому він був засуджений до 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. За низкою обвинувачень суд над істориком досі триває.

Дмитрієва заарештували 13 грудня 2016 року за анонімним доносом. У липні 2017 року ПЦ «Меморіял» визнав Дмитрієва політв’язнем.

Як зазначає «Меморіял», справжня причина його переслідування – не у висунутих йому обвинуваченнях (виготовлення дитячої порнографії, скоєння розпусних дій, незаконне зберігання зброї), а у його активній громадянській позиції та публічних зусиллях зі збереження пам’яти про репресії в Карелії.

Фіктивність обвинувачень та упередженість судових рішень у його справі протягом процесу виявляє себе все більш очевидно. Двічі Петрозаводський міський суд виправдовував Дмитрієва за більшістю висунутих статей, щоразу залишаючи одну, покарання за якою наближалося до строку, вже відбутому в ході слідства й суду. І двічі вироки (що у прихованій формі визнавали невинуватість Дмитрієва) були скасовані Верховним судом Карелії на стадії апеляції, в останньому випадку – з найбрутальнішими порушеннями права Дмитрієва на справедливий суд.

17 грудня цього року має відбутися чергове засідання Петрозаводського міського суду у справі Юрія Дмитрієва.


Нагадаємо, 2018 року лауреатом премії «За права людини і верховенство права» став керівник грозненського представництва ПЦ «Меморіал» Оюб Тітієв, який тоді перебував за ґратами – того часу у грозненському суді процес над правозахисником добігав кінця.

 Поділитися