MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Премію Сахарова отримали білоруські опозиціонери

16.12.2020   
ХПГ-інформ
Сьогодні у Європарламенті лідерам білоруської опозиції вручили цьогорічну премію імені Андрія Сахарова «За свободу думки».

Сьогодні, 16 грудня, у Європарламенті лідерам білоруської опозиції вручили цьогорічну премію імені Андрія Сахарова «За свободу думки», повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Для отримання премії у Брюссель прибули Світлана Тихоновська, Вероніка Цепкало та Тетяна Хомич – сестра Марії Колесникової, яка перебуває під вартою.

Цього року лауреатами премії стали ініціятори створення Координаційної ради[1] Світлана Тихоновська та письменниця Світлана Алексієвич, а також активістки Марія Колесникова, Ольга Ковалькова, Вероніка Цепкало. У число лауреатів також увійшли Сергій Тихоновський, Олесь Бяляцький, Сергій Дилевський, Степан Путило та Микола Статкевич.

Вероніка Цепкало, Світлана Тихоновська та Марія Колесникова
(архівне фото Радіо Свобода)


Білоруси отримують премію Сахарова вже втретє. 2004 року лауреатом стала Білоруська асоціяція журналістів, у 2006-му – білоруський політик, екскандидат у президенти Олександр Мілінкевич.

Нагадаємо, у 2018 році лауреатом премії «За свободу думки» став український кінорежисер, письменник і активіст Олег Сенцов, який тоді перебував у російській виправній колонії. Премію за Сенцова прийняли двоюрідна сестра режисера Наталя Каплан та його адвокат Дмитро Дінзе.


Премія «За свободу думки», що названа на честь радянського фізика та правозахисника Андрія Сахарова, була заснована Європарламентом у 1988 році. Нею вшановують людей або громадські організації, які відзначилися у захисті людських прав і основоположних свобод. Фінансовий розмір премії – 50 тисяч євро.

Лауреатів обирає президія Європарламенту, до якої входить спікер і голови усіх семи фракцій.


9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

На початку грудня Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував другий проміжний звіт щодо застосування катувань та негуманного поводження стосовно затриманих громадян у період з вересня по листопад 2020 року. У звіті зазначено, що задокументовані в серпні цього року основні тенденції в поводженні із затриманими та ув’язненими, не змінилися. Також у документі наголошено про цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи навмисне не вживають жодних заходів для захисту затриманих від зараження COVID-19, а також для ізоляції та лікування осіб, що мають симптоми захворювання. У результаті місця несвободи стали місцями масового зараження коронавірусом.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.


Прихильники змін протягом 130 днів вимагають відставки Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.


[1] Громадське об’єднання, засноване в серпні цього року для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі.

 Поділитися