MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: Недільні «Марші народного обвинувачення» – близько 200 затриманихБілорусь: На «маршах волі» затримано понад 300 людейБілорусь: Навмисне створення негуманних умов утримання«Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим ЛукашенкаБілорусь: Марії Колесниковій висунули офіційне обвинуваченняHRW заявляє про необхідність розслідування тортур у БілорусіЗаява нобелівської лауреатки Світлани АлексієвичСвободу Марії Колесниковій! (Заява Міжнародного Меморіялу)Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнямиЕксперти ООН закликають владу Білорусі припинити тортуриБілорусь: Під час вуличних протестів загинули принаймні п’ять людей, – правозахисникиБілорусь: Неділя, 16 серпняБілорусь: Субота 15 серпня – сьомий день протестівБілорусь: Головні події 14 серпняБілорусь: Протести триваютьБілорусь: Четвертий день протестів. Ще один загиблий. Затримано українських правозахисниківВідкрита заява правозахисних та громадських організацій України щодо затримання українських громадян в МінськуБілорусь: Третій день протестівПрипинити поліцейське насильство в Білорусі! (Заява УГСПЛ і ХПГ)Білорусь: Стрілянина, вибухи, барикади. Загинув протестувальник

Білорусь: МВС створило базу учасників несанкціонованих акцій

21.12.2020   
ХПГ-інформ
До бази заводять не лише затриманих, але й ідентифікованих осіб. А вчора у країні відбулися традиціні вже акції протесту, цього разу – «Марші народного трибуналу». За інформацією правозахисників, затримано щонайменше 157 осіб.

Як повідомила сьогодні, 21 грудня, білоруська служба Радіо Свобода, посилаючись на державний телеканал «Беларусь-1», МВС Білорусі створило базу учасників несанкціонованих акцій. Таке рішення в міністерстві ухвалили «після подій 9 серпня».

До бази заводять не лише затриманих, але й ідентифікованих осіб. Як приклад начальник управління охорони правопорядку і профілактики міліції громадської безпеки МУВС Мінського міськвиконкому Олександр Купченя навів ситуацію, коли демонстранта з одного міста затримали в іншому, перевірили за базою та засудили за повторну участь.

А вчора, 20 грудня, у Білорусі відбулися недільні акції протесту проти влади Олександра Лукашенка, які стали вже традиційними. Це було вдев’ятнадцяте, у найбільших «Маршах народного трибуналу» взяли участь понад сотня людей, повідомило Радіо Свобода.

П’яту неділю поспіль акції проходили в локальному форматі – люди збиралися у дворах і далі йшли колонами по своїх мікрорайонах. Як повідомляє Свобода, у деяких районах Мінська марші відбулися від самого ранку, хоча зазвичай починаються о 12:00. Також повідомляють про короткочасні пікети солідарности під біло-червоно-білими прапорами у різних районах білоруської столиці.

Як і минулої неділі, станції метро не зачиняли, мобільний інтернет працював нормально, силовики дороги не перекривали.

По Мінську під офіційними державними прапорами у супроводі міліційного авто проїхала колона тракторів – своєрідна альтернативна акція. «Історичний момент! Сьогодні новенькі трактори МТЗ вирушать до агропромислових організацій Вітебської області. Загалом у регіон поставлять понад 350 тракторів різних моделей. Відвантаження буде здійснюватися з Мінська, селища Обчак і Сморгоні. До місць призначення техніка (а це понад 230 одиниць) поїде не тільки своїм ходом. Транспортування тракторів буде здійснюватися залізничним транспортом», – цитує повідомлення офіційного телеграм-каналу Вітебського облвиконкому видання «Наша Ніва».

Фото: телеграм-канал Вітебського облвиконкому


Правозахисний центр «Весна» зафіксував на ранок понеділка 157 затриманих під час протестів у Мінську, Борисові, Вітебську, Гродні, Солігорську, Смолевичах, Радошковичах.

Мінська міліція заявила про затримання у столиці близько сотні осіб.


Як нагадує видання TUT.BY, з 00:00 години 21 грудня, тобто від сьогодні, з Білорусі не можна виїхати через наземні пункти пропуску. Офіційно це пов’язане з епідеміологічною ситуацією.

Існують виключення. Наприклад, відрядження, або якщо ви маєте важкохворого родича за кордоном. Причину виїзду треба підтверджувати документами.

На білорусько-російському кордоні пунктів пропуску немає. Це означає, що виїзд у цьому напрямку необмежений. Правда, російська сторона дозволяє в’їзд лише тим, хто має для цього підстави.

Для іноземців виїзд із Білорусі необмежений.

Скільки триватимуть обмеження, невідомо.


9 серпня 2020 року, після закінчення голосування на президентських виборах, у Білорусі розпочалися масові протести – люди були незадоволені нечесною виборчою кампанією. Повідомлялося про масові фальсифікації, деякі люди не могли проголосувати, бо через рекордну явку виборців на багатьох виборчих дільницях не вистачало бюлетенів.

Офіційно було оголошено, що на виборах переміг Олександр Лукашенко, який керує державою 25 років. Жодні вибори президента (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року) не визнані вільними та справедливими на міжнародному рівні.

Кандидатка у президенти Світлана Тихоновська, за даними незалежних екзитполів, а також чесних учасників виборчих комісій, на багатьох дільницях перемогла Лукашенка. Під час виборчої кампанії Тихоновська отримала широку підтримку, збираючи багатотисячні мітинги, яких Білорусь не бачила протягом багатьох років. Проте після виборів під тиском Тихоновська була вимушена залишити Білорусь.

У серпні була створена Координаційна рада – громадське об’єднання, засноване для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі. Члени ради зазнають репресій з боку білоруської влади: тиск, примусове видворення за межі країни, тримання під вартою.

1 вересня цього року експерти ООН з прав людини опублікували заяву, у якій закликали Білорусь припинити тортури щодо затриманих і притягнути до відповідальности правоохоронців, які безкарно принижували та били демонстрантів у місцях тримання під вартою. Експертам відомо про 450 задокументованих випадків тортур та жорстокого поводження з людьми, позбавленими волі після президентських виборів.

14 вересня Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила про систематичні побиття та катування демонстрантів, затриманих після президентських виборів 9 серпня цього року у Білорусі. Правозахисники наголошують на необхідності розслідування з боку ОБСЄ та Ради з прав людини ООН.

На початку грудня Міжнародний комітет з розслідування тортур у Білорусі підготував другий проміжний звіт щодо застосування катувань та негуманного поводження стосовно затриманих громадян у період з вересня по листопад 2020 року. У звіті зазначено, що задокументовані в серпні цього року основні тенденції в поводженні із затриманими та ув’язненими, не змінилися. Також у документі наголошено про цілеспрямоване й навмисне створення негуманних умов утримання в місцях несвободи для покарання затриманих. Державні органи навмисне не вживають жодних заходів для захисту затриманих від зараження COVID-19, а також для ізоляції та лікування осіб, що мають симптоми захворювання. У результаті місця несвободи стали місцями масового зараження коронавірусом.

Нагадаємо, наприкінці жовтня Світлана Тихановська оголосила загальнонаціональний страйк і закликала білорусів не виходити на роботу, нічого не купувати в державних магазинах, не знімати коштів з банківських рахунків тощо. Страйк буде припинено, коли Олександр Лукашенко піде з поста президента, а всіх політв’язнів буде звільнено.

16 грудня 2020 року в Європарламенті лідерам білоруської опозиції вручили цьогорічну премію імені Андрія Сахарова «За свободу думки», якою вшановують людей або громадські організації, які відзначилися у захисті людських прав і основоположних свобод.

Вероніка Цепкало, Світлана Тихоновська та Марія Колесникова також серед лауреатів премії Сахарова (архівне фото Радіо Свобода)


Прихильники змін протягом 135 днів вимагають відставки Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.

 Поділитися