MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Денісова просить визнати неконституційними закриття лікарень і обмеження прав під час карантину

10.01.2021   
Денис Волоха

© Людмила Денісова

Уповноважена ВРУ з прав людини просить Конституційний Суд визнати неконституційним законодавство, яке дозволяє закривати державні та комунальні лікарні, звужувати медичні гарантії, а також встановлювати карантинні обмеження прав рішенням Кабміну.

Омбудсман Людмила Денісова звернулась до КСУ з конституційним поданням, у якому зазначає, що складнощів у боротьбі з Covid-19 завдали, зокрема, медична реформа Уляни Супрун, яка «відбувається разом із реформою децентралізації».

На думку уповноваженої, стаття 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я суперечить статті 49 Конституції України, оскільки дозволяє реорганізовувати та ліквідовувати державні та комунальні заклади охорони здоров’я. Неконституційним пані омбудсман вважає і скасування у грудні 2014-го року мораторію на закриття таких закладів.

Підґрунтям для конституційного подання уповноважена називає «численні звернення громадян». Як приклад у поданні наводиться звернення про нібито незаконне скорочення в Підбузькій лікарні Дрогобицького району Львівської області.

«Правозастосування згаданих оспорюваних законодавчих положень у практиці органів місцевого самоврядування нерідко призводить до необґрунтованого припинення діяльності закладів охорони здоров’я, які надають членам територіальних громад медичну допомогу й необхідні медичні послуги, — ідеться у конституційному поданні. — Скорочення існуючої мережі державних і комунальних закладів охорони здоров’я є зниженням кількісних показників забезпеченості населення медичною допомогою».

Людмила Денісова вважає неконституційною статтю 29 закону Про захист населення від інфекційних хвороб, оскільки вона дозволяє уряду встановлювати «тимчасові обмеження прав фізичних та юридичних осіб» під час карантину, не визначаючи, які саме права та на який період часу можуть бути обмежені. На думку Денісової, це порушення статей 8-ї, 49-ї та 64-ї Конституції України.

Так само, у поданні омбудсмана йдеться про неконституційність статті 4 закону Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення, у якій дозволено звужувати програми медичних гарантій «у випадках, встановлених законом». «Існування можливості звуження програми медичних гарантій у наведеному законодавчому положенні вважаю таким, що суперечить Конституції України з огляду в тому числі і на те, що цей Закон якраз і спрямований на регулювання відносин у сфері забезпечення конституційних прав кожного на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування».

На думку уповноваженої з прав людини, неготовність органів влади до пандемії Covid-19, запроваджені ними карантинні обмеження та триваюча з 2017-го року медична реформа стали «причинами непоодиноких явних порушень або обмежень прав людини під час здійснення протиепідемічних заходів». Водночас, омбудсман зазначає, що загалом обмеження переслідували легітимну мету.

На неконституційність запроваджених урядом карантинних обмежень Харківська правозахисна група вказувала у квітні 2020-го року у своєму висновку.

 Поділитися