MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Іноді закон має зворотну силу: суму штрафу було зменшено майже в 70 разів

13.01.2021   
Юрій Чумак
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Базуючись на цій нормі, правник домігся зменшення суми штрафу майже у 70 разів.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Базуючись на цій нормі Основного Закону, юрист Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги домігся зменшення суми штрафу для клієнта майже у 70 разів.

Учасник бойових дій К. перебував близько 17.00 у приміщенні селищної ради без вдягнутої захисної маски. Незважаючи на те, що, з його слів, на той момент поряд не було інших осіб, К. порушив запроваджені через епідемію COVD-19 карантинні правила.

І Чугуївський міський суд, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП (Порушення правил щодо карантину людей), присудив К. адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

Визнаючи, що під час карантину необхідно дотримуватися карантинних обмежень, однак вважаючи суму штрафу непомірно високою, К. звернувся за правовою допомогою до Чугуївського місцевого центру з надання БВПД.

Юрист Центру Руслан Малявін підготував апеляційну скаргу на постанову Чугуївського міського суду.

В обґрунтування він зазначив, що ст. 3 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачає, що фінансування санітарних і протиепідемічних заходів… здійснюється за рахунок державного і місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ та організацій, а також позабюджетних коштів. А матеріали адміністративної справи не містять належних і допустимих доказів того, що в селищній раді К. було забезпечено санітарно-гігієнічними заходами, якими б він знехтував.

Крім того, 6 листопада набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення доповнено частиною 2, що передбачає відповідальність громадян за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, – у вигляді штрафу від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 – 255 грн).

Раніше ж будь-які порушення правил карантину людей тягнули за собою накладення штрафу на громадян від 1000 до 2000 н.м.д.г. (17 000 – 34 000 грн).

Правник в апеляційній скарзі наголосив, що до інкримінованого К. адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, має застосовуватися зворотна дія закону, адже відтепер пом’якшена відповідальність за вчинення такого порушення.

І в грудні 2020 року рішенням Харківського апеляційного суду постанову Чугуївського міського суду було змінено в частині санкції – штраф зменшено з 17 000 до 255 гривень. Тобто в 67 разів! Дане рішення вступило в законну силу.

 

 Поділитися