MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: «У рік бика без пацюка!»Білорусь: «Пацюк, іди!» – недільні акції протестуБілорусь: Недільні акції вперше відбулися без анонсівБілорусь: МВС створило базу учасників несанкціонованих акційБілорусь: Недільні «Марші народного обвинувачення» – близько 200 затриманихБілорусь: На «маршах волі» затримано понад 300 людейБілорусь: Навмисне створення негуманних умов утримання«Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим ЛукашенкаБілорусь: Марії Колесниковій висунули офіційне обвинуваченняHRW заявляє про необхідність розслідування тортур у БілорусіЗаява нобелівської лауреатки Світлани АлексієвичСвободу Марії Колесниковій! (Заява Міжнародного Меморіялу)Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнямиЕксперти ООН закликають владу Білорусі припинити тортуриБілорусь: Під час вуличних протестів загинули принаймні п’ять людей, – правозахисникиБілорусь: Неділя, 16 серпняБілорусь: Субота 15 серпня – сьомий день протестівБілорусь: Головні події 14 серпняБілорусь: Протести триваютьБілорусь: Четвертий день протестів. Ще один загиблий. Затримано українських правозахисників

Білорусь: «Ми переможемо!» – акції протесту тривають

18.01.2021   
ХПГ-інформ

17 січня попри міцні морози, подекуди до –29 °C, у Білорусі відбулися традиційні недільні акції протесту проти фальсифікації президентських виборів і насилля силовиків. Найбільш масовими заходи були в Мінську й почалися в різних районах міста від самого ранку. Про це повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Один із дворових маршів у Мінську 17 січня 2021 року (фото: TUT.BY)


Згідно з інформацією агенції БалаПАН, у столиці та інших містах країни пройшло понад 30 акцій протесту.

Люди вийшли на протести також у Бресті, Барановичах, Вітебську, Гомелю, Гродні, Борисові, Жодино, Новогрудку, інших містах і містечках Білорусі. Жителі Орші ранком провели акцію на підтримку політв’язнів.

Під час походів люди скандували: «Жыве Беларусь!», «Пошёл вон, ты и твой ОМОН!», «Верым! Можам! Пераможам!», «Уходи, крыса!», «Пора менять лысую резину!», «Мы пераможам!»

З міркувань безпеки у грудні та січні в Мінську не відбувалося спільної масової акції. У силовиків не вистачає ресурсів, щоб розганяти численні дворові мітинги, що не керуються з єдиного центру. Затриманих тепер небагато, станції метро не зачиняють, мобільний інтернет не відключають.

За інформацією волонтерської ініціятиви «Списки затриманих», на ранок 18 січня було відомо про 18 затриманих.

Прихильники змін вимагають відставки Олександра Лукашенка і проведення нових чесних виборів, звільнення політв’язнів, а також притягнення до відповідальности винних у побитті та катуваннях мирних демонстрантів.

У оприлюдненій 13 січня щорічній доповіді міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у розділі, присвяченім Білорусі, зазначає, що після проблематичних президентських виборів 9 серпня, за результатами яких переможцем був оголошений Олександр Лукашенко, що незмінно керує країною з 1994 року, Білорусь охопили масові й переважно мирні протести. Влада відповіла довільними затриманнями тисяч демонстрантів, сотні з яких були піддані тортурам та недозволеному поводженню з боку співробітників силових структур.

Фото: Олександр Васюкович (Vot-tak.tv / Belsat.eu)


Ескалація поліцейського насилля викликала подальше зростання обурення в суспільстві – десятки тисяч людей продовжували виходити на мирні мітинги та демонстрації, вимагаючи справедливих виборів і правосуддя за свавілля правоохоронців.

Щодо представників політичної опозиції, протестувальників та їхніх прихильників були порушені сотні політично мотивованих кримінальних справ. Журналісти, які висвітлювали протести, неодноразово затримувалися, зазнавали побиття, отримували штрафи, видворялися з країни та позбавлялися акредитації. HRW, посилаючись на Білоруську асоціяцію журналістів, повідомляє, що за серпень і вересень зафіксовано 54 випадки жорстких дій міліції щодо журналістів.

«Влада жорстко припиняла мирні протести 9–12 серпня в Мінську та інших великих містах, застосовуючи проти демонстрантів надмірну силу, ґумові кулі, світлошумові гранати та сльозогінний газ. Протягом чотирьох днів було затримано майже 7 тис. демонстрантів і випадкових перехожих. Затримані утримувалися в нелюдських та таких, що принижують гідність, умовах. Сотні людей були піддані тортурам або іншому недозволеному поводженню з боку силовиків. Щонайменше четверо людей померли в результаті протиправних дій співробітників міліції», – мовиться, зокрема, у доповіді HRW.

Люди шукають рідних біля тюрми на провулку Окрестіна (фото: Влад Гридін / RFE/RL)


На середину листопада загальна кількість людей, затриманих у зв’язку із протестами, сягнула 25 тисяч.

 Поділитися