Росія залишається у ПАРЄ, незважаючи на анексію Криму, невиконання рішень ЄСПЛ та отруєння Навального
Сьогодні Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень російської делегації. Жодних санкцій на Російську Федерацію накладено не було. І це – не зважаючи на численні порушення Російською Федерацією принципів Ради Європи. Вирішили, що можливість діалогу – важливіша.
Цього понеділка Україна оскаржила повноваження російської делегації у ПАРЄ. Україну підтримали колеги з Естонії, Латвії, Литви та Грузії. Підставою такого кроку стали серйозні порушення статуту Ради Європи та невиконання Росією своїх зобов'язань. Проте в четвер Асамблея не підтримала цю пропозицію.
За ухвалення зручної для Росії резолюції проголосували 107 членів Асамблеї, 36 – висловилися проти, 24 – утрималися.
Як повідомляє «Європейська правда», перед голосуванням росіяни погрожували «покарати» Асамблею у випадку, якщо на делегацію буде накладено будь-які санкції.
«Якщо буде ухвалене рішення про обмеження щодо будь-якого з членів делегацій – ми всі залишимо цю залу, як це зробили у 2014 році», – наводить видання слова голови російської делегації Петра Толстого. Крім того, Толстой закликав головуючого вплинути на членів української делегації, які «ображають» його державу та Володимра Путіна.
Попри відсутність санкцій, у резолюції Асамблея все-таки висловлює жаль з приводу загострення у Російській Федерації негативних тенденцій в царині демократії та прав людини. Так, засуджено поглиблення авторитаризму, боротьбу з неурядовими організаціями, зміни до конституції РФ, що дозволяють не виконувати рішення Європейського суду з прав людини, незаконну анексію Криму.
«Нещодавно затверджені положення конституції про захист територіальної цілісності та заборону відчуження територій, разом із законодавчим актом, прийнятим у 2020 році, забороняють і передбачають кримінальну відповідальність за будь-які кроки, спрямовані на передачу території іншій країні. Таким чином, це робить практично неможливим вирішення кримського питання згідно із міжнародним правом, як неодноразово вимагала Асамблея», – йдеться в резолюції.
Разом із тим, ПАРЄ наголошує на прихильності до діалогу як засобу досягнення довготривалих рішень: «Асамблея є найважливішою загальноєвропейською платформою, де за участю всіх зацікавлених сторін може відбуватися політичний діалог щодо зобов'язань Російської Федерації згідно зі Статутом Ради Європи і де російська делегація в Асамблеї може нести відповідальність на основі цінностей та принципів Ради Європи».
Російська делегація втратила право голосу в асамблеї у квітні 2014 року після анексії Криму. За два роки росіяни взагалі перестали брати участь у роботі ПАРЄ. Два роки Росія не платила внески до бюджету Ради Європи. У 2019-му Москва пообіцяла повернути всі борги з урахуванням пені, щойно російську делегацію повернуть до ПАРЄ. Йшлося про 75 мільйонів євро. У червні 2019 року Росія повернулася до сесійної зали Асамблеї. Це відбулося попри те, що Російська Федерація не виконала жодного зі своїх зобов’язань у Раді Європи, продовжувала збройну агресію проти України, окупацію Криму, порушення прав людини.