MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Подібні статті

Білорусь: У суботу та неділю затримано понад 150 людейБілорусь: «Ми переможемо!» – акції протесту триваютьБілорусь: «У рік бика без пацюка!»Білорусь: «Пацюк, іди!» – недільні акції протестуБілорусь: Недільні акції вперше відбулися без анонсівБілорусь: МВС створило базу учасників несанкціонованих акційБілорусь: Недільні «Марші народного обвинувачення» – близько 200 затриманихБілорусь: На «маршах волі» затримано понад 300 людейБілорусь: Навмисне створення негуманних умов утримання«Це абсолютне зло, яке має бути спинене» – Марія Колесникова про режим ЛукашенкаБілорусь: Марії Колесниковій висунули офіційне обвинуваченняHRW заявляє про необхідність розслідування тортур у БілорусіЗаява нобелівської лауреатки Світлани АлексієвичСвободу Марії Колесниковій! (Заява Міжнародного Меморіялу)Білорусь: Недільний «Марш єдности» завершився брутальними затриманнямиЕксперти ООН закликають владу Білорусі припинити тортуриБілорусь: Під час вуличних протестів загинули принаймні п’ять людей, – правозахисникиБілорусь: Неділя, 16 серпняБілорусь: Субота 15 серпня – сьомий день протестівБілорусь: Головні події 14 серпня

Білорусь: У неділю протестувальники прийшли в центр Мінська

01.02.2021   
ХПГ-інформ

Уперше протягом тривалого часу 31 січня традиційні недільні акції протесту проти фальсифікації президентських виборів, насилля силовиків та влади Олександра Лукашенка відбувалися не лише в мікрорайонах Мінська, а й у центрі білоруської столиці, повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.

Люди вийшли на спільну прогулянку проспектом Незалежности без плакатів і прапорів.

Згідно з оцінками видання «Наша Ніва», в акції взяли участь близько 2 тисяч людей, які домовлялися заздалегідь у районних чатах. У центрі на протестувальників чекали автобуси силовиків.

Затримання в центрі Мінська (фото: «Наша Ніва»)


За інформацією Правозахисного центру «Весна», під час розгону акції протесту затримано 167 людей. Більшість з них із РВВС Мінська доставили в тюрму на Окрестіна чекати суду. Трьох затриманих з відділів міліції госпіталізували. Неповнолітніх відпустили.

Волонтерська ініціятива «Списки Окрестіна» зібрала прізвища 169 затриманих.

Національний прапор на будинку в Мінську (фото: Радіо Свобода)


Як передає Радіо Свобода, 29 січня білоруське телебачення повідомило, що Генеральна прокуратура прийняла до розгляду «колективне звернення про незареєстровану символіку». У сюжеті йшлося, що понад 100 громадян Білорусі вимагають визнати екстремістським біло-червоно-білий прапор, «який у роки Великої Вітчизняної став символом звірств на білоруській землі. Відповідно, заборонити його публічну демонстрацію».

30 січня Координаційна рада[1] на сайті petitions.by створила петицію проти визнання біло-червоно-білого прапора екстремістським.

«Ми вважаємо, що заборона використання біло-червоно-білої символіки не обґрунтована нічим, крім політичного тиску на громадян, не згодних з діями чинної влади, – мовиться у петиції. – Ми достеменно знаємо, що заборона біло-червоно-білої символіки – це не бажання народу, а примха сотні людей».

Підписанти вимагають припинити переслідування білорусів за використання символіки, яка є нематеріяльною культурною цінністю, а також визнати біло-червоно-білий прапор історико-культурною спадщиною.

Петиція зібрала вже понад 50 тисяч підписів. Текст петиції буде розглядатися як колективне звернення громадян згідно з білоруським законом.

Як зазначає політичний оглядач Радіо Свобода Валерій Карбалевич, плани визнати біло-червоно-білий прапор екстремістським різко підвищують масштаб конфронтації у суспільстві.

«Тепер це просто „незареєстрована символіка“, за використання якої громадянина притягують до адміністративної відповідальності. Після визнання біло-червоно-білого прапора екстремістським його використання буде вважатися кримінальним злочином і каратися за статтею про екстремізм», – написав Карбалевич у своєму телеграм-каналі.

На думку аналітика, фактично оголосили війну не лише національній символіці, а й усьому білоруському (у автора – білорущині) як явищу. Знищуються крамниці, що по поширювали символіку, сувеніри, літературу в Мінську та інших містах країни, почалося переслідування книговидавців.

«Досі відбувалася боротьба за демократію з використанням національної символіки. Тепер виступ проти чинного режиму може перетворитися на національно-визвольний рух», – вважає Карбалевич.


У оприлюдненій 13 січня щорічній доповіді міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch у розділі, присвяченім Білорусі, зазначає, що після проблематичних президентських виборів 9 серпня, за результатами яких переможцем був оголошений Олександр Лукашенко, що незмінно керує країною з 1994 року, Білорусь охопили масові й переважно мирні протести. Влада відповіла довільними затриманнями тисяч демонстрантів, сотні з яких були піддані тортурам та недозволеному поводженню з боку співробітників силових структур.


Читайте також:

• Ольгерд Бахаревич. Останнє слово дитинства. Фашизм як спогад

• Валерій Карбалевич. Білорусь може перетворитися на один великий концтабір. Що чекає країну у випадку поразки протестів


[1] Громадське об’єднання, засноване в серпні 2020 року для подолання політичної кризи та забезпечення злагоди у суспільстві, а також для захисту суверенітету й незалежности Білорусі.

 Поділитися